Facebook Google+ Twitter

Fabryka na Żeraniu zawiesza działalność. 1,2 tys. osób bez pracy

Pod koniec lutego w żerańskiej fabryce samochodów straci pracę 1,2 tys. osób. Wszystko przez brak zamówień ze strony General Motors na samochody Chevrolet Aveo.

 / Fot. Cezary Piwowarski/Domena publicznaW zeszłym roku z taśm żerańskiej fabryki zjechało 45 tys. samochodów i zespołów montażowych. W najbliższą środę ma zostać wyprodukowany ostatni egzemplarz. Konsekwencją tego będą zwolnienia. Z blisko 2 tys. pracowników, pracę straci 1,2 tys. 150 do 180 pracowników pozostanie w pracy, by czuwać nad linią produkcyjną i w razie potrzeby wznowić jej pracę.

FSO nie bankrutuje, zawiesza jedynie działalność. Zwolnieni pracownicy otrzymają odszkodowania zależne od stażu pracy w fabryce. Pracownicy, którzy przepracowali do 2 lat otrzymają równowartość średniej płacy krajowej. Jeżeli ich staż wynosi od 2 do 8 lat dostaną równowartość 2 pensji, a jeżeli powyżej 8 lat, przewidziano dla nich 3 pensje. Oprócz tego związki zawodowe wynegocjowały odprawy. Na przykład robotnik z 30-letnim stażem otrzyma oprócz odszkodowania 10 pensji krajowych.

Szefostwo fabryki prowadzi negocjacje z firmami z Indii i Chin w sprawie. Nie są znane bliższe szczegóły rozmów - donosi Życie Warszawy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jerzy Wróbel
  • Jerzy Wróbel
  • 23.02.2011 09:09

@Eugeniusz - bardzo trafny komentarz. Indolencja, pazerność, brak strategii i prywata zarządzających szczególnie państwowymi i "sprywatyzowanymi" firmami jest przerażająca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czesi potrafili zachować nie tylko produkcję ale i markę. Nawet Rumuni to zrobili. My, być może nie mamy tzw. tradycji (chociaż przed wojną produkowaliśmy Fiata) ale o technice i technologii b. wysoko postawionej dowiadujemy się chociażby z programów TVP p. Sikorskiego ("Było nie mineło").
Myślę, że za sterem u nas dominuje gołota intelektualna (może nawet bez przymiotnika), która nie myśli perspektywicznie, tylko "na dziś", która nie ma na uwadze dobra Polski tylko widzi własne dobro a szczególnie ważna jest tzw. kasa. To samo zresztą było ze stoczniami, z Ursusem itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.