Facebook Google+ Twitter

Faszyzm nie umarł razem z Hitlerem. "Powrót nauczyciela tańca"

Henning Mankell wprowadza po raz kolejny czytelnika w mroczny świat skandynawskich chłodów, tajemniczych zagadek kryminalnych i przeszłości. Okazuje się, że brudy przeszłości dopadną człowieka właśnie wtedy, gdy będzie próbował zapomnieć.

Henning Mankell wprowadza czytelników w aurę tajemniczości już od samego początku - od prologu. Dzieje się tak z uwagi na jego dwa główne wątki. Pierwszy dotyczył przewiezienia pewnego tajemniczego pasażera z Anglii do Niemiec. Natomiast drugi z nich stanowi opis egzekucji dwunastu hitlerowskich zbrodniarzy dokonanych przez Donalda Davenporta. Cała akcja prologu toczy się w grudniu 1945 roku.

Zasadnicza akcja powieści rozpoczyna się od morderstwa emerytowanego oficera policji Herberta Moliny. Był mężczyzną, którego od pięćdziesięciu czterech lat prześladowały "cienie", czyli jego mroczna przeszłość okresu wojny. To powoduje, że cierpi na bezsenność. Mieszka na szwedzkim odludziu, nie ma przyjaciół (poza psem), znajomych, ani sąsiadów. Jest pasjonatem układania puzzli i tanga argentyńskiego. Marzy nawet o wyjeździe do Buenos Aires ale w rzeczywistości musi zadowolić się tańczeniem tanga ze zrobioną przez siebie lalką. Został zamordowany (zachłostany na śmierć) przez nieznajomego.

Od tej chwili wkraczają do akcji Giuseppe Larsson i Stefan Lindman dwaj komisarze szwedzkiej policji. Komisarze próbują zrozumieć dlaczego zginął Herbert Molin. Dochodzą do przekonania, że klucz do rozwiązania kryminalnej zagadki tkwi w przeszłości emerytowanego oficera policji. Sprawa zaczyna się jeszcze bardziej komplikować, gdy dochodzi do drugiego morderstwa. Tym razem zginął Abraham Anderson. Od tej chwili Larsson i Lindman muszą odkryć czy i jaki związek zachodzi pomiędzy dwoma ofiarami, a także pomiędzy Herbertem Molinem i Elzą Belgren oraz innymi kobietami? (Margaret Simons)...Kto dokonał tych wszystkich zbrodni? Jaki jest finał całej historii? O tym do przeczytania w książce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.