Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17303 miejsce

Fałszywe faktury. Jak stracić prawie 400 zł?

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-19 07:43

Redakcja "Dziennika Zachodniego" otrzymała rachunek przypominający fakturę Telekomunikacji Polskiej SA. Nadawca - firma Publikacje Polskiej Telefonii - domaga się od DZ zapłaty za reklamę w książce telefonicznej.

fot. Dziennik ZachodniJak się okazuje, podobne rachunki otrzymują przedsiębiorcy w całym kraju. Osoby, które odruchowo lub przez pomyłkę zapłaciły, dowiadują się, że zawarły umowę z tajemniczą spółką, która z TP SA nie ma nic wspólnego.

Jaka reklama?


Do DZ zgłasza się coraz więcej osób, które podobnie jak nasza redakcja, otrzymały identyczne rachunki. Nie dały się wciągnąć w pułapkę i chciały ostrzec innych odbiorców.

Pani Anna prowadzi sklep spożywczy w Łaziskach. Kilka tygodni temu dostała do zapłaty druk, który wzbudził jej podejrzenie. Firma Publikacje Polskiej Telefonii z Warszawy chciała od niej - tak jak od wszystkich - 387,35 złotych za "publikacje w PPT Książce Telefonicznej na rok 2006". - Nie wyrażałam wcześniej zgody na publikowanie reklamy w książce telefonicznej. Dlatego nie zamierzałam płacić - mówi pani Anna. Aby rozwiać wątpliwości, Czytelniczka skontaktowała się ze spółką Polskie Książki Telefoniczne, która takie książki wydaje. - Pracownica powiedziała mi, że mieli już podobne zgłoszenia. Rachunki nie pochodzą jednak od nich - dodaje.

Rachunek wysyłany przez firmę PPT do osób prowadzących działalność gospodarczą przypomina fakturę Telekomunikacji Polskiej. Natomiast dodatkowy napis na górze "Książka Telefoniczna" może sugerować, że chodzi o książki telefoniczne bezpłatne dostarczane klientom. Tak było w przypadku pana Jana z Łazisk, który kiedyś zajmował się naprawą sprzętu gospodarstwa domowego. - Ponieważ niedawno były roznoszone książki, pomyślałem, że rachunek może ich dotyczyć. Jestem bardzo ostrożny, dlatego zadzwoniłem do Polskich Książek Telefonicznych, które są ich wydawcą. Tam usłyszałem, że nie jestem pierwszy, który pyta o taką opłatę, a firma nie ma nic wspólnego z rachunkami - relacjonuje pan Jan.

Druk pod lupą


Do dokumentu przesyłanego przez PPT dołączony jest blankiet z zaznaczonym terminem płatności i kwotą do zapłaty: 387,35 złotych. Trudno wywnioskować z niego, za co dokładnie firma domaga się pieniędzy. W rubryce "tytułem" widnieje siedmiocyfrowy numer ewidencyjny. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się adresat może zauważyć informację podaną drobnym drukiem. Oszuści piszą w niej, że płatność jest dobrowolna, a szczegółowe warunki współpracy z wirtualną firmą są zamieszczone na odwrocie. Czcionka jest mikroskopijna i szara, więc pan Jan musiał użyć lupy, aby ją odczytać. Czytamy w tym ledwo widocznym tekście m.in., że usługa polega na umieszczeniu ogłoszenia na stronie internetowej, a wpłacenie pieniędzy oznacza zawarcie umowy ze spółką. Czas trwania umowy wynosi 12 miesięcy i może być ona automatycznie przedłużona na następny rok.

Początek strat


Pierwsza wpłata to zaledwie początek kosztów. Kolejne rachunki będą przychodzić co trzy miesiące, a kwota do zapłaty wzrasta trzykrotnie! Strona internetowa, o której mówi PPT, jest skromna. Znajdują się tu dwa pola oznaczone pytaniami "co" i "gdzie". Po wypełnieniu ich nie pojawiają się jednak żadne branże i usługodawcy. - To naciąganie ludzi - podsumowuje całą sprawę pan Jan. - Niektórzy mogą potraktować pismo jak fakturę, którą trzeba zapłacić. Ja na szczęście mam nawyk dokładnego czytania wszystkich dokumentów i dlatego nie dałem się nabrać.

- W naszej ocenie, firma PPT bezprawnie posługuje się drukami łudząco podobnymi do rachunków TP SA. Złożyliśmy do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa, ale zostało ono umorzone - wyjaśnia Zbigniew Drohobycki, szef biura prasowego Telekomunikacji Polskiej SA w Katowicach. Jak zapewnia, działanie to miało na celu ochronę klientów przed ewentualnymi kłopotami i stratą pieniędzy.

Próbowaliśmy skontaktować się z firmą PPT Sp. z o.o. Bezskutecznie. Pod numerem podanym na rachunku nikt nie odpowiada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 19.10.2006 08:06

o LOL! Złoty interes!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.