Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1687 miejsce

Farer, Saotomejczyk i Kabowerdyjczyk. Trudne nazwy mieszkańców państw

Tworzenie nazw mieszkańców niektórych państw sprawia ogromne problemy. W niektórych przypadkach jest to niemożliwe, jednak część z nich brzmi wręcz urokliwie. Jak zatem nazwać mieszkańców Wysp Owczych, Wybrzeża Kości Słoniowej czy Laosu?

Niejednokrotnie, podczas oglądania meczów piłki nożnej, zastanawiałem się jak nazwać reprezentantów Wybrzeża Kości Słoniowej. Problem nasilił się, gdy przyszło im grać z piłkarzami z Republiki Zielonego Przylądka. Teraz już wiem, że w spotkaniu tym zagrali ze sobą Iworyjczycy z z Kabowerdyjczykami. Zwycięzca meczu miał spotkać się z drużyną reprezentująca Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, czyli z Saotomejczykami.

Ci nie zaliczają się do potęg światowego futbolu, podobnie zresztą jak Farerczycy. Podejrzewam, że reprezentanci Wysp Owczych nie sprostaliby nawet Laotańczykom, bowiem piłka nożna w Laosie stoi na nieco wyższym poziomie.

W przypadku niektórych państw znalezienie podobnego określenia jest niemożliwe. Jest tak chociażby z Liechtensteinem czy Burkina Faso. W tym drugim przypadku doszukałem się jednak określenia Burkinabe, co mogłoby pozwolić na użycie określenia Burkinabijczyk. Byłoby to zapewne słowotwórstwo.

Czasami nazwę mieszkańców danego państwa można określić dzięki rdzennej ludności zamieszkującej dany kraj. Mam tutaj na myśli Madagaskar, o którego mieszkańcach można byłoby mówić Malgasze.

Można wspomnieć jeszcze o kilku ciekawych przykładach: Kosowo - Kosowar, Papua Nowa Gwinea - Papuas, Trynidad i Tobago - Trynidadczyk. Obywatel Sri Lanki to Lankijczyk, jednak ja zastanawiam się, jak nazwać mieszkańca stolicy tego państwa położonego na Cejlonie (Sri Dźajawardanapura Kotte)? Jakieś pomysły? Czasami miasto określa się po prostu Kotte, więc może pasowałaby nazwa kottyjczyk?

Znacie jeszcze jakieś trudne nazwy mieszkańców państw?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.