Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9697 miejsce

Falanga i inne znaki. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe

Sąd wydał postanowienie, które wywołało burzę. Trzeba wyciągnąć z tego wnioski.

Sąd zarejestrował znaki używane przez organizacje skrajnie prawicowe i od tej chwili są one prawnie chronione.

Ja oczywiście nie zamierzam tutaj roztrząsać czy stało się dobrze, czy też jest to skandaliczny błąd prawników. Każdy ma swój rozum i swoją wrażliwość, by w zgodzie z własnym sumieniem ocenić decyzję sądu. I nie jest prawdą, że z wyrokami się nie dyskutuje, jak najbardziej wskazana jest dyskusja i ocena każdego wyroku. Tak naprawdę to brakuje mi w Polsce jakiegoś społecznego ciała oceniającego prace wymiaru sprawiedliwości.

Wróćmy jednak do sedna sprawy. Od teraz są chronione trzy znaki, które budzą kontrowersje po drugiej stronie sporu ideologicznego. Trzeba je opisać troszkę.

Krzyż celtycki. Znany jest od czasów przedchrześcijańskich. Jest uznawany za symbol używany we wróżbiarstwie, a także przez ruchy skinheadowskie i nacjonalistyczne. W tym ostatnim przypadku ma on symbolizować opór wobec ruchów skrajnie lewackich. Jest czymś w rodzaju przeciwnego znaku wobec zaciśniętej czarnej pięści na czerwonym tle. Jedynie w Niemczech jest on zakazany jako symbol faszystowski. W Irlandii w 1996 roku Krzyż celtycki umieszczono na monecie.

Znak falangi. Znany jest od XVI wieku, jako symbol marynarki wojennej. W Polsce został przyjęty jako oficjalny znak ONR-u w 1935 roku. Nie można odnaleźć żadnych konotacji tego znaku z ideą nazistowską.

Znak "zakaz pedałowania". W tym przypadku nie sposób odnaleźć genezy powstania tego znaku. Jedyne informacje zasłyszane to takie, że pierwszy raz został publicznie ujawniony na łamach pisma „Ozon”, którego wydawcą był wówczas Janusz Palikot. Pokrętne bywają ścieżki polityczne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czym innym jest instalacja artystyczna czyli coś co zawiera w sobie pewną ideę (w tym przypadku złożenie w ofierze jednego rodzaju aktywności w imię drugiej), a czym innym obraźliwy z założenia obrazek sugerujący, że 10% światowej populacji powinno być skasowane. Czy też w ramach poprawności karane za to jakim się urodziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.