Facebook Google+ Twitter

Fascynacja fotografią

Zdaje mi się dziś, że te fotografie chwytały coś, czego wtedy nie umiałem jeszcze zwerbalizować, a co "werbalizowałem" odtąd bez przerwy. Fascynowała mnie w fotografice inna jeszcze rzecz: magia ciemni. Odkryłem tam względność obrazu, względność przedstawienia, względność interpretacji.

 / Fot. Z.BaumanFotografia kolorowa mnie nie pociąga, koliduje chyba z moim charakterem i temperamentem. Jej postęp odbywa się pod hasłem kolorów coraz wierniejszych, reprezentacji coraz dokładniejszej – ideałem jest niejako zatracenie fotograficznej odrębności, zlanie się fotogramu w jedno ze swym przedmiotem.

ZOBACZ ZDJĘCIA AUTORSTWA PROFESORA BAUMANA.

CZYTAJ WIĘCEJ O PASJI PROFESORA NA JEGO BLOGU: ŻYCIE W KONTEKSTACH.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (13):

Sortuj komentarze:

dobre zdjęcia nie są złe, ale nie wypada pisać o swoich zdjęciach "każdy wyraża jakąś głębszą myśl" :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, o ile zdjęcia zna prawie każdy, o tyle postać autora jest mało znana :( Warto propagować

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.10.2009 22:27

Tak jego zdjęciami są ilustrowane podręczniki, słowniki, ale niewiele osób wie że zdjęcia te wykonał Yousuf Karsh /z pochodzenia Ormianin/. Ten wyjątkowy artysta posiadał dar "odkrywania tajemnicy która tkwi w każdym człowieku".

W Canadzie stojąc w sali wystawowej przed jego zdjęciami, odniosłam wrażenie jakby ludzie na tych jego portretach nadal żyli, tylko tak na chwilkę zastygli w uśmiechu, geście dłoni, zadumie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fakt, zdjęcia Karsha to żywa historia. Można się zastanawiać, czy jest na świecie chociażby podręcznik historii czy literatury, w którym nie byłoby któregoś ze zrobionych przez niego portretów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.10.2009 21:51

Yousuf Karsh - to dla mnie najwybitniejszy fotograf-portrecista XX wieku. W marcu tego roku, w McMichael Canadian Art Collection oglądałam w oryginale kolekcje jego portretów, robią niesamowite wrażenie!

Znane postacie który wykonał zdjęci Yousuf Karsh to: Winston Churchill, Muhammad Ali,Fidel Castro, Joan Crawford, Ruth Draper, Albert Einstein, Indira Gandhi,Ernest Hemingway, Audrey Hepburn, Pope John Paul II, John F. Kennedy, Peter Lorre, Pandit Nehru, Laurence Olivier, Pablo Picasso, Pope Pius XII, Pierre Elliott Trudeau, Andy Warhol, Frank Lloyd Wright i wiele innych.

zdjęcia Yousuf Karsh można oglądać na stronie:

http://www.karsh.org/#/the_work/portraits

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mądrość - to na nich widać, a przy tym wiele miłości do ludzi. A portrety kobiet - zjawiskowe. Może twórcy "cud galerii", np. kobiety na silnikach, na których wszystkie co do jednej wyglądają obleśnie, obejrzeliby zdjęcia Baumana?
Zalinkuję chyba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia z klimatem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Eee tam, jakie tam duchy, czad foteczki i tyle

Komentarz został ukrytyrozwiń

...a jeszcze bardziej z BYCIEM :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

zawsze miałem problem z fenomenlogią właśnie w punkcie: "zobaczyć byt takim, jaki jest". Konteksty tworzą rzeczywistość na równi z bytem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.