Fantastyczny konkurs w wykonaniu Polaków w Engelbergu

Po raz kolejny mogliśmy usłyszeć "Mazurek Dąbrowskiego" w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Tym razem za sprawą Jana Ziobro. Razem z nim z zajęcia drugiego miejsca mógł cieszyć się Kamil Stoch.

Podium w Engelbergu / Fot. Tadeusz MieczyńskiJan Ziobro w pięknym stylu wygrał pierwszy raz w swojej karierze zawody Pucharu Świata. Prowadził po pierwszej serii (134 metry), a w finale znakomitym skokiem na odległość 141 metrów wyrównał rekord skoczni należący do Janne Ahonena i Simona Ammanna. Wyprzedził o 6,2 punktu drugiego Kamila Stocha (129 i 137,5 metra), który awansował z 7 miejsca. Ten wynik dał mu prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Trzeci był Norweg Anders Bardal (131 i 140 metrów).

Niewiele do podium brakło Piotrowi Żyle, który był 4 po pierwszej serii. Niestety dzisiaj musiał ustąpić lepszym i po dwóch bardzo dobrych skokach (130,5 oraz 131,5 metra) zajął 6 miejsce. Tuż zanim uplasował się Klemens Murańka, oddał także znakomite próby ( 130 i 134 metry) i jest to jego najlepszy wynik w karierze.

Punkty zdobyli także Dawid Kubacki (125 i 125,5 metra) i z 25 awansował na 17 miejsce po słabszych skokach przeciwników z powodu zbyt silnego wiatru w plecy. Maciej Kot skoczył 126 oraz 120 metrów i zajął 21 pozycję.

Dzisiejszy konkurs odbył się na bardzo wysokim poziomie. Różnice między zawodnikami w pierwszej dziesiątce były bardzo niewielkie. Dla nas są to historyczne zawody, ponieważ dwóch Polaków znalazło się na dwóch pierwszych miejscach. Wcześniej ta sztuka udała się Piotrowi Fijasowi i Stanisławowi Bobakowi w Zakopanem w 1820 roku. Dodać można, że aż 4 naszych zawodników było w najlepszej siódemce, a Kamil Stoch jako trzeci Polak po Adamie Małyszu i Krzysztofie Biegunie założy żółty plastron.

Życzymy powodzenia w jutrzejszym konkursie i liczymy na równie dalekie skoki i wysokie wyniki. Pierwsza seria zaplanowana jest na godzinę 14:00.