Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8908 miejsce

Fajne Ryba, czyli piechotą przez łódzkie

Zgierz, to prawdopodobnie najstarsze miasto w województwie łódzkim. Łódź, to z kolei największe i najludniejsze miasto. O ile o obu miastach słyszał niemal każdy, o tyle o najwyższym naturalnym wzniesieniu województwa łódzkiego – górze Fajne Ryba – wiedzą nieliczni.

Góra Fajne Ryba. / Fot. Tomasz MazurKolejny słoneczny weekend zachęca do pieszych wycieczek. Po krótkim namyśle, cel podróży – góra Fajne Ryba. Na początek krótka wizyta w Przedborzu, po czym obieram kierunek – Góry Mokre. Najbliższe kilka kilometrów jadę przez Przedborski Park Krajobrazowy, o czym informuje mnie tablica tuż za "miastem przed borem". Gdy kończy się las, po prawej stronie dostrzegam wzniesienie, u stóp którego rozciągają się dopiero budzące się do życia pola uprawne. Gdzieniegdzie słychać pomruki ciągników, ale już nie tak jak dawniej, warkot, zgrzyt i hałas. Unia Europejska, tak niechętnie przyjęta przez rolników, teraz oddaje z nawiązką "dług" zaufania.

W cztery oczy z gadem

Jaszczurka zwinka. / Fot. Tomasz MazurDroga na szczyt (wszak to najwyższe naturalne wzniesienie województwa łódzkiego – 347 m n.p.m.) wiedzie polną dróżką. W pobliżu Góry Mokre i Góry Suchy. Nazwy miejscowości równie intrygujące, jak i samego wzniesienia. Jak mówią mieszkańcy - raz pada deszcz, innym razem susza. Cel podróży znajdował się jeszcze około 250 metrów ode mnie. Nagle w gąszczu traw lekkie poruszenie. Zatrzymuję się na chwilę. Skupienie na mojej twarzy przypomina niemal koncentrację cyrkowca na linie znajdującej się dziesięć metrów nad ziemią. Nagle szmer, coraz bliższy. Aż za zeschniętej trawy wyłania się mała jaszczurka zwinka. Równie zdziwiona towarzystwem, jak ja. Jednak zainteresowanie gada aparatem przerosło moje najśmielsze, amatorsko-fotograficzne oczekiwania. Raz profil lewy, innym razem grzbiet, by po chwili w całej okrasie prezentować swoje – jaszczurcze wdzięki. Trochę znużona pozowanie bez potrzeby, czmychnęła czym prędzej w zarośla.

W drodze na 'Fajną Rybę'

Po kilku minutach wolnego marszu byłem już na ścieżce tuż pod szczytem wzniesienia. Tutaj zaczynają się schody. Wprawdzie nie dosłownie. Przyroda bowiem stawia przed podróżnikiem strome, porośnięte iglastymi i mało przyjaznymi świerkami, zbocze. Aby wdrapać się na szczyt, oczywiście wybierając najtrudniejszy wariant, potrzeba kilku, męczących minut. Miejscami widoczne są fragmenty utworów mezozoicznych, głównie wapienie i piaskowce, z których zbudowana jest Fajne Ryba.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Witaj Wujku Dobra Rada :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Deutschland
  • Deutschland
  • 23.01.2011 18:49

Tomaszu piękny motyl!!! Aż ciśnie mi się na usta: "Motyla noga Tomka Mzura" :D

http://www.youtube.com/watch?v=E9JoOh9fBR0

Komentarz został ukrytyrozwiń

nazwa wzniesienia wzięła się od nazwiska właściciela, Żyda, który nazywał się Fajne Ryba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Platonicznie ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kochasz pewno te wszystkie miejsca, które tak ładnie opisujesz :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt, ten fragment można tak traktować...ale na myśli miałem połączenie rezerwatów, o których wspomniałem, Przedborskiego PK i właśnie Fajnej Ryby. Bazując na tych miejscach, można mile - pieszo - spędzić czas...

Za przychylność - dziękuję ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.05.2009 16:33

... tak nie do końca piechotą ("Najbliższe kilka kilometrów jadę przez Przedborski Park Krajobrazowy"...) ale "polecam każdemu, kto przyrodę traktuje jako miejsce odpoczynku, bez nadmiernych oczekiwań..."

Panie Tomaszu, ma Pan u mnie (+) plus za zrobienie fajnego klimatu z "rybiego" tematu, za przychylność jaszczurki, motyla, klubu Dojo i moją ..:-)).

_________ mkd

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm...nazwa wniesienia prawdopodobnie od jego wyglądu...ukształtowania, choć słyszałem także opowieść o jakimś rybaku, ale to już bardziej z pogranicza science-fiction ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ za opowieść i za motyla :)
bo, za gadami nie przepadam:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A E
  • 02.05.2009 15:23

a skad nazwa tego wzniesienia? :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.