Facebook Google+ Twitter

Farben Lehre "Snukraina". Własnymi słowami

O płycie "Snukraina" zespołu Farben Lehre, wydanej w lutym tego roku, opowiada Wojtek Wojda, lider, wokalista, i autor tekstów formacji Farben Lehre.

okładka płyty "Snukraina" Farben Lehre / Fot. materiały promocyjne zespołu1. „Corrida” (wersja punkowa): Dawno temu w Rozgłośni Harcerskiej (około 1986 roku) usłyszałem bardzo melodyjny kawałek, grany przez hiszpańską kapelę punk-rockową Torreros After O’le, pod tytułem „Porrom Pero”. Już wtedy byłem pod dużym wrażeniem tych nut, w związku z powyższym po ponad 20 latach wpadłem na pomysł nagrania tak nietuzinkowego songu. Śledząc trochę jego historię szybko zorientowałem się, że mamy do czynienia ze starym tradycyjnym motywem hiszpańskim, który wyżej wymieniony zespół jedynie kowerował. Tekst mocno inspirowany przesłaniem „Wesela” wieszcza Wyspiańskiego napisałem pewnego styczniowego poranka, pomiędzy godziną 6 a 7, czyli na zasadzie tzw. „krótkiej piłki”. W studiu aktywnie wsparł nas Szymon Cirbus, trębacz z Końca Świata, który niewątpliwie dodał całości klasycznego hiszpańskiego kolorytu i klimatu. Końcówka z puentą to swoiste novum w twórczości Farben Lehre, jednak zdecydowanie lepiej sprawdza się podczas wykonań koncertowych. Jako ciekawostkę dodam, że we wstępie wersji studyjnej słychać londyńskie kuranty :-)

2. "Snukraina": Jeden z tych kawałków, do którego najpierw powstała muzyka, a następnie do gotowych dźwięków napisałem słowa. Zalążkiem tekstu były dwa wersy: „pamięć ludzka krótka, starczy mała wódki lufka”, pochodzące jeszcze z połowy lat 90-tych, jednak wcześniej nigdy niewykorzystane. Powstała jedna z najbardziej melodyjnych kompozycji na płycie, która praktycznie od dnia powstania bardzo dobrze wkomponowała się w koncertową setlistę i – jak sądzę – pozostanie tam na dłużej. Tytuł to neologizm, który powstał na bazie słów Sen i Kraina, choć dość często spotykamy się ze skojarzeniami z Ukrainą. Jakoś szczególnie się od nich nie dystansujemy, bowiem mamy bardzo miłe wspomnienia z wojaży po tym kraju. Z perspektywy czasu uważamy, że piosenka „Snukraina” to jedna z bardziej udanych naszych kompilacji melodii, wigoru i sprawnej aranżacji.

3. "Żywioły": Punktem wyjścia był tekst i wokalna linia melodyczna. Przymierzaliśmy się już po raz drugi w historii (wcześniej tak było z „Kolorami”) do zrobienia kawałka w rytmie typowego walca i ponownie nic z tego nie wyszło :-) Tak oto powstał kolejny utwór Farben Lehre z pozytywnymi-reggae-wibracjami i efekt końcowy zdecydowanie nas zadowala. Wcale nie zamierzamy ukrywać, że „Żywioły” są mocno inspirowane moim ulubionym klasykiem z repertuaru The Clash – „Guns of Brixton”. Cieszę się, iż ostatecznie udało nam się przemycić trochę ducha Joe Strummera i spółki do twórczości Farben Lehre. Mocno przyczyniły się do tego partie klawiszy stworzone, tudzież zagrane przez Marka Maklesa z zaprzyjaźnionej kapeli Habakuk. Sporo kontrowersji u słuchaczy wywołało wykorzystanie w refrenach oraz końcówce delikatnego, żeńskiego wokalu, którego użyczyła Marika Plucińska z kapeli Sjel. Niektórzy uważają, że przez ten element utwór nabrał zbyt „popowego” szlifu, jednak wybór był całkowicie świadomy i absolutnie trafiony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Moim zdaniem Farben Lehre to jeden z niewielu zespołów z "punkową duszą" w Polsce. Farbeni naprawdę wkładają wiele serca w muzykę i to widać (m.in. na koncertach) - czuć tą wyjątkową atmosferę. Na tym polega cała specyfika Farben Lehre. Co do Snukrainy to według mnie też nieprzeciętna płyta. Pozdrawiam i gratuluję artykułu ;-)!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.