Facebook Google+ Twitter

Facebook wejdzie na giełdę. Jest warty 100 mld dolarów?

Zarząd najpopularniejszego serwisu społecznościowego zamierza złożyć tzw. prospekt emisyjny w Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Oferta może być największą w historii USA, gdyż analitycy spodziewają się nawet 10 mld dolarów.

Facebook polubi Giełdę? / Fot. EPA/PETER DaSILVAFacebook zrzesza 800 milionów użytkowników. Serwis społecznościowy planuje włożyć na giełdę zaledwie 10 procent swoich akcji, które wyceniono na 10 mld. dolarów!

Kalkulacja jest prosta - skoro 10 procent to 10 mld, to cały Facebook może być wyceniony na 100 mld. Gazeta.pl obliczyła, że to dwukrotny dochód polskiego budżetu.

"Facebook i Giełda są teraz znajomymi" będzie obowiązywać niedługo - debiut giełdowy będzie miał miejsce w drugim kwartale.

Bank Morgan Stanley ma zająć się wprowadzaniem Facebook'a na giełdę. Wraz z tą informacją, pojawiły się spekulacje, że wartość akcji wyniesie "tylko" 5 mld dolarów, czyli o połowę mniej niż wspomniane 10.

Serwis społecznościowy nie garnął się do takich kroków. Wprowadzenie się na giełdę to efekt rozrostu serwisu, a duże spółki - zgodnie z amerykańskim prawem - muszą zadebiutować na giełdzie, by pozostać w grze.

Czy Facebook osiągnie kolejny sukces? Serwis Marketwatch przytacza przykłady innych spółek, które radzą sobie świetnie w "życiu codziennym", a na rynku nie bardzo. Groupon najpierw zyskiwał (cena skoczyła z 20 do 34 dolarów), aby ostatecznie stracić i zejść do poziomu 15 dolarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.