Facebook Google+ Twitter

Fałszywe doktoraty honoris causa we Włoszech

W Casercie na popołudniu Włoch, prokuratura zablokowała stronę internetową wirtualnego uniwersytetu, który nielegalnie nadawał tytuły doktora honoris causa. Ofiarami nieistniejącej uczelni są znane osoby ze świata polityki, kultury i mediów.

W mieście Caserta w południowej części Włoch prokuratura nakazała blokadę strony internetowej fałszywego uniwersytetu. Uczelnia przez lata nadawała znanym osobistościom z dziedziny kultury, sztuki, polityki i biznesu tytuły doktora honoris causa. Niestety okazuje się, że uniwersytet funkcjonujący jako "Uniwersytet Jana Pawła I" nadawał tytuły, do których nie posiadał uprawnień, a szkoła w ogóle nie istnieje - informuje correredelmezzogiorno.corriere.it

W rzeczywistości wydawane dyplomy okazały się bezwartościowymi świstkami papieru, które można co najwyżej wyrzucić na makulaturę. Sprawa dotyczy wielu uhonorowanych osó,b znanych nie tylko we Włoszech, ale i na świecie. Pośród laureatów, którym fałszywa uczelnia nadała tytuły znajdują się między innymi: senator Antonio D'Ali, piosenkarz Lando Fiorini, biskup Emery Kabongo czy były rzecznik Watykanu J.Navarro-Valls.

Jako że doktoraty honoris causa nadawane są osobom zasłużonym dla nauki i kultury i aby otrzymać taki tytuł nie trzeba skończyć żadnej wyższej uczelni, to osoby uhonorowane takim tytułem nie mogły mieć pojęcia o fałszerstwie, gdyż sprawa nadawanego tytułu jest czysto honorowa.

Przeprowadzono szczegółowe śledztwo w internecie związane z nieistniejącym w rzeczywistości Uniwersytetem Jana Pawła I i ustalono, że siedziba szkoły to służbowy budynek lokalnego Stowarzyszenia Rzemieślników, a biuro "rektora" znajduje się w pustym mieszkaniu w Latina.

Organizacja stworzona przez oszustów była rozpowszechniana i reklamowana jako wielostrukturowa placówka edukacyjno-naukowa. Rekomendowana jako renomowana uczelnia o wielu kierunkach i działach, specjalizująca się w wielu dziedzinach. Stworzono prestiżowy wizerunek uczelni, a na wydziałach artystycznych wykładowcami mieli być znani artyści kabaretowi. By jeszcze bardziej uwiarygodnić renomę uniwersytetu, zamieszczono nawet film na portalu youtube przedstawiający inaugurację roku akademickiego, która miała mieć miejsce w Palazzo Marino - nieruchomości reprezentowanej przez Izby Deputowanych.

Fałszywy uniwersytet, którego rektorem był Luciano Ricolfi, już w czerwcu 1993 roku został uznany przez włoskie Ministerstwo Edukacji za nielegalnie działający.
Uczelnia została także wciągnięta na "czarną listę" organizacji, w której nadawane tytuły nie są uznawane przez włoskie uczelnie.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W Polsce takie "branie pod włos" byłoby raczej niemożliwe?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.