Facebook Google+ Twitter

FAMA - wszystko po studencku

Występ Quortet featuring Włodka Pawlika oraz Randy Breckera wywołało wiele entuzjazmu wśród młodzieży, nie tylko akademickiej. W końcu okazja do zobaczenia i wysłuchania na żywo Randy Breckera nie zdarza się co dzień.

uczestnicy FAMY podczas happeningu / Fot. Joanna MaraszekPo raz trzydziesty siódmy w Świnoujściu odbywa się Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej. Jak co roku, studenci ogłosili swoje przybycie, organizując głośną paradę połączoną z koncertem inauguracyjnym, który przyciągnął duże grono słuchaczy w zróżnicowanym wieku. Codzienne koncerty, happeningi i występy kabaretów są zasługą ponad trzystu uczestników z różnych uczelni, m.in. w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Lublinie.

uczestnicy FAMY podczas happeningu / Fot. Joanna MaraszekJednak FAMA to nie tylko studenckie projekty artystyczne, prezentacje twórczości, być może przyszłych sław polskiej estrady, czy też scen teatralnych, ale także współpraca z cenionymi i znanymi artystami. Randy Brecker - trębacz jazzowy, gwiazda światowego formatu i legenda amerykańskiego jazzu; Włodek Pawlik - wybitny pianista i kompozytor; Cezary Konrad - zajmujący od wielu lat w rankingu miesięcznika „Jazz Forum” pierwsze miejsce w kategorii najlepszego perkusisty jazzowego oraz kontrabasista Paweł Pańta, wystąpili gościnnie podczas jednego z wieczorów koncertowych FAMY. Ich obecność na festiwalu to potwierdzenie dwóch zasadniczych cech wyróżniających przedsięwzięcie.

Włodek Pawlik Quartet featuring RANDY BRECKER podczas występu na FAMIE / Fot. Joanna MaraszekPierwsza z nich to umiejętność wyróżniania przez studentów sztuki na wysokim poziomie - poważnej, lecz zarazem ciekawej, sprawiającej, że mogą się przy niej jednocześnie bawić, podziwiać ją równocześnie zachęcając do tego innych. Druga to chęć, nie tylko kontemplacji, ale i nauki. W sztuce ważnym jest, aby doceniać mistrzów i jednocześnie uczyć się od nich, próbując tworzyć „coś własnego”. Pawlik niewątpliwie jest osobą która może i chce nauczyć wiele. Dowodem tego jest fakt współpracy z FAMĄ od początku lat 80. i prowadzenie warsztatów jazzowych dla studentów.

Włodek Pawlik Quartet featuring RANDY BRECKER podczas koncertu na FAMIE / Fot. Joanna MaraszekWystąpienie Włodka Pawlika Quartet featuring oraz Randy'ego Breckera wywołało wiele entuzjazmu wśród młodzieży, nie tylko akademickiej. W końcu okazja do zobaczenia i wysłuchania na żywo dwukrotnego zdobywcy nagrody Grammy osoby, która współpracowała z Janis Joplin, Charlsem Mingusem i Horacem Silverem to niecodzienne przeżycie. Równie niecodzienny był powód wczesnego zakończenia koncertu. Jak to ujął Pawlik- komary nas tu trochę męczą i klawisze w pianinie mi się zacinają - nie chcą odskakiwać. Czy to zdarzenie nie przypomina trochę uroków studenckiego mieszkania? Coś się blokuje, zacina, czegoś zawsze brak, a mimo wszystko jest fajnie. I taka właśnie jest FAMA.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Z roku na rok - niestety - coraz gorsza organizacja. A coś o tym wiem. Sam przebieg festiwalu nie porywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I love Fama

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.