Facebook Google+ Twitter

Fajerwerkowo. Nie tylko sylwestrowo-noworoczna zabawa

Sylwestrowo-noworoczne strzelanie niejedno ma imię. Jest to dla jednych radocha, dla innych zmartwienie.

przy skrzyżowaniach, z przejścia dla pieszych prosto na punkt sprzedaży fajerwerków... / Fot. Ryszard Jan ZagórskiTo już norma, że Nowy Rok witamy zabawowo i bardzo hucznie. Coraz częściej i głośniej przy pomocy różnych materiałów i artykułów pirotechnicznych. Nieprzemyślane i nieumiejętne posługiwanie się fajerwerkami oraz nieznajomość zasad dotyczących ich użycia może powodować zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego i naszych pupilków.

Osoba odpalająca fajerwerki powinna być świadoma tego co robi, a więc przed użyciem ich powinna dokładnie przeczytać instrukcję. A przede wszystkim powinna zachować szczególną ostrożność, pamiętając, że niewybuchy oraz uszkodzone materiały pirotechniczne nie nadają się do użytku.

Poza tym ze względu na skład chemiczny i realne zagrożenie wybuchowe oraz pożarowe miejsce tej szczególnej rozrywki nie powinno być przypadkowe. Powinno być ono odpowiednio przygotowane, a więc pozbawione wszelkich materiałów łatwopalnych i raczej oddalone od domów mieszkalnych. W miejscu wystrzałów nie powinno być zbyt wiele osób. A jak będzie? Przypuszczam, że wbrew wszelkim zasadom...

Nie myślimy o ewentualnych ujemnych następstwach fajerwerkowych rozrywek, nieszczęśliwych wypadkach. A pierwsza pomoc w oparzeniach, zranieniach, urwaniach kończyn...(?) Efekty akustyczne mogą przestraszyć ludzi i zwierzęta, a reakcje - zwłaszcza zwierząt - mogą być nieprzewidywalne. Pies po wybuchu zaczyna uciekać na oślep. Stres spowodowany wybuchami często pozostawia długotrwały ślad w psychice, co zmienia zachowania istot żywych.

Zwierzęta wyczuwają wiele zagrożeń, dlatego np. psy szczekają z niewiadomych powodów. Całe stada dzikich zwierząt przenoszą się na bezpieczne obszary zanim wydarzy się nieszczęście.

Jednak w noc sylwestrowo-noworoczną sytuacja jest inna, bo człowiek zakłóca normalny porządek. Dlatego powinniśmy zadbać nie tylko o siebie, nasze dzieci, ale i o swoich
pupilków. Jak to zrobić? Każdy, także szczęśliwy posiadacz pieska, kotka czy innego zwierzątka powinien wiedzieć...
A czy wie?

Wszyscy powinniśmy wspaniale się bawić, nawet w domu.
Szampańskiej zabawy i...
Do Siego Roku!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 01.01.2010 16:01

Nie od dziś zwierzaczki towarzyszą nam w życiu, witanie nowego roku staje się za każdym razem bardziej hałaśliwe, więc był czas przywyknąć a właścicielom zadbać o ich spokojny żywot - w tę hałaśliwą noc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.