Facebook Google+ Twitter

Fala upałów i gwałtownych burz w Europie Środkowej

Europa skąpana w słońcu. Wczoraj najcieplej było w Bratysławie. Termometry wskazały 37 stopni Celsjusza. Fala upałów powoduje także gwałtowne burze. Tropikalne temperatury mają utrzymać się do połowy lipca.

 / Fot. Januszartur infocentre.pl, GNU 1.2, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Burza_infocentre_pl_Janusz_Rebis.jpg Z powodu upałów na Słowacji zmarły dwie osoby. Synoptycy ogłosili najwyższy stopień zagrożenia. Słupki rtęci u naszych południowych sąsiadów mogą dziś wskazać nawet 39 stopni. Alarm pogodowy także w Budapeszcie, gdzie w południe termometry od kilku dni wykazują temperaturę powyżej 36. stopni. Jak podaje PAP służby miejskie chłodzą tory tramwajowe, polewając je wodą. Opóźnionych jest wiele krajowych i międzynarodowych składów. Przechodniom rozdawana jest woda.

Zobacz także: Nawałnice przeszły przez Polskę. Grzmiało, wiało, zrywało dachy

Upalnie także w Austrii. Skwar topi asfalt na drogach i powoduje pękanie betonowych płyt na autostradach. Drogowcy apelują o ostrożność. Straty odnotowują także rolnicy. "Zbiory zbóż będą niższe co najmniej o 20 procent. Brakuje 200 litrów wody na metr kwadratowy. Zaczęliśmy już żniwa. A tak wczesne żniwa nie wróżą nic dobrego" - zaznaczył prezes Izby Rolniczej Burgenlandu Franz Stefan Hautsinger.

Wysoka temperatura powoduje także gwałtowne burze. Na południu Austrii w ciągu 30 minut spadło 180 litrów wody na metr kwadratowy. Na kilka miejscowości zeszła lawina błotna. Nawałnice odnotowano również w Czechach. Tak wysokie temperatury mają utrzymać się w Europie Środkowej do połowy lipca.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.