Facebook Google+ Twitter

F1: W 2013 roku tylko jeden wyścig w Hiszpanii!

To już pewne! Po blisko czterech latach Formuła 1 rozstanie się z jednym z wyścigów rozgrywanych w Hiszpanii! Szef królowej sportów motorowych, Bernie Ecclestone, potwierdził, że jest bliski sfinalizowania umowy zamiennej organizacji GP!

Pierwszy wyścig F1 w Hiszpanii rozegrany został już w 1951 roku. Pierwszym zwycięzcą okazał się legendarny Argentyńczyk Juan Manuel Fangio (pięciokrotny MŚ z lat 1951 oraz 1954-1958). Trzy lata później została rozegrana druga edycja, w której triumfował Brytyjczyk Mike Hawthorn (mistrz świata z 1959 r.). Wówczas wyścigi te zostały rozegrane na torze Pedralbes.

Cyrk Formuły 1 do kraju Basków powrócił dopiero w 1968 roku i nieprzerwanie był organizowany, aż do sezonu 1981. Do użytku wybrane zostały Montjuïc oraz Jarama.

Od 1986 roku GP Hiszpanii gości w kalendarzu nieprzerwanie, aż do dziś! Rekordzistą w liczbie wygranych wyścigów jest Niemiec Michael Schumacher, który triumfował siedmiokrotnie w latach 1985-1986 oraz 2001-2004. Do 1990 roku eliminację tę gościł tor Jerez, natomiast od sezonu 1991 Circuit de Catalunya.

W historii hiszpańskich sportów motorowych, kraj z Półwyspu Iberyjskiego gości Grand Prix Europy. Pierwsze dwie edycje odbyły się w wyżej wspomnianym Jerez, w sezonach 1994 oraz 1997. Od 2008 roku nowy tor uliczny w Walencji przejął pałeczkę, zastępując Nurburgring.

Teraz jednak szef Formuły 1, Bernie Ecclestone, w wywiadzie dla Cadena Ser, potwierdził, iż GP Hiszpanii będzie naprzemiennie gościć na torze w Barcelonie i Walencji: "Walencja i Barcelona ustaliły, że najlepszym wyjściem jest zamienne organizowanie wyścigu i teraz staramy się ustalić daty. Chcieliśmy pomóc Walencji i rotacja z Barceloną jest dobrym wyjściem, a dzielenie wyścigu będzie dobrym pomysłem dla wszystkich". Niespełna 82-letni Anglik oznajmił również, iż chce, aby miasto Walencja przedłużyło z nim kontrakt po wygaśnięciu obecnego, który obowiązuje do końca 2014 roku, podaje f1wm.pl[a].

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.