Facebook Google+ Twitter

"Fakty i rekordy" Sarah Khan i Phillipa Clarke’a

Jakie zwierzęta uchodzą za olbrzymy na lądzie i w wodzie? Jak wyglądają stworzenia żyjące w głębinach oceanu? Jak kształtowała się Ziemia w przeciągu miliardów lat? Jak odróżnić tajgę od tundry? Po lekturze tej książki rodzice odnajdą odpowiedzi na dziesiątki pytań swoich pociech, a młody czytelnik zachwyci się bogactwem zdjęć przyrodniczych i rysunków.

 / Fot. DEBITW "Fakty i rekordy" Sarah Khan i Phillipa Clarke’a informacje przedstawione są w formie krótkich, zwięzłych ciekawostek. Książkę najlepiej można określić jako połączenie albumu przyrodniczego, encyklopedii dla dzieci i "Księgi Rekordów Guinnessa". Duża ilość zdjęć i rysunków oraz najciekawsze wiadomości z dziedzin biologicznych i geograficznych przystępnie podane, to duży wabik nie tylko młodego czytelnika. "Książka zawiera mnóstwo interesujących informacji o otaczającym nas świecie, a przede wszystkim przybliża wszelkie możliwe rekordy w najróżniejszych dziedzinach" – tak wydawca reklamuje ów tytuł. I rzeczywiście, "Fakty i rekordy" dostarczają informacji z kilku zbliżonych dziedzin:

W rozdziale: "Niezwykłe zwierzęta" przedstawiono m.in. największe i najmniejsze stworzenia lądowe i wodne, najszybsze okazy i najzręczniejszych wspinaczy. Oprócz tego czytelnik ma okazję dowiedzieć się, które zwierzęta uchodzą za nocne marki, sprawdzić sposoby komunikacji i techniki kamuflażu, przeczytać o zwierzętach żyjących w morzu, na pustyni, w lasach tropikalnych, pośród śniegów i traw. To, że największym ssakiem jest płetwal błękitny a nietoperze poruszają się wykorzystując echolokację wie niemal każde dziecko. Autorzy nie zapomnieli o mniej znanych, ale nie mniej fascynujących wiadomościach przyrodniczych. Młody czytelnik powinien zainteresować się mało poznanymi rybami głębinowymi, sposobami walki jeżozwierzy i wołów piżmowych, wielkimi uszami, które odprowadzają ciepło u zająca wielkouchego żyjącego na pustyni i legendami morskimi. To tylko pojedyncze przykłady.

W "Morza i oceany" można odnaleźć ciekawostki nie tylko dotyczące narodzin i wielkości oceanów i mórz oraz krążenia prądów morskich. To podróż w podwodny świat ze zwiedzaniem przeolbrzymiej ilości fauny wodnej, raf koralowych i wraków statków. Czytelnik zrozumie współczesne zagrożenia oceanów i mórz oraz konieczność ochrony środowiska. Dużą radość powinny sprawić mity i legendy morskie traktujące o potworach morskich i statku widmo. W końcu któż chociaż raz w życiu nie pragnął być marynarzem?

Kolejny rozdział poświęcono "Czasom prehistorycznym". Co kryje się pod terminem prehistoria? Jakie stworzenia żyły na Ziemi przed nami? Jakie są najsłynniejsze znaleziska archeologiczne? Autorzy udzielają odpowiedzi na wiele podobnych zagadnień. Kilka stronic poświęcono pradawnemu człowiekowi - sposobom zdobywania pożywienia, budowania, wytwarzania przedmiotów i sztuce artystycznej. Historia ludzkości jest długa, ale fascynująca. W "Fakty i rekordy" przypomniano, że człowiek wytwarza przedmioty z metalu od 11 tys. lat a pierwsze instrumenty - flety i piszczałki używano do nadawania sygnałów już 20 tys. lat temu. Nie brakuje informacji o tajemniczych budowlach takich jak kurhany i kamienny krąg Stonehenge. Ostatni podrozdział "Czasów historycznych" dotyczy żywych skamieniałości. Można znaleźć w nim gatunki roślin i zwierząt, które przetrwały masowe wymieranie. Metasekwoje, sagowce czy niepożądane w domu karaluchy są najlepszymi przykładami żywych skamieniałości..

"Planeta Ziemia" zabiera w podróż nie tylko w głąb ziemi, ale również po bogatej i zróżnicowanej powierzchni. W dziale umieszczono mnóstwo cennych wskazówek i wiadomości geograficznych na temat m.in. atmosfery ziemskiej, skał i minerałów, cennych kruszców, charakterystycznych miejsc na planecie takich jak pustynie czy lasy równikowe i pór roku. Warto zapoznać się również z problemami ziemi i wyczerpywania surowców energetycznych. Dzięki temu czytelnikowi przestaną być obce takie pojęcia jak globalne ocieplenie, katastrofy ekologiczne i problemy z zasobami. "Planeta Ziemia" tak jak pozostałe rozdziały zakończona jest quizem i słownikiem trudniejszych pojęć. Taki test sprawdzający pozwoli utrwalić wiedzę i przedłuży zabawę połączoną z nauką.

W "Fakty i rekordy" Sarah Khan i Phillipa Clarke’a zebrano najbardziej interesujące informacje i rekordy dotyczące otaczającego nas świata. Wiadomości o historii ziemi, życiu zwierząt i roślin, współczesnych problemach planety oraz opowieściach, które przekazywane z ust do ust stały się legendami, przykują do książki na długie godziny. Krótkie, zwięzłe "zajawki" wzbudzą zainteresowanie i aktywują czytelnika do pogłębienia wiedzy a także rozwinięcia wymienionych w książce "haseł" i rekordów. I co najważniejsze - czytanie będzie przede wszystkim przyjemną rozrywką.

Wydawnictwo DEBIT

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.