Facebook Google+ Twitter

Fascynujące przygody Mordimera Madderdina

W "Fabryce Słów" ukazała się w 2011r. książka Jacka Piekary „Ja, inkwizytor. Bicz Boży”, opowiadająca o inkwizytorze Mordimerze Madderdinie, reprezentującym Święte Officjum, stojące na straży prawdziwej wiary.

Okładka Ja inkwizytor.Bicz Boży / Fot. Fot.Lesław AdamczykWydarzenia osadzone są w realiach średniowiecznej Europy, a uważny czytelnik odnajdzie wśród detali informacje o bliskiej nam geograficznie Ostrawie, polskim królu Władysławie czy uniwersytecie w Krakowie.

W tym tomie bohater będzie musiał rozwiązać zagadkę wyrafinowanych morderstw, popełnianych na kościelnym dostojniku w biskupich szatach i skromnych sługach Kościoła w zakonnych habitach. Kluczem mogą okazać się słowa z tajemniczego listu, zapowiadającego każdą ze zbrodni: „Już siekiera do korzeni drzew jest przyłożona”. Występny człowiek to złe drzewo rodzące niechciane owoce i takie właśnie drzewa musi unicestwić siekiera sprawiedliwości Bożej lub ludzkiej.

Ale czy tą siekierą będzie nasz bohater? Czy w dziele karczowania zła nie pojawi się inna siła, a może gorszyciele i złoczyńcy dokonują samosądu? Czy niebezpieczeństwo nie zagraża Madderdinowi? Przecież nie jest to człowiek bez skazy, ma na sumieniu mniejsze i większe grzeszki. Mordimer to człowiek z krwi i kości, trzeźwo oceniający siebie, innych i świat, sprawny śledczy i dobry psycholog z lekkim zacięciem do filozofowania.

Wiele jego przemyśleń wartych jest zapamiętania; choćby to: „Genialne plany, dalekosiężne zamierzenia oraz błyskotliwe koncepcje mają zwykle jedną cechą wspólną: nie udają się, gdyż na ich drodze staje pozorny drobiazg, który burzy i rujnuje pieczołowicie wzniesioną konstrukcję, a wszelkie atuty obraca na niekorzyść planujących.”

Mimo tego pesymistycznego stwierdzenia warto zarezerwować trochę czasu w letnie deszczowe dni na lekturę powieści Jacka Piekary, może żaden drobiazg nie pokrzyżuje tych planów.

Jacek Piekara – „Ja, inkwizytor. Bicz Boży”, ilustracje Dominik Broniek, Lublin 2011

Zapowiadane są dalsze przygody "Przygody Mordimera Madderdina" i tak:
"Czarna Śmierć", tom 1 rok 2013), "Czarna Śmierć", tom 2 (rok 2013), "Ja inkwizytor. Dzieci o kolorowymi oczami" (rok2011) , "Płomień i krzyż", część 2 (rok 2012)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

robert młynarczyk
  • robert młynarczyk
  • 27.07.2011 08:38

Jesli pam lesław poleca-warto przeczytać...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jolanta Mariańska
  • Jolanta Mariańska
  • 25.07.2011 08:05

Lubię książki Jacka Piekary. Najbardziej podobał mi się "Ponury milczek". Z ciekawości sięgnę po przygody Mordimera. Dziekuję za informację i rekomendację :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gajowiak Grażyna
  • Gajowiak Grażyna
  • 24.07.2011 20:28

Sądzę,że to ciekawa pozycja.Nie dość,że akcja toczy się w mrocznym Średniowieczu,to jeszcze może wciągnąć wątkiem sensacyjnym..

Dziękuję za rekomendację !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sięgnę po tę pozycję z największą przyjemnością. Dobrze jest oderwać się czasem od szarej codzienności i zatopić się w przygodach niezwykłego bohatera.

Komentarz został ukrytyrozwiń

skoro poprzednicy moi polecają lekturę, myślę, że poświęcę czas na jej przeczytanie
:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piekara, to takze moj ulubiony autor

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezła pozycja. Potwierdzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Cosi
  • Cosi
  • 24.07.2011 14:09

Największym smaczkiem całego cyklu (a ukazało się już kilka tomów) jest przewijająca się cały czas aluzja. Aluzja do nie tak dawnych czasów i wydarzeń, mimo że akcja toczy się w średniowieczu. Wystarczy zastanowić się, kogo symbolizują "inkwizytorzy spod znaku Złamanego Krzyża".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.