Facebook Google+ Twitter

Faktograficzna opowieść o historii II wyprawy krzyżowej

"Druga Krucjata. Rozszerzanie Granic Chrześcijaństwa" to znakomita pozycja dla miłośników nie tylko odległych czasów średniowiecza ale również dla tych, którym nie było dane poznać genezy krucjat przeciwko Saracenom.

Druga krucjata / Fot. mat. wydawcy (http://www.rebis.com.pl)Publikacja Jonathana Phillipsa dotyka tematu, który nie jest w polskiej historii szczególnie obecny, z powodu braku wyraźnego uczestnictwa polskich elit w wydarzeniach u wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Dlatego też powinna być szczególnie łakomym kąskiem dla miłośników średniowiecza i rycerskich wypraw, o których powstało tak wiele opowieści literackich. Dzięki autorowi, czytelnik uzyskał gotowe kompendium na temat przygotowań i genezy II wyprawy krzyżowej. Podstawowym impulsem do jej przygotowań okazało się zdobycie hrabstwa Edessy. Było to miejsce o ogromnym znaczeniu duchowym dla chrześcijan, dlatego jego podbicie przez muzułmańskiego władcę Imada ad-Din Zengiego, zainspirowało elity chrześcijańskiej Europy do wyprawy przeciwko innowiercom.
Jonathan Phillips w Drugiej Krucjacie dokonał pogłębionej analizy tematyki wojen krzyżowych, skupiając się, zgodnie z tytułem na drugiej wyprawie (1145-1149). Dzięki wnikliwym poszukiwaniom autora, oczom czytelnika zaprezentowane zostały nie tylko podstawy ideowe i ustrojowe stanowiące platformę współdziałania rycerstwa i władców zachodnioeuropejskich. Otrzymuje on także ciekawy punkt wyjścia do rozszerzonych deliberacji na temat ideologii jaka miała zaowocować zbrojnym zwycięstwem chrześcijańskiej Europy nad muzułmanami. Sukces ten miał zostać rozciągnięty nie tylko na tereny Ziemi Świętej ale również Półwysep Iberyjski oraz wybrzeże bałtyckie, zamieszkiwane wówczas przez rdzennych Słowian, którzy nie zostali jeszcze skutecznie schrystianizowani.
Ogromne ambicje i równie rozległe plany podbojów jakie kierowały przywódcami II wyprawy krzyżowej zaowocowały spektakularną porażką Krzyżowców, którzy zostali rozbici i zmuszeni do odwrotu oraz rewizji swoich celów. Omówione przez autora kulisy wypraw, z perspektywy ówczesnych społeczeństw średniowiecznych pozwalają poznać podstawy państwowości średniowiecznej, panującego wówczas feudalizmu i wiodącej roli hierarchów kościelnych, mających ogromne znaczenie i wpływ na podejmowane decyzje przez świeckich przywódców. Pochopnie przeprowadzona pod wpływem dwóch inicjatorów Bernarda z Clairvaux i papieża Eugeniusz III krucjata na muzułmańskie siły w Ziemii Swiętej spowodowała jedynie potężną katastrofę rycerskiej Europy. Było to na tyle niespotykane gdyż do niedawna rycerze europejscy opromienieni byli jedynie blaskiem militarnych sukcesów i glorią chwały. Rzeczywistość okazała się tym razem całkowicie różna od wyobrażeń inicjatorów Drugiej Krucjaty. Natomiast cele związane z pokonaniem muzułmanów musiały zostać odłożone na kilkadziesiąt lat aż do III wyprawy krzyżowej pod koniec XII wieku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.