Facebook Google+ Twitter

„Farbiane derby” tym razem dla Cieszyna

Nie udał się piłkarzom ZKS Dekoral Wrocław rewanż za ubiegłoroczny Puchar Prezesa SigmaKalon Deco Polska.

Rozgrywany po raz trzeci mecz o to trofeum zakończył się wynikiem 2:1 dla ZKS Polifarbu Cieszyn, a więc puchar pozostał na kolejny rok w tym przygranicznym mieście. Wrocławianie wystąpili bez dwóch podstawowych zawodników, stoczyli jednak wyrównaną walkę z rywalami. Wszyscy uczestnicy spotkania podkreślali znakomitą atmosferę, jaka towarzyszyła zmaganiom w tych „farbianych derbach”.

Na stadion wrocławskiego AZS przy hotelu GEM przybyło kilkuset kibiców z obu miast. Z Cieszyna przyjechały trzy autokary, dopisali fani Dekoralu – wszyscy żywiołowo dopingowali swoje drużyny. Mecz od początku miał wyrównany przebieg, jednak goście zdołali wypracować sobie niewielką przewagę i po 20 minutach gry prowadzili już 1:0. Niepilnowany w polu karnym Jacek Szweda wykorzystał doskonałe podanie z lewego skrzydła i płaskim strzałem tuż przy lewym słupku pokonał bramkarza wrocławian. W drugiej połowie Dekoral Wrocław wyrównał po golu Adama Łypa, jednak w ostatnich minutach losy spotkania z rzutu karnego rozstrzygnął Wiesław Brachaczek. - W ostatniej chwili wypadło dwóch moich najważniejszych graczy – można powiedzieć, że graliśmy bez naszych filarów. Jednak nie wynik był najważniejszy. Wszyscy podkreślali, że podczas meczu i po nim panowała świetna atmosfera, wszyscy znakomicie się bawili – powiedział prezes i trener ZKS Dekoral Andrzej Stańczak.

Po meczu piłkarze i kibice obu drużyn bawili się na festynie, podczas którego można było napić się piwa, zjeść kiełbaskę z grilla i żurek. Początkowo aura sprzyjała jedynie piłkarzom, było pochmurno
i bezwietrznie – to warunki, w jakich najlepiej biega się za piłką. Pod koniec pierwszej połowy zza chmur wyszło jednak słońce i już do końca towarzyszyło zmaganiom.

ZKS Dekoral Wrocław powstał przed trzema laty z inicjatywy Andrzeja Stańczaka i Miłosza Szczurowskiego - pracowników SigmaKalon Deco Polska Sp. z o.o., a prywatnie miłośników piłki nożnej. W zespole grają przede wszystkim pracownicy firmy i ich synowie. Podstawowymi warunkami, jakie muszą spełniać wszyscy członkowie klubu są determinacja, wola walki i zdyscyplinowanie na boisku.

„Kiedyś sam czynnie grałem w piłkę, od 20 lat prowadzę różne zespoły. Futbol jest moją pasją od dziecka. Kiedy moi synowie zaczęli dorastać, także ich zaraziłem miłością do piłki nożnej. Założyłem ten klub z myślą o nich i dzieciach innych pracowników SigmaKalon Deco Polska ” – powiedział Andrzej Stańczak. Trener podkreśla, że najlepszymi graczami ZKS Dekoral są zawodnicy, którzy do tej pory mieli niewiele wspólnego z futbolem, ale ciężką pracą i determinacją osiągnęli wysoki poziom sportowy. Zdarzały się też sytuacje odwrotne. Andrzej Stańczak z uśmiechem wspomina osoby, które chwaliły się piłkarską przeszłością w juniorskich zespołach znanych klubów, na murawie jednak nie potrafiły tego potwierdzić.

Dla wszystkich związanych z zespołem, ZKS Dekoral to nie tylko sportowa rywalizacja, ale przede wszystkim pasja. Wspólne cele i determinacja na boisku są podstawą wielkiej przyjaźni pomiędzy zawodnikami. Jak mówi Andrzej Stańczak „Wstępując do Klubu, poświęcając czas wolny drużynie, zdobywa się wspaniałą sportową rodzinę.”

Prezes Klubu podkreśla jednocześnie, że sama inicjatywa od początku, czyli od 2004 r., kiedy założony został ZKS „Dekoral” cieszyła się dużym poparciem władz Spółki, ówczesnego Polifarbu Cieszyn – Wrocław S.A. a obecnie SigmaKalon Deco Polska Sp. z o.o. Aktywacja drużyny spowodowała również powstanie Klubu w Cieszynie i do dziś rywalizacja pomiędzy tymi zespołami należy do firmowych tradycji. Oprócz meczów pomiędzy drużynami z Wrocławia i Cieszyna rozgrywany jest międzynarodowy Turniej o Puchar SigmaKalon, w którym startują zespoły z różnych krajów, reprezentujące grupę SK.

W tym roku Dekoral zajął w turnieju drugie miejsce za Polifarbem Cieszyn, wrocławianie jednak zapowiadają, że w przyszłym roku wezmą odwet na rywalach. Ambitni wrocławianie chcieli potwierdzić swoją klasę także w oficjalnych rozgrywkach, dlatego od sezonu 2005/06 występują we wrocławskiej grupie XI klasy B. ZKS Dekoral po pięciu kolejkach tegorocznych rozgrywek zajmuje ósme miejsce w tabeli, szefowie klubu jednak nie kryją, że ich celem jest awans o klasę wyżej.

Średnia wieku piłkarzy ZKS Dekoral to 28 lat. Najstarszy piłkarz ma 41, najmłodszy 17 lat. Prezes klubu już się na boisku nie pojawia, ale chętnie kopie piłkę ze swoimi podopiecznymi na treningach. Prywatnie Andrzej Stańczak kibicuje Wiśle Kraków i, oczywiście, Śląskowi Wrocław. Lubi oglądać ligę angielską, najchętniej gdy gra Chelsea i Liverpool.

ZKS Dekoral Wrocław ogłasza nabór do drużyny. Do zespołu ma szansę dołączyć każdy kto posiada predyspozycje do gry w piłkę nożną, lubi wysiłek fizyczny i pragnie doskonalić swoje umiejętności. Warunek jest jeden – na boisku należy wykazać się determinacją, zdyscyplinowaniem i wolą walki.

Kontakt: Andrzej Stańczak
tel: 605-760-215.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.