Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20406 miejsce

Facebook wypłaci odszkodowania za wykorzystanie wizerunku użytkowników w reklamach

Szacuje się, że około 614 tys. użytkowników popularnego portalu społecznościowego otrzyma odszkodowania. Dotyczy to osób, których prywatne dane zostały użyte w przekazach reklamowych Facebooka.

Facebook / Fot. flickr.comFacebook wykorzystywał w sponsorowanych materiałach dane osobowe i zdjęcia około 150 milionów użytkowników. Jak podaje BBC News, każdy z nich dostanie po 15 dolarów. Dodatkowo pieniądze otrzymają tylko ci, którzy odpowiedzieli na e-mail rozesłany przez portal. Odszkodowania dostaną również organizacje zajmujące się ochroną prywatności. Władze Facebooka uznały, że została zawarta ugoda i są zadowolone z takiego obrotu sprawy.

Portal społecznościowy musiał wypłacić pieniądze w związku z wyrokiem amerykańskiego sądu. W 2011 roku grupa pięciu użytkowników złożyła pozew, w którym oskarżyła Facebooka o wykorzystywanie danych osobowych w sponsorowanych materiałach, o czym nie informowano internautów, ani nie zapłacono za użycie ich wizerunków.

"Sponsored story" to tzw. dopasowane reklamy, czyli reklamy produktów, które polubili już znajomi danego użytkownika, klikając przycisk "lubię to". Sąd w Stanach Zjednoczonych przyznał, że 15 dolarów odszkodowania to mało, ale według niego nie zostało wykazane, że Facebook "bezspornie naruszył prawo". Szacuje się, że portal zarobił na reklamach sponsorowanych ok. 73 milionów dolarów. Obecnie strona będzie musiała zmienić regulamin, aby zapewnić użytkownikom większą kontrolę nad sposobami wykorzystywania danych osobowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.