Facebook Google+ Twitter

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy ostatnią wersję naszego pokładowego FAQ, czyli odpowiedzi na pytania, które mogą paść podczas korzystania z naszego serwisu.

OGÓLNE


Co to jest FAQ
To skrót od angielskiego wyrażenia Frequently Asked Questions, czyli po prostu Najczęściej Zadawane Pytania. Wraz z rozwojem internetu skrót FAQ wszedł do codziennego użytku i jest synonimem pomocy w formie pytań i odpowiedzi dla użytkowników.

Dlaczego nie dochodzą do Was moje e-maile?
Przyczyny tego mogą być różne. Sprawdź, czy dochodzą e-maile wysłane od Ciebie do kogoś z przyjaciół. Jeśli nie, to masz odpowiedź. Może się zdarzyć, że nasz serwer nie jest w stanie wykonać tylu operacji i po prostu Twój list czeka spokojnie w kolejce. W takim przypadku skontaktuj się z nami przez GG (nr 24000), Skypa/e-mail poszczególnych redaktorów lub telefonicznie (22 201 40 95).

Po co są punkty i jak je można otrzymać?
W ten sposób oceniamy najlepsze teksty autorów. Dodając ocenę w postaci gwiazdek (od jednej do pięciu), określasz, jak ciekawy i wartościowy był dla Ciebie dany tekst. Wystarczy przycisnąć odpowiednią liczbę gwiazdek nad materiałem.

Bardzo mi się podobają Wiadomosci24.pl. Czy mogę w jakiś sposób pomóc w promocji serwisu?
No jasne. Namawiaj przyjaciół i znajomych, aby zaczęli pisać. Miejsce znajdzie się dla każdego. Tu masz więcej informacji o serwisie

Jak mogę się z wami skontaktować?
Dzwoń (22 201 40 95), pisz (redakcja@wiadomosci24.pl), użyj Skype albo po prostu przyjdź do redakcji. Nasza siedziba znajduje się w Warszawie przy ulicy Domaniewskiej 41 (dojazd z dworca głównego PKP tramwajem nr 10 - kierunek Służewiec, metrem w kierunku Kabat, przesiadka na stacji Wierzbno w tramwaje 18i 31 - wysiadamy na przystanku Curtis Plaza), ale pochodzimy z wielu regionów Polski. Często jesteśmy w Lublinie, Łodzi, Gdańsku.
[google_maps]

Chcę o czymś napisać, ale nie wiem, o czym. Co mam robić?
Sprawdź propozycje tematów na teksty, które umieszczamy w serwisie. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Co muszę zrobić, aby zostać autorem Wiadomości24.pl?
Zarejestruj się w naszym serwisie, a następnie napisz tekst i wyślij go do redakcji przez nasz system edycyjny. Możesz też wysłać materiał jako niezalogowany, ale wtedy nie bierzesz udziału w przydziale legitymacji, nie dostajesz uprawnień, nie możesz też zarabiać przez Adtaily.

Czy każdy może być dziennikarzem?
Dziennikarzem obywatelskim może zostać absolutnie każdy. Jedyne, co jest niezbędne, to dobre chęci i podstawowa umiejętność pisania.

Kto stoi za serwisem Wiadomości24.pl?
Jeśli chodzi o kwestie własności, to Polskapresse – wydawca lokalnej prasy. Jeżeli zaś pytasz o sprawy natury politycznej, to nikt. Wiadomości24.pl były, są i będą apolityczne w tym sensie, że nie popierają żadnej opcji politycznej.

Nie znalazłem w tym FAQ odpowiedzi na moje pytanie. Co robić?
To proste: zadaj je nam. Wyślij maila (redakcja@wiadomości24.pl), zadzwoń (22 201 40 95), skontaktuj się przez Skype albo po prostu przyjdź do redakcji.

REJESTRACJA


Mam 15 lat, czy mogę u Was pisać teksty?
Zapraszamy do rejestrowania się tych, którzy skończyli 16 lat, a ich rodzice lub opiekunowie nadeślą do nas stosowne oświadczenie.

Czy serwis Wiadomosci24.pl płaci lub będzie płacić za teksty?
Obecnie nie płacimy, ale nie wykluczamy wprowadzenia w przyszłości takiej formy nagradzania wszystkich tekstów. Co tydzień autor najlepszego tekstu może otrzymać nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł.

Czy mogę występować pod pseudonimem?
Każdy z nas ma swoje imię i nazwisko. Teksty mogą być opublikowane tylko po podpisaniu imieniem i nazwiskiem. Teksty niepodpisane i bez zdjęć autorów w profilach mogą zostać umieszczone jedynie w dziale Moje Trzy Grosze. Więcej czytaj w regulaminie serwisu.

Do czego potrzebne są wam moje dane?
Po pierwsze, w porównaniu do innych serwisów działających w polskim internecie, żądamy naprawdę niewiele i to takich informacji, które są absolutnie niezbędne do zarządzania serwisem. Po drugie, chcemy dawać nagrody, wysyłać zaproszenia do kina czy teatru, książki do recenzowania. Jeżeli nie podacie swojego adresu, nie będziemy mogli niczego wam wysłać.

Po co się rejestrować?
Nie musisz, ale gorąco do tego zachęcamy. Niezarejestrowani internauci mogą pisać artykuły i przysyłać zdjęcia. Za to zarejestrowani mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu i rozwoju Wiadomości24.pl.

PROBLEMY AUTORÓW


Napisałam, że Wirtualnemedia.pl informują o nowym cyklu redakcyjnym "Gazety Wyborczej" - Przystanek Polska. Dlaczego mi to zwróciliście?
Informacja jest ciekawa, ale... to po prostu zwyczajna reklama osiągnięć "Gazety Wyborczej". Może wolisz np. zrobić przegląd dodatków i ich jakości w całej polskiej prasie? Czym żyją, jakie poruszają problemy, które dodatki są najlepsze. Wtedy tekst nie będzie nosił znamion reklamy...

Zwracacie mi tekst, a przecież jest ciekawie napisany. Tych kilka literówek, to chyba nie jest wielki kłopot dla redaktora?
Niestety, nie potrafimy się sklonować (na razie). Jeśli artykuł zawiera wiele literówek, zwracamy go autorowi z sugestią, by korzystał ze słownika ortograficznego. Włącz tę opcję w swej przeglądarce. Słownik znajdziesz też nad okienkiem edytora tekstu w serwisie.

Dlaczego nie publikujecie mojego tekstu z koncertu, który odbył się przecież miesiąc temu?
Przykro nam, ale w epoce internetowych mediów tydzień to szmat czasu. Niestety, ale możemy odesłać ten tekst. Następnym razem reaguj szybciej i wtedy takie relacje mają szansę publikacji.

Co oznaczają tabliczki: Debiutant, Dziennikarz, Reporter, Redaktor, Wydawca?
W ten sposób nagradzamy najlepszych autorów. W miarę jak Twoje umiejętności będą rosły, redakcja przydzielać Ci będzie nowe uprawnienia.

Bez oznaczenia
Użytkownik zarejestrowany, który wysyła teksty i zdjęcia do redakcji z wykorzystaniem systemu edycyjnego. Może dodawać komentarze do wszystkich materiałów (materiał: tekst, zdjęcia, później także nagranie audio i wideo).

Debiutant
Taki status może otrzymać użytkownik zarejestrowany, który za zgodą redakcji opublikował co najmniej 5 materiałów. Z wnioskiem o przyznanie kolejnego statusu może wystąpić jeden z użytkowników ze statusem Redaktor.

Reporter
Taki status może otrzymać użytkownik zarejestrowany. Reporterzy mają wgląd do moderacji. Nie mogą tekstów natomiast moderować.

Dziennikarz
Taki status może otrzymać użytkownik zarejestrowany. Dziennikarze mają również wgląd do moderacji, ale mogą redagować tam znajdujące się teksty, poprawiając błędy.

Redaktor
Taki status może otrzymać użytkownik zarejestrowany. Redaktorzy mogą moderować cudze teksty i zatwierdzać je. Nie mogą natomiast moderować własnych tekstów - tutaj muszą oczekiwać na pomoc pracowników redakcji.

Wydawca (redakcja serwisu)
Taki status może otrzymać użytkownik zarejestrowany, bądź pracownik redakcji, który publikuje materiały z każdej dziedziny bez akceptacji redakcji. Ma również prawo uczyć innych autorów.

Znam się doskonale na rowerach. Czy mogę o tym pisać?
Pewnie! Na co jeszcze czekasz?

Czy mogę stosować wulgaryzmy?
Generalnie nie, chyba, że jest to uzasadnione potrzebą, np. Twój rozmówca użył wulgarnego słowa na podkreślenie swojego zdania. Takie sytuacje są jednak niezwykle rzadkie. Wtedy lepiej użyć pierwszej litery i resztę wykropkować. Wszyscy się domyślą, a będzie elegancko.

Czy Wiadomości24.pl stosują cenzurę?
Nie stosowały, nie stosują i nie będą stosowały. Wszystko, co jest zgodne z polskim prawem i regulaminem Wiadomości24.pl nie jest usuwane.

Wprowadziłem komentarz pod tekstem, ale ktoś go usunął. Dlaczego?
Nie stosujemy cenzury, ale usuwamy komentarze, które są niezgodne z polskim prawem oraz regulaminem Wiadomości24.pl. Nikt nie lubi chamstwa, wulgaryzmów i niegrzecznego tonu. Takie komentarze są najczęściej usuwane.

Jakiej pomocy mogę oczekiwać od redaktora?
Mówiąc jednym słowem: merytorycznej. Redaktor z pewnością pomoże Ci poprawić artykuł, aby był lepszy. Poza tym na pewno posłuży radą, jeśli tylko o nią poprosisz.

Czy mogę zostać redaktorem?
Pewnie. Mamy nadzieję, że wielu z Was zostanie. Warunek jest jeden: trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę, doświadczenie i umiejętności. Jedyną drogą do tego jest pisać, pisać, pisać oraz analizować uwagi redaktora. Praktyka czyni mistrza!

Kto to jest redaktor?
To doświadczony dziennikarz, który swoje umiejętności i doświadczenie wykorzystuje do tego, by teksty ukazujące się w Wiadomości24.pl były pod względem warsztatu dziennikarskiego jak najlepsze.

Nie zgadzam się z propozycjami zmian zaproponowanymi przez redaktora. Co robić w takim przypadku?
Najlepiej się przespać i na drugi lub trzeci dzień jeszcze raz przeczytać swój tekst oraz uwagi redaktora. Zapewniamy Cię, że przyznasz mu rację. Jeśli jednak się upierasz i nie będziesz chciał zmienić nic w swoim tekście, to może się okazać, że Twój materiał nie ukaże się na łamach Wiadomości24.pl. W umowie, którą zaakceptowałeś pisaliśmy, że nie wszystkie nadesłane teksty zostaną opublikowane.

Okazało się, że redakcja poprosiła mnie o zmiany w tekście. Co mam teraz zrobić?
Zastosować się do sugestii redaktora. Wierz nam, redaktorzy mają olbrzymie doświadczenie i proponują zmiany nie dlatego, że im się nie podoba Twój tekst, tylko po to, aby był on lepszy.

W jakim formacie akceptujecie zdjęcia?
W tzw. JPG lub PNG. Wielkość zdjęcia jest praktycznie obojętna, bo nasz system edycyjny i tak zamieni je na właściwy rozmiar.

Czy można dodać zdjęcie?
Jasne. Ba, nawet całą galerię zdjęć.

A gdy w tekście znalazłem błąd albo chciałbym dodać coś, o czym wcześniej nie wiedziałem?
Edytuj tekst ponownie i jeszcze raz wyślij do moderacji, najlepiej z uwagami, że poprawiłeś np. literówkę.

Czy mogę zmienić tekst, który ukazał się już na łamach Wiadomości24.pl?
Po to go redagujemy, abyś już nic nie zmieniał, ale zawsze możesz otworzyć tekst już zaakceptowany z serwisu, uzupełnić, poprawić i ponownie wysłać. Pamiętaj jednak, że dopóki redaktor nie zaakceptuje poprawionej wersji, w serwisie widać będzie jej poprzednią! Jeżeli to drobne zmiany, lepiej zadzwoń do redakcji lub wyślij e-maila.

Wasz grafik chyba ma problemy z oczami, bo jedne tagi są większe, a inne mniejsze!
Z grafikiem wszystko ok. To prawda, że jest zapracowany, ale jak my wszyscy. Wielkość tagów wskazuje na popularność konkretnego tematu. Na przykład jeśli tag "Gdańsk" jest napisany większą czcionką niż np. tag "Warszawa", oznacza to, że w Wiadomości24.pl więcej jest artykułów o Gdańsku niż Warszawie. Proste, nie?

Co to są tagi?
To inaczej słowa klucze. Sposób oznaczania charakterystycznych dla artykułu tematów, osób czy wydarzeń. Oznaczając odpowiednimi tagami swój artykuł sprawisz, że łatwiej będzie go później znaleźć. Korzystając z tagów, znajdziesz również inne teksty o takiej samej albo zbliżonej tematyce.

Mój tekst ma status "zwrócony". Czy to znaczy, że się nie ukaże?
Na razie nie, ale razem z tekstem "zwróconym" redaktor na pewno napisał Ci kilka uwag w oddzielnym okienku panelu edycyjnego. Przeczytaj! Możesz też użyć tego okna, by odpisać redaktorowi. Zastosuj się do uwag i odeślij poprawioną wersję, a tekst z pewnością się ukaże.

Co to jest moderacja?
Celem moderacji jest po pierwsze sprawdzenie, czy artykuł nie narusza regulaminu Wiadomości24.pl, a po drugie zredagowanie Twojego materiału (o ile oczywiście wymaga on zredagowania). Podczas moderacji redaktor poprawi też ewentualne błędy ortograficzne, stylistyczne czy zredaguje tekst w taki sposób, by był on atrakcyjniejszy dla czytelnika. Oczywiście, jeżeli błędów nie będzie zbyt wiele - w taki przypadku zwróci tekst, z prośbą o poprawki.

Wprowadziłem tekst do systemu, ale nie widzę go na stronie? Dlaczego?
Każdy tekst jest sprawdzany i redagowany, podlega tzw. moderacji. Zajmują się tym doświadczeni redaktorzy, którzy pełnią dyżur. Po wprowadzeniu przez Ciebie artykułu, znajduje się na liście materiałów do moderacji i redagowania. Redaktor dyżurny sprawdzi poprawność Twojego materiału pod względem dziennikarskim i w razie wątpliwości odeśle Ci go z uwagami.

Czy każdy może zrealizować proponowane tematy?
Tak. Nie ma żadnych ograniczeń. Jeśli tylko jesteś zorientowany w tym temacie, albo masz coś do powiedzenia, to siądź i napisz.

Czy mogę wysłać tekst mailem?
Nie. Do wprowadzania materiałów służy wyłącznie system edycyjny. Osoba dodająca tekst figuruje w serwisie jako autor, dlatego nie robimy tego za innych...

Czy mogę dodać link internetowy do mojego tekstu?
Oczywiście. W edytorze kliknij na ikonę link i wypełnij pole adres URL.

Jak mogę dodać zdjęcie do mojego tekstu?
To stosunkowo proste:
- Na polu edytora kliknij w miejsce, gdzie chcesz, aby ukazało się zdjęcie;
- Kliknij w ikonkę zdjęcia na szarym pasku edytora (belka narzędziowa w oknie edytora). Pokaże Ci się nowe okienko;
- Wypełnij pole opis. Musi się tu znaleźć, co lub kto jest na zdjęciu oraz imię i nazwisko autora fotografii;
- Wybierz "przeglądaj" i kliknij w wybrany plik;
- Kliknij w "wstaw plik”. Zdjęcie ma się pojawić.

Jak wprowadzić tekst do systemu edycyjnego serwisu?
Gdy się zalogujesz do systemu, to zobaczysz w swoim menu po lewej stronie link "Dodaj materiał". Kliknij na link i pojawi się kilka pól do wypełnienia; najważniejsze z nich to tytuł, zajawka, czyli fachowo mówiąc lead oraz treść artykułu. Większość nie ma co tłumaczyć. Tagi to po prostu słowa klucze, którymi określasz tematykę swojego artykułu. Jeśli dodajesz zdjęcie, to musisz dodać do niego opis oraz imię i nazwisko autora (lub nazwę właściciela praw do zdjęcia).

Jakie są zasady umieszczania tekstów w serwisie Wiadomości24.pl?
Nie ograniczamy naszych autorów praktycznie w żaden sposób. Jedyne co wymagamy, to aby autor w artykule nie łamał obowiązującego w Polsce prawa. Zależy nam na jak najwyższej jakości tekstów i dlatego są one redagowane (moderowane) przez zawodowych redaktorów.

WARSZTAT DZIENNIKARZA


To mój pierwszy tekst, proszę o odrobinę wyrozumiałości. Napisałem, o tym, co mnie dotyczy, więc cały tekst jest niezwykle subiektywny. Trudno mi też określić, do jakiego działu można go zaliczyć...
Musimy uprościć pewne sprawy. Świetnie znasz socjologię Durkheima, ale nie każdy zna to nazwisko, a przypuszczam, że zaledwie nikły procent absolwentów studiów humanistycznych zna prace i poglądy Emile Durkheima. Tak samo niewiele osób może wiedzieć, co oznacza canvassing. Spróbuj trochę to uprościć, tak by tekst był zrozumiały dla wszystkich. Taka uniwersalna maksyma brzmi: Pisz tak, by nie obraził się pan profesor, a sprzątaczka zrozumiała. No i przydałaby się jakaś fotografia.

Redaktor w uwagach napisał mi, że w tekście o problemach uczniów z dyrekcją szkoły podałam tylko jeden punkt widzenia. No, ale przecież wiadomo, że dyrekcja szkoły ma inny. Ja się z nimi nie zgadzam! Czy naprawdę muszę podać ich argumenty?
To kardynalna zasada dziennikarska. Musisz przedstawić obydwa punkty widzenia i dołożyć wszelkich starań, aby nie przedstawić jednego z nich w lepszym świetle. Nie stosowanie tej zasady skutkuje później lawiną sprostowań...

Czy fragmenty z forów internetowych i grup dyskusyjnych muszę autoryzować?
Nie. Przyjmuje się, że tekst napisany jest niejako automatycznie autoryzowany.

Czy mogę cytować fragment z grupy dyskusyjnej albo forum internetowego?
Tak, ale po podaniu autora i źródła, i to w takiej pisowni, jak występują w cytowanym materiale. Na przykład jeśli Twój kolega wypowiedział się na forum dyskusyjnym używając pseudonimu "Zorro", to mimo iż znasz jego prawdziwe imię i nazwisko, możesz użyć jedynie jego pseudonimu. Chyba, że wyrazi on zgodę na podanie swoich danych.

Widziałem w niektórych gazetach podpis mówiący, że wywiad jest nieautoryzowany. Czy oznacza to, że jednak można nie autoryzować wywiadu?
Nie. Takie zaznaczenie ma na celu poinformowanie czytelnika, że wypowiedzi zawarte w tekście mogą zawierać nieścisłości, bo nie były autoryzowane przez jedną lub więcej występujących osób. To kwestia profesjonalizmu i zaufania. Najczęściej ma to miejsce, gdy osoba autoryzująca nie chce, lub nie może odesłać autoryzowanych wypowiedzi.

Czy mogę panu Nowakowi odmówić autoryzacji?
Niestety, nie. Prawo prasowe jest tu jednoznaczne: dziennikarz ma obowiązek wysłać cytowany fragment do autoryzacji. Ale uwaga: autoryzacji podlega tylko wypowiedź danej osoby, a nie cały Twój tekst. Jeśli więc ktoś zażąda autoryzacji, wyślij mu po prostu fragment z jego wypowiedzią.

Co to jest autoryzacja?
To proces, którego celem jest sprawdzenie przez cytowaną osobę, czy jego wypowiedź nie została przez dziennikarza źle zrozumiana i przeinaczona.

Czy pani Kowalska, z którą rozmawiałem i której fragment wypowiedzi umieściłem w moim tekście, może zakazać mi publikowania swojej wypowiedzi?
Nie. Może jedynie zażądać jej autoryzacji.

Trochę boję się napisać pod własnym nazwiskiem o tym, że w naszej szkole źle się dzieje. Czy mogę to napisać pod pseudonimem?
Co prawda prawo autorskie dopuszcza taką możliwość, to jednak serwis Wiadomosci24.pl - więc: nie. Powód jest prosty: chcemy uniknąć fałszywych oskarżeń, powodowanych niskimi pobudkami. Jeśli bardzo się boisz, to po prostu zgłoś nam sprawę. W wyjątkowych sytuacjach będziemy negocjować, albo ewentualnie zajmiemy się sprawą i napiszemy o tym tekst. Pamiętaj, że gdyby w wyniku napisania jakiegokolwiek tekstu spotkały Cię jakieś nieprzyjemności, redakcja Wiadomosci24.pl będzie interweniować w Twojej obronie. Wolność słowa nie może być krępowana. Solidarnie bronią jej nawet dziennikarze pracujący dla konkurencyjnych redakcji.

Wydaje mi się, że burmistrz mojego miasteczka jest oszustem. Czy mogę to napisać?
Teoretycznie tak, ale tylko wtedy, gdy masz na to niepodważalne dowody. Inaczej burmistrz może wystąpić do sądu o ochronę dóbr osobistych. Teksty interwencyjne są w każdej redakcji analizowane na wszystkie możliwe sposoby i zanim się ukażą, muszą być bardzo dokładnie zweryfikowana ich wiarygodność. Oczywiście trzeba też oddać głos oskarżanemu.

Rozmawiałem ze świadkiem wypadku. Czy mogę podać jego nazwisko?
Jeśli wyrazi na to zgodę, a właściwie - jeśli nie wyrazi sprzeciwu.

Chciałbym zacytować wypowiedź pewnej osoby opublikowaną w prasie. Czy mogę?
Sprawę wykorzystania innych utworów reguluje ustawa o prawie autorskim. Nie wdając się w szczegóły, można zacytować wypowiedź innej osoby, o ile spełnione są wszystkie podane niżej warunki:
- cytat uzasadniony jest potrzebą wytłumaczenia lub objaśnienia;
- podane jest dokładnie źródło, czyli imię i nazwisko osoby oraz nazwa np. gazety, w której się ukazał oryginał.
Jest jeszcze kilka innych przypadków, gdy można korzystać z cudzego utworu. Reguluje je Prawo autorskie. Przeczytaj je uważnie, a na pewno dowiesz się wielu ciekawych rzeczy.

Co to jest źródło i jak je znaleźć?
To po prostu Twoi rozmówcy, którzy Cię o czymś poinformowali albo z którymi rozmawiałeś na temat, o którym piszesz artykuł. Może to być urzędnik, sąsiad lub kolega. Pani z kiosku czy robotnik. Tu nie ma reguły.

Czy mogę podawać w tekście anonimowe opinie?
Tak i nie. W dziennikarstwie stosuję się tę formę, ale wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, np. gdy ujawnienie nazwiska czy innych danych identyfikujących Twojego rozmówcę mogłoby go narazić na bardzo poważne konsekwencje.

Generalna zasada mówi, że powinny być co najmniej dwa potwierdzające się źródła informacji i to zarówno jawnych jak i anonimowych. W przypadku wypowiedzi anonimowych ta zasada musi być absolutnie przestrzegana. W wielu redakcjach dziennikarz ujawnia redaktorowi (i tylko jemu!!!) lub wyznaczonej przez niego osobie prawdziwe dane informatora. Jeśli osoba ta zastrzegła sobie anonimowość, to zarówno dziennikarz, jak i redaktor zobowiązani są do przestrzegania tajemnicy.

Jej ujawnienie uważane jest za jedno z największych przestępstw dziennikarza. Traci on nie tylko szacunek koleżanek i kolegów, ale również może stracić pracę. Z tego powodu, dziennikarze, nawet w sądzie, gdy grożą im poważne sankcje, odmawiają podania anonimowego źródła. Tajemnica dziennikarska nie obowiązuje i dziennikarz jest z niej zwolniony w przypadku poważnych przestępstw; np. morderstwa.

Jeszcze raz przypominam, my, dziennikarze, źródło anonimowe podajemy tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy absolutnie wyczerpaliśmy wszystkie inne możliwości dotarcia do jawnego źródła. Są też przypadki, gdy piszemy tekst np. o czyjejś walce z chorobą, trudnej sytuacji życiowej, dramatycznych przeżyciach itp. Wówczas możemy zaznaczyć, że imiona bohaterów zostały zmienione bądź są do wiadomości redakcji. Jednak w takiej sytuacji tekst traci na wiarygodności.

Co to jest lead, zajawka?
Lead to kilka zdań wprowadzających do właściwego artykułu. Najczęściej znajduje się w nim podsumowanie najważniejszych wiadomości z Twojego tekstu. Jego zadaniem jest po pierwsze przekazać czytelnikowi najważniejsze rzeczy z teksu, a po drugie zainteresować go Twoim dziełem. Bardzo często od leadu zależy, czy czytelnik przeczyta tekst, czy pominie go i przejdzie do następnego.

Zajawka to w gwarze dziennikarskiej krótka zapowiedź artykułu. Redakcje stosują je, aby w szczególny sposób zwrócić uwagę czytelników na wybrany temat.

Czy mogę napisać reportaż?
A dlaczego nie? Nie jest to najłatwiejsza forma dziennikarska, ale przecież dla zdolnego nic trudnego.

Jak znaleźć temat?
Rozejrzyj się, posłuchaj, rozmawiaj z ludźmi. Z pewnością coś znajdziesz.

DZIENNIKARSTWO OBYWATELSKIE


Gdzie znajdę więcej informacji o dziennikarstwie obywatelskim?
Jest kilka książek, blogów oraz wiele stron internetowych poświęconych dziennikarstwu obywatelskiemu. Na świecie nazywa się je różnie: grassroots journalism albo citizen journalism. Dobrym punktem startu jest Wikipedia. Ponadto od daty startu naszego serwisu w 2006 roku powstało już kilka prac licencjackich i magisterskich na temat dziennikarstwa obywatelskiego.

Czy przysługują mi takie same prawa jak normalnym dziennikarzom?
Niestety, statut dziennikarza i jego prawa nie są dość dokładnie określone w polskim prawie. Istnieje wiele praw zwyczajowych, które są stosowane. Zależy też, o jakie prawa pytasz: jeśli o prawo do odpowiedzi od służby prasowych, polityków to z pewnością tak, bo każdy obywatel ma prawo do informacji publicznej.

Czy publikując w Wiadomości24.pl, jestem już dziennikarzem?
Jeśli wziąć literalnie język prawa, to z pewnością tak, bo w myśl Prawa prasowego dziennikarzem jest każda osoba, która na zlecenie redakcji tworzy materiał prasowy. Jednak tak naprawdę, aby zostać dziennikarzem, potrzebne są lata praktyki zawodowej. I mnóstwo pracy, sam talent nie wystarczy.

Co to za diabeł, to dziennikarstwo obywatelskie?
Idea, w myśl której każdy może być dziennikarzem, a nie tylko profesjonalni dziennikarze. Powstała na przełomie wieków jako m.in. efekt spadku zaufania do mediów tradycyjnych oraz burzliwego rozwoju internetu. To właśnie internet sprawił, że każdy z nas ma techniczne i finansowe możliwości być raz czytelnikiem, a raz autorem.

PRAKTYKI DZIENNIKARSKIE


Czy na czas praktyki dostanę legitymację prasową?
Legitymację nie, ale zaświadczenie, że jesteś współpracownikiem i wykonujesz pracę na rzecz redakcji Wiadomości24.pl oczywiście tak. Mogą je otrzymać osoby, które dla nas są wiarygodne, czyli nie ukrywają informacji o sobie. Nie możemy wysłać zaświadczenia komuś, kogo nie znamy.

Jakie są warunki zaliczenia praktyki?
Ustalamy je indywidualnie, jak w zwykłej redakcji. Ponieważ każdy może tu pisać, kiedy chce i ile chce, ustalamy, jakie materiały, w jakim czasie przygotujesz. Mówiąc najogólniej, wyznaczymy Ci określone zadania dziennikarskie. Zrobisz - otrzymasz zaliczenie do indeksu. Nie wykonasz - sam
wiesz, co będzie.

Gdzie się odbywają praktyki? Czy muszę codziennie być w redakcji?
Wszystko zależy od tego, czy mieszkasz w Warszawie, czy nie. Jeśli mieszkasz w stolicy, możesz oczywiście do nas wpadać, ale nie jest to konieczne. W przypadku osób spoza stolicy dopuszczamy pracę online. W końcu tak przyjmujemy materiały dziennikarskie.

Jak zgłosić się na praktykę do Waszej redakcji?
Zaznacz w profilu użytkownika, że chcesz być praktykantem i skontaktuj się z redakcją. Zadzwoń, napisz maila lub daj znać przez Skype.

Czy Wiadomości24.pl płacą praktykantom za ich pracę?
Nie. Zasada jest taka, że praktykant nie otrzymuje za swoją praktykę wynagrodzenia.

Jestem studentką marketingu i zarządzania specjalność PR. Czy mogę odbyć praktykę studencką w Wiadomosci24.pl?
Z dziedziny dziennikarstwa? Hm, nie zakazujemy nikomu, ale nie mając podstawowej wiedzy teoretycznej będzie Ci trudno sprostać naszym wymogom. Spróbować możesz, w końcu: każdy może pisać! Jednak upewnij się na uczelni, że zaświadczenie o praktyce dziennikarskiej będzie respektowane na Twoim wydziale.

Jestem studentem dziennikarstwa. Czy mogę w waszej redakcji odbyć praktykę?
Jasne. Po prostu w swoim profilu zaznacz chęć odbycia praktyki i skontaktuj się z naszą redakcją, by omówić szczegóły.

PRAWO PRASOWE I PRAWO AUTORSKIE


Po co są te prawa autorskie, przecież w internecie wszystko jest za darmo!
Co to znaczy za darmo? Twórcą tekstu w gazecie jest dziennikarz, fotografii - zwykle fotoreporter. Jeśli coś jest w internecie, to nie znaczy, że jest za darmo. Powszechność tego medium sprawiła, że wielu internautom wydaje się, że tu nie obowiązują prawa autorskie. Nic bardziej błędnego. Agencje prasowe, fotograficzne żądają olbrzymich odszkodowań za publikację ich treści bez ich zgody. Jeśli nie chcesz być pozwanym za naruszenie czyichś praw, sprawdzaj dokładnie, czy wolno ci coś opublikować. My działamy zgodnie z prawem i tego oczekujemy od użytkowników - autorów, dostarczycieli treści.

Czy mogę mój tekst z Wiadomości24.pl, opublikować na mojej stronie internetowej?
Jasne, fajnie by tylko było, gdybyś podał pierwotne źródło: W24.pl

Opublikowałem wcześniej mój tekst w innej gazecie. Oczywiście jestem jego autorem. Czy mogę go opublikować również w serwisie Wiadomości24.pl?
Wszystko zależy od Twojej umowy z inną gazetą. Jeśli przekazałeś w myśl umowy tzw. majątkowe prawa autorskie, to wówczas prawo do ponownego wydrukowania przejmuje Twój wydawca i to on może zdecydować, co dalej z Twoim tekstem, fotografią.

Chciałbym wykorzystać zdjęcie lub grafikę ze strony internetowej, ale nigdzie nie mogę znaleźć informacji o prawach autorskich do niej. Czy to znaczy, że można je wykorzystać?
Nie. W takich przypadkach zakłada się, że jest to produkt objęty zakazem przedruków, kopiowania i powielania.

Czy mogę korzystać z Wikipedii?
Korzystać tak. Jeśli jednak chcesz wydrukować fragment hasła, to powinieneś podać jego źródło, oraz w zależności od licencji, na jakiej treść tego hasła została udostępniona, również licencję.

Czy mogę skopiować do mojego tekstu fragment znaleziony w internecie?
To jest kradzież, tyle że wartości intelektualnych. Oczywiście nie możesz, a jeśli będziesz to robił i nasz system edycyjny to namierzy - wówczas cały tekst zostanie usunięty.

Czy mogę wkleić czyjś tekst z internetu i podpisać go swoim nazwiskiem?
Nie, w żadnym wypadku. To zwykła kradzież.

A jeśli przy zdjęciu czy tekście nie ma informacji o prawach autorskich?
Uznaje się wówczas, że utwór jest chroniony prawem i nie można go użyć. Jedyne co Ci pozostaje, to skontaktować się z autorem i zapytać o zgodę na użycie zamieszczonych dzieł.

Znalazłem w internecie bardzo fajne zdjęcie. Czy mogę dodać je do mojego tekstu?
Sprawdź, jaki jest status prawny tej fotografii. Jeśli autor zdjęcia zastrzegł sobie publikację, albo wskazał warunki, które trzeba spełnić, to musisz dokładnie przeanalizować, czy możesz je opublikować. Praktycznie bez żadnego problemu można umieszczać zdjęcia przeniesione do domeny publicznej. Są to często zdjęcia np. polityków (np. z oficjalnych stron rządowych), lub z licencją GNU. Wiele licencji Creative Commons pozwala na wykorzystanie np. zdjęć zamieszczonych na takiej licencji.

Kto odpowiada wobec prawa za tekst umieszczony w Wiadomości24.pl?
Przede wszystkim autor i redaktor naczelny.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.