Facebook Google+ Twitter

FANUC Polska zaprasza do FABRYKI PRZYSZŁOŚCI

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-09-03 17:22

Polski oddział firmy FANUC, światowego lidera technologii CNC i robotyki, zaprasza do obejrzenia wyjątkowej ekspozycji towarzyszącej konferencji pt. „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0.”.

To wydarzenie długo oczekiwane przez polski przemysł, który cechuje niski stopień automatyzacji i w związku z tym mała konkurencyjność. Konferencja organizowana jest pod auspicjami wybitnych ekspertów reprezentujących najlepsze polskie uczelnie kształcące w kierunku automatyki i robotyki. Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent miasta Wrocławia. Specjalnie na tę okazję we wrocławskim centrum robotyzacji FANUC zostanie przygotowana fabryka przyszłości (smart factory) prezentująca inteligentne maszyny, które są niezbędnym ogniwem czwartej rewolucji przemysłowej a jednocześnie stanowią najnowsze osiągnięcia japońskiego producenta.

Podczas dwudniowego spotkania (11-12 września br.) będzie można zobaczyć niesamowite możliwości inteligentnych maszyn FANUC, wysłuchać prezentacji specjalnie przygotowanych przez inżynierów firmy FANUC Polska oraz uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące zastosowania nowoczesnej technologii w codziennej produkcji.

Ewolucja wymusza rewolucje
Pierwsza rewolucja przemysłowa, zapoczątkowana w XVIII wieku, umożliwiła przejście od gospodarki opartej na rolnictwie i manufakturze do gospodarki, której podstawą rozwoju stała się zmechanizowana produkcja na dużą skalę. Rozwój industrializacji spowodowany był coraz łatwiejszym dostępem do zasobów energetycznych. Druga rewolucja przemysłowa nastąpiła na przełomie XIX i XX stulecia. U jej podstaw leżał gwałtowny rozwój nauki, która to w największym stopniu przyczyniła się do powstania nowych rozwiązań technicznych
i technologicznych, m.in. silnika gazowego, dynamitu, tramwaju, telefonu czy samochodu. Połowa XX w. to czas, kiedy w przemyśle musiała nastąpić trzecia rewolucja. – Nowe, praktycznie nieograniczone źródła energii oraz niespotykana do tej pory mnogość wynalazków spowodowały rozkwit elektroniki, która stała się motorem napędowym zmian nie tylko w nauce, technice czy przemyśle – podkreśla Konrad Grohs, prezes FANUC Polska Sp. z o.o. Stała się ona także źródłem zmian społecznych – dodaje. Przełomowe osiągnięcia elektroniki w postaci układów scalonych czy światłowodów spowodowały, że produkcja przemysłowa stała się znacznie szybsza, łatwiejsza i co najważniejsze, tańsza. Jednak w XXI wieku przestaje to już wystarczać. Pojawia się potrzeba poszukiwania nowych rozwiązań.

Kolejny przełom w produkcji potrzebny już dziś
Rozwój współczesnego świata wciąż nabiera tempa. Co rusz zmieniają się potrzeby
i zachowania konsumentów, którzy przestali być postrzegani jako jednolita masa. Znaczenia nabierać zaczyna świadomość własnej odrębności, a co za tym idzie, także chęć bycia traktowanym indywidualnie przez producenta. Do tego dochodzą rosnące potrzeby w zakresie wykorzystania energii przy jednoczesnym braku nowych możliwości zwiększenia jej dostępności. Nowe sposoby pozyskiwania energii na wielką skalę (np. energia atomowa czy słoneczna) wciąż są bardzo drogie. Na domiar złego także możliwości obniżania kosztów produkcji się wyczerpują.

- Taki stan rzeczy zmusza producentów do poszukiwania maszyn i rozwiązań gwarantujących skrócenie czasu produkcji i niekonwencjonalnych możliwości obniżenia jej kosztów, przy jednoczesnej poprawie jakości wyrobów – zaznacza Konrad Grohs, prezes FANUC Polska Sp. z o.o.

Obecne sposoby zarządzania produkcją są już niewystarczające. Podstawowym problemem staje się duża pracochłonność przezbrajania środków produkcji pod różnorodne partie produktów, dyktowane indywidualnymi zamówieniami kontrahentów. W tym kontekście ważne jest przede wszystkim umożliwienie płynnej pracy maszyn i urządzeń, bez zbędnych przestojów, które generują wysokie i zupełnie nieuzasadnione koszty.

Czwarta rewolucja przemysłowa
Sposobem, który może pomóc sprostać stojącym przed producentami wyzwaniom, jest pełna automatyzacja procesów produkcyjnych. Tradycyjne sposoby wytwarzania w połączeniu z nowoczesną technologią informatyczną i komunikacyjną tworzą zupełnie nowe możliwości interakcji człowieka z linią produkcyjną i oferują korzyści, które są odpowiedzią na potrzeby XXI w.

Żółta fabryka przyszłości FANUC
Uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się, jak wysokie są wymagania stawiane dzisiejszym układom sterowania CNC i jakie ma to znaczenie dla osiągnięcia szybkiej i dokładnej obróbki, wysokiego poziomu bezpieczeństwa i niezawodności. Systemy CNC stworzone przez FANUC są zbudowane w oparciu o najnowsze rozwiązania technologiczne tj. szybkie i energooszczędne układy scalone i procesory. Dzięki stosowaniu nanometrowej rozdzielczości w całym systemie, uzyskują największą z możliwych dokładności – począwszy od wewnętrznych obliczeń CNC i dokładności zapisu tych wartości, poprzez interpolację, do napędów posuwowych i wrzecionowych oraz urządzeń pomiaru położenia silników o dużej rozdzielczości.

Więcej informacji na temat konferencji „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0.” można znaleźć na stronie http://przemysl40.pl/.
(Adam Mikołajczyk)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.