Facebook Google+ Twitter

Falklandy chcą nadal należeć do Wielkiej Brytanii

Znane są już wyniki referendum dotyczącego dalszego statusu Falklandów. Zdecydowana większość obywateli wysp chce wciąż podlegać pod koronę Brytyjską.

 / Fot. tvp.infoObecnie na wyspach żyje ok. 2900 osób, z czego prawo do głosowania ma blisko 1700 mieszkańców, będących w większości potomkami Brytyjczyków.

Według oficjalnych wyników 99,8% głosujących opowiedziało się za utrzymaniem dotychczasowego statusu wysp, jakim jest terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii – podaje Rzeczpospolita. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 92%.

Władze Falklandów na przeprowadzenie referendum zdecydowały się latem 2012 roku. Powodem takiej decyzji była chęć zakończenia, trwającego już ponad 30 lat, sporu z Argentyną, która cały czas rości sobie prawo do wysp i nazywa je Malwinami.Władze południowo-amerykańskiego państwa już zapowiedziały, że nie uznają wyników głosowania.

Konflikt Argentyńsko-Brytyjski trwa od 1982 roku. Wówczas w Argentynie rządy sprawowała junta wojskowa, na czele której stał generał Leopoldo Galtieri. Skrajnie niskie poparcie społeczeństwa argentyńskiego dla dyktatorskiej władzy sprawiło, że reżim podjął działania pomagające odzyskać prestiż – zdecydował się zaatakować i przyłączyć do terytorium kraju Malwiny, archipelag wysp należący do Brytyjczyków. Reakcja stojącej na czele Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher była natychmiastowa. Brytyjska premier zdecydowała się wysłać w rejon konfliktu dwie floty okrętów. Po około 2 miesiącach wojny z wojskami Argentyńskimi Brytyjczycy zdołali odzyskać utracone terytorium. Od tamtej pory Falklandy (Malwiny) stanowią kwestię sporną w relacjach na linii Londyn – Buenos Aires. W ostatnim czasie konflikt zaostrzył się jeszcze bardziej, ponieważ w rejonie Falklandów odkryto złoża ropy naftowej.

Warto zauważyć, że położone na południowym Atlantyku Falklandy cieszą bardzo szeroką autonomią. Wielka Brytania odpowiada jedynie za politykę zagraniczną i obronną.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: polityka


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Czy nalezy zapomniec o trzech odwaznych patriotach ? Podobno to przestarzaly slogan, takze w "nowym swiecie" Imperium.
Co sie z nimi stanie ? Kiedy artykul o konsekwencjach w stosunku do trzech muszkieterow...ze strony GB ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.