Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22702 miejsce

Fala mrozów w Europie. Przyczyną globalne ocieplenie?

Naukowcy z Niemiec, Rosji i USA uważają, że fala mrozów z jaką od kilku dni zmaga się Europa, jest skutkiem kurczenia się powłoki lodowej pokrywającej Ocean Arktyczny. Tam skutki globalnego ocieplenia są najbardziej widoczne.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Andrew Mandemaker, Creative Commons 2.5 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mt_Herschel,_Antarctica,_Jan_2006.jpgZdaniem naukowców przemieszczanie się mas powietrza zostało zakłócone przez stopienie powłoki lodowej na Morzu Barentsa i Karskim. Tereny dotąd skute lodem, teraz zostały narażone na działanie warunków atmosferycznych. Utrata lodu nie jest bez znaczenia. Może mieć wpływ na rozwój wyżów barycznych nad północną Rosją przynoszonych przez zimne wiatry z Arktyki do Europy.

"Wolne od lodu obszary oceanu działają jak grzejnik, ponieważ woda jest cieplejsza niż arktyczne powietrze nad nią. Sprzyja to tworzeniu się obszarów podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, kierujących mroźne powietrze ku Europie" - wyjaśnia prof. Stefan Rahmstorf z Poczdamu.

Czytaj także: Fala mrozów w Polsce. Zamarzło już 45 osób.

Jak podaje "The Independent" pokrywa lodowa, która pokrywała Morza Karskie i Barentsa tej zimy była wyjątkowo cienka, a temperatura wysoka. Jak wynika z badań przy zanikaniu pokrywy lodowej, wyzwalana jest duża ilość ciepła. W konsekwencji zmieniają się proporcję ciśnienia między Arktyką a regionami na jej południowych krańcach co zmienia układ wiatrów.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

husaran
 • husaran
 • 08.02.2012 11:30

w cigu kilku miliardów lat historii ziemi globalne klimaty zmieniały sie wielokrotnie i to czasem do extremów; np w proterozoiku Ziemia była pokryta cała lodowcami, natomist w karbonie tropikalną roślinnościa. I tak się te ziemski dzieje toczą. Gdyby np ropę, którą wydobywa świat arabski użyto na pomowanie wody z oceanów na pustynię, wtedy zapewne możnaby było kontrolować lokalne klimaty. Teraz możemy tylko czekać co nam matka natura zaserwuje. Czasem upały czasem mrozy, czasem ulewy a kiedy indziej lub gdzie indziej susze....

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław W.
 • Stanisław W.
 • 08.02.2012 10:17

@ Jerzy / Trzeba sobie powiedzieć że bardzo niedawno wynaleziono termometr,a jednolite pomiary parametrów pogody na odpowiedniej wysokości w budkach meteorologicznych jeszcze nie dawniej ,i wszelkie dane którymi operują niby naukowcy od brania pieniędzy za pakiety klimatyczne ,nie są danymi wiarygodnymi.Natomiast politykom wygodnie jest stwarzać coraz to nowe systemy okradania społeczeństw pod byle jakim pozorem /produkcja CO2. / itp.może prościej było by zakazać produkcji bubli jednorazowego użytku i nie uleganie lobby naftowemu i innym.Może lepiej wprowadzić prostą zasadę ;ścinasz jedno drzewo; musisz w zamian posadzić DWA.Dla urzędasów i wszelkiego rodzaju straży oczywiście lepsze są coraz to nowsze tabele kar i mandatów,bo fajnie być pasożytem udając troskę o środowisko.

Komentarz został ukrytyrozwiń
miś
 • miś
 • 08.02.2012 02:30

"Kotłownia słucham.Moje uszanowanie dla Pani kierowniczki.Słucham Pani kierowniczko.Tak jest.Pani kierowniczko ja to wszystko rozumiem,ja rozumiem,ze wam jest zimno,ale jak jest zima to musi byc zimno.Tak.Pani kierowniczko takie jest odwieczne prawo natury.Czy ja pale Pani kierowniczko ja pale przez caly czas na okraglo.Moje uszanowanie dla Pani kierowniczki."

Komentarz został ukrytyrozwiń
jerzy
 • jerzy
 • 06.02.2012 20:11

Taliesin, te 5-6% to jest 100% nadwyżki nad tym stanem równowagi, jaki istniał przed rewolucją przemysłową. Z naturalną emisją CO2 natura sobie radziła.
A to, że ocieplenie klimatu powoduje jednocześnie ostre zimy i upalne lata, to fakt. Zainteresujcie się wpływem Golfstromu na klimat Europy, to zrozumiecie. Dodam tylko, że słodka woda z topniejących lodowców odcina ciepłe wody tego prądu od powierzchni oceanu (bo jest lżejsza od słonej). To z kolei zmniejsza parowanie wody i nasz klimat staje się bardziej lądowy. Odrobina wiedzy nie zaszkodzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zmarźluch
 • zmarźluch
 • 06.02.2012 16:52

Moja ,,teoria ze im mniej tym więcej,, też jest nie do obalenia. To muszą być naukowcy jak ci ,od brzozy,Im mniej rozumu tym więcej głupoty.

Komentarz został ukrytyrozwiń
darwin
 • darwin
 • 06.02.2012 13:07

Najbardziej globalne ocieplenie wpływa na wzrost ignorancji polityków zwłaszcza u nas.

Komentarz został ukrytyrozwiń
igor
 • igor
 • 06.02.2012 13:03

Pewnie,to logiczne ,im zimniej tym cieplej,taka logika obowiązuje dziś od czasu złtoustego Wałęsy,który pierwszy zastosował tą" logikę" mówiąc,że "jest za a nawet przeciw"

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław W.
 • Stanisław W.
 • 06.02.2012 10:15

Wszyscy pseudo-naukowcy są uzależnieni od grup interesów bo one finansują ich badania dlatego wymyślają bzdurne teorie.Prawdziwi muszą pracować za darmo i gdyby ich prawda stała się powszechna odbyła by się światowa rewolucja na nie wyobrażalną skalę zmiotła by panujące systemy władzy, techniki i finansów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zygmunt Targoński
 • Zygmunt Targoński
 • 06.02.2012 08:11

Mamy normalną zimę, człowiek nic tu nie zmieni.
Pozdrowienia

Komentarz został ukrytyrozwiń
husaran
 • husaran
 • 06.02.2012 00:18

"Idzie luty, podkuj chlopie buty" - mawiali nasi przodkowie i nikt im ciemnoty o ociepeniu klimatu nie wciskal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.