Facebook Google+ Twitter

Falcon 9 znowu wylądował. Pierwszy raz udało się posadzić rakietę na oceanie (wideo)

Pierwszy człon rakiety Falcon 9 wylądował w piątek na specjalnej barce pływającej po Atlantyku. Firmie SpaceX po raz drugi udało się z sukcesem sprowadzić rakietę na Ziemię.

 / Fot. AP Photo/John RaouxRakieta Falcon 9 wystartowała w piątek, 8 kwietnia z przylądka Canaveral na Florydzie. Była to misja zaopatrzeniowa. Na orbitę został wyniesiony statek Dragon ze sprzętem i zapasami dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

To nie Dragon był jednak najciekawszym elementem misji. SpaceX podjął kolejną próbę sprawdzenia na Ziemię pierwszego członu rakiety. Pierwsza udana próba lądowania miała miejsce w grudniu 2015 r. Falcon 9 powrócił wówczas na lądowisko usytuowane na stałym lądzie. Niepowodzeniem kończyły się niestety próby posadzenia rakiety na platformach morskich.

Działo się tak aż do 8 kwietnia. Wieczorem czasu środkowoeuropejskiego świat obiegła informacja, że Falcon z sukcesem wylądował na Oceanie Atlantyckim.

To, co nie udawało się SpaceX kończyło się sukcesem w przypadku rakiety New Shepard firmy Blue Origin. Najpierw w listopadzie inżynierom udało się sprowadzić ją na Ziemię, by powtórzyć zabieg na początku kwietnia. Porównywanie obu rakiet nie ma jednak sensu z kilku powodów.

Po pierwsze ze względu na rozmiary obu obiektów. Falcon 9 mierzy około 48 metrów wysokości, gdy New Shepard tylko 12 metrów. Trajektoria lotu obu rakiet również jest nieporównywalna i manewr, który musiał wykonać Falcon był o wiele bardziej skomplikowany niż w przypadku New Shepard. Wreszcie w przypadku Blue Origin mieliśmy do czynienia z lotem czysto testowym, tymczasem SpaceX realizował konkretne misje dla NASA i innych usługobiorców.

10 kwietnia statek Dragon wystrzelony wraz z rakietą Falcon 9 przycumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na jego pokładzie znajdowało się ponad 3 tony sprzętu i zaopatrzenia.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.