Facebook Google+ Twitter

F1: FIA sprecyzowała przepisy dotyczące neutralizacji i dublowania

Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) sprecyzowała zasady regulujące obronę pozycji przed atakującym kierowcą. Dzięki nowym przepisom, kontrowersje związane z obroną pozycji przed rywalem, wreszcie powinny się skończyć.

W regulaminie sportowym F1 możemy przeczytać, iż kierowcy będą mogli wykonać tylko jeden manewr obronny, a więc nie będzie możliwa zmiana toru jazdy więcej, niż jeden raz. To powinno wyeliminować przypadki takie jak te z GP Malezji w 2010 roku, w którym to Lewis Hamilton kilkakrotnie zmienił tor jazdy, broniąc się przed Witalijem Pietrowem.

FIA zmieniła także zasadę dotyczącą "zdublowanych" zawodników, a więc tych, którzy posiadają stratę okrążenia do lidera wyścigu. Wróci regulamin obowiązujący do 2008 roku, w którym to tzw. "maruderzy" mieli obowiązek "oddublować" się w czasie neutralizacji, a więc odrobic stracone na dystansie okrążenie do czołówki, dzięki czemu nie zakłócali rywalizacji najlepszych kierowców po zjeździe samochodu bezpieczeństwa. W celu zapobiegnięcia chaosu, organizatorzy wprowadzą nowinkę, w postaci informacji na monitorze bolidu, która zezwoli (albo też zabroni) na ten manewr. W czasie "oddublowania" samochody z czołówki muszą dostosowac prędkośc, aby słabsze bolidy mogły je bez problemu wyprzedzic. Żeby jeszcze bardziej było to bezpieczne, dyrektorzy sportowi wprowadzili nakaz trzymania się idealnej linii jazdy przez czołowych zawodników, chyba że zjechanie z niej jest konieczne - czytamy na stronie f1wm.pl.

Zatwierdzone zmiany mają wyeliminować kontrowersje, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Miejmy nadzieje, że okażą się skuteczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.