Facebook Google+ Twitter

Facebook przeprowadzał testy na użytkownikach. Naukowcy wpływali na nastroje internautów

Facebook przeprowadził testy psychologiczne na 689 tysiącach anglojęzycznych użytkownikach i udowodnił, że serwisy społecznościowe są w stanie zmienić nasz nastrój. Eksperyment został przeprowadzony bez wiedzy i zgody internautów.

 / Fot. View licenseEksperyment miał miejsce w styczniu 2012 roku, ale dopiero teraz zrobiło się o nim głośno. Miał na celu sprawdzenie czy emocje wpływają na sposób, w jaki ludzie umieszczają posty na Facebooku - donosi Focus.

Jak wyglądał eksperyment? Informacje publikowane przez znajomych na "tablicach" wybranych użytkowników były filtrowane i delikatnie zmieniane, tak aby nabrały pozytywnego lub negatywnego brzmienia. Wyniki testu nie powinny nikogo dziwić: osoby, który były chwalone, chętniej niż zwykle dzieliły się tego typu informacjami. Natomiast osoby, które otrzymały wiadomości o wydźwięku negatywnym, dużo częściej pisały, że są smutne.

Eksperyment został opisany przez magazyn "The Atlantic". Jak się okazuje, przeprowadzone testy odbyły się zgodnie z prawem, ponieważ internauci zakładając konto na Facebooku wyrażają zgodę na przetwarzanie informacji o publikowanych przez nich treściach. Jednak Adam Kramer, autor artykułu opisującego poczynania Facebooka, zwraca uwagę na nieetyczne zachowanie Facebooka - eksperyment przeprowadzono bez wiedzy użytkowników, którzy sprowadzeni zostali do roli królików doświadczalnych.

Przedstawiciele Facebooka tłumaczą, że eksperyment został przeprowadzony z "troski o emocjonalne oddziaływanie Facebooka na jego użytkowników" i że nie doszło do niepotrzebnego gromadzenia informacji na temat użytkowników.

Badania prowadzone były we współpracy z dwoma uniwersytetami: Uniwersytetem w Cornell i Uniwersytetem Kalifornijskim w San Francisco.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

To bardzo ciekawe badania osobowościowe. W dobie facebooka ludzie czują potrzebę dzielenia się dosłownie wszystkimi informacjami o sobie, a następnie mają problem z tym, że inni ludzie zbyt dużo o nich wiedzą i zadają czasem krępujące pytania. Chciałabym też zobaczyć testy, które powiedziały by nam, czy bardziej przedstawiamy siebie, jako wyidealizowane osoby, czy mówimy prawdę o sobie i swoich przeżyciach, czy ta "prawda" wygląda tak: "wylali mnie z pracy, ale to absolutnie nie moja wina tylko wszystkich wokół".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.