Facebook Google+ Twitter

Facebookowa depresja - nowe zagrożenie internetu?

Naukowcy biją na alarm. Facebook, jak i inne portale społecznościowe mogą powodować depresję. Szczególnie narażeni są nastolatkowie, dla których aktywność na Facebooku stała się wręcz obsesją.

Jak podaje foxnews.com Facebook to zagrożenie przede wszystkim dla nastolatków. Młodzi  / Fot. logo portalu Facebookludzie często próbując radzić sobie z niską samooceną spędzają czas właśnie na Facebooku. Portal zaś, jak twierdzi Gwenn O'Keeffe, pediatra z Bostonu, jest ku temu wielce niesprzyjający.

Narażone na szkodliwe działanie Facebooka są przede wszystkim osoby, które nie prowadzą bujnego życia towarzyskiego. Zamieszczane na portalu liczne zdjęcia przedstawiające rozradowanych ludzi, wciąż uaktualniane statusy czy komentarze pojawiające się na profilach znajomych mogą doprowadzić do pogorszenia samopoczucia i do przeświadczenia, że inni ludzie prowadzą o wiele ciekawsze życie.

Facebook wykorzystywany do promowania nazizmu?

Zdaniem O'Keeffe samotne obserwowanie wirtualnego życia może być bardziej bolesne niż osamotnienie w realu. Facebook przedstawia wypaczony obraz rzeczywistości. Będąc "online" nie można przecież zobaczyć rzeczywistych reakcji czy zachowań innych ludzi, a przez to inaczej postrzegamy to, co dzieje się dookoła nas. Facebook to istny konkurs popularności. Użytkownicy prześcigają się w tym, kto zamieści komunikat czy zdjęcie, które będą komentowane tysiące razy. W rzeczywistości wcale nie oznacza to, że osoby takie są tzw. gwiazdami socjometrycznymi.

Problemem są także poniżające, pogardliwe posty zamieszczane na tablicach nielubianych osób. Nierzadkie są także wiadomości o obraźliwej treści. Takie zachowania są często pierwszą przyczyną pogorszenia nastroju. Jeśli sytuacja powtarza się przez jakiś czas, może doprowadzić do depresji.

Jak podkreślają badacze bardzo ważna jest w takich przypadkach kontrola rodziców. Powinni oni przede wszystkim uświadomić swoim pociechom problem depresji wywołanej aktywnością na portalach społecznościowych.

Nie powinniśmy jednak zamykać się na możliwości jakie daje nam Facebook. Serwis pozwala na publikowanie zdjęć, kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Według badań przeprowadzonych na studentach przez dr Megan Moreno z University of Wisconsin, ten rodzaj aktywności może spowodować wzrost poczucia uczestnictwa w życiu społecznym, a to wywołuje efekt przeciwny do omawianej wcześniej depresji.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Dj_Icarus
  • Dj_Icarus
  • 04.04.2011 18:17

facebook już powoduje wojny, ale wyzwala też ludzi spod jarzma dyktatorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mnie Facebook uczy, dopinguje,mobilizuje,wzbogaca...to okno na swiat , ludzi ubogaca :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
sciwi
  • sciwi
  • 31.03.2011 23:29

Ten artykul kilka dni temu ukazal sie na portalu o2.pl http://www.sfora.pl/Tak-Facebook-wpedza-w-depresje-a30552 to nie artykul tylko przeredagowany tekst na koncu powinno byc podane zrodlo bo inaczej plagiat

Komentarz został ukrytyrozwiń

A gdzie są wyniki badań potwierdzających że to wywołuje depresję? Znowu pustosłowie, bo nawet jakby istniały - nieprzytoczone powyżej - wyniki badań że portale społecznościowe są w korelacji z depresją to by nie oznaczało że są PRZYCZYNĄ depresji! Autorka walnęła OPINIĘ uczonego i ani treść artykułu ani zajawka i tytuł nie są co do tych OPINII adekwatne. "Opinia jest jak odbytnica, każdy ma swoją" jak pisał G. B. Shaw, a "bicia na alarm przez naukowców" tu nie widać. Więc tekst tragiczny, typowy dla serwisu W24 a szczególnie dla tych materiałów serwisu które są polecane w emailach od redakcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już raczej link lub TV Polonia mogą znakomicie powodować DEPRESJE aniżeli bogu winien "Facebook";)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zwykle: "Kij ma dwa końce."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.