Facebook Google+ Twitter

Fani fast foodów mają wyraźniejsze odciski palców

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2008-09-18 09:51

Zamiast szukać łatwych do starcia śladów pozostawionych na miejscu zbrodni, policjanci będą łatwo odnajdywać odciski palców dosłownie wyżarte przez zawarty w naszym pocie kwas.

Brytyjskiemu uczonemu udało się wynaleźć nową technikę poszukiwania odcisków palców.

Takich śladów nie da się zetrzeć, choć powstają one wyłącznie na metalu. Co więcej, są wyraźniejsze, jeżeli w diecie podejrzanego jest dużo soli.

Odczytywanie linii papilarnych zrewolucjonizowało nowoczesną kryminologię. Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia. Takie ślady są bardzo łatwe do usunięcia, czy to celowo czy też przez ciepło i warunki pogodowe.

Odkrycie dra Johna Bonda, wykładowcy Uniwersytetu w Leicester oraz oficera naukowego policji w hrabstwie Northamptonshire, może rozwiązać część tych problemów.

Badacz zauważył, że zawarte w ludzkim pocie związki chemiczne mogą być żrące dla metalu. Razem z zespołem naukowców udało się odkryć metodę wykrywania tych mikrośladów. W przeciwieństwie do zwykłych odcisków palców takie ślady bardzo trudno usunąć z metalowych elementów np. pistoletów czy amunicji.

Naukowcy uważają, że ta technika pomoże skuteczniej łapać terrorystów. Dzięki niej będzie można badać odciski palców pozostawione przez zamachowców na elementach bomb lub w samochodach-pułapkach. Wcześniej nie było to możliwe, gdyż eksplozje niszczą standardowe ślady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Fani fast foodów mają wyraźniejsze odciski palców" - Że o wyraźniejszych brzuszyskach nie wspomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.