Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2783 miejsce

Fatima: Sanktuarium nadziei i modlitwy

Powoli posuwają się w kierunku bazyliki, na kolanach, krok za krokiem po marmurowych płytach przez całą długość gigantycznego placu. Jednych ktoś trzyma za rękę, inni w skupieniu sami pokonują drogę, z różańcem w ręku, bezgłośnie wypowiadając słowa modlitwy. Wierni z całego świata składający dziękczynienie i proszący o łaski u Matki Boskiej z Fatimy.

Wrażenie, jakie robi ten widok na osobie będącej w portugalskim sanktuarium po raz pierwszy, jest piorunujące. Ogrom i moc wiary mają siłę, której poddają się nawet wątpiący. Fatima była szczególnie ważna dla Jana Pawła II, który uważał, że to właśnie Matka Boska Fatimska uratowała mu życie podczas zamachu. Mówił o sobie, że jest fatimskim papieżem. Podczas zamachu na papieża 13 maja 1981 r., na placu św. Piotra stała figura Matki Bożej Fatimskiej, którą przywieźli z sobą pielgrzymi. Ali Agca strzelał dokładnie w rocznicę i godzinę pierwszego objawienia Maryji.

W Fatimie warto wstąpić do muzeum figur woskowych. Przy pomocy scen w przystępny sposób opowiedziano tu całą historię objawień fatimskich. Dla Polaków szczególnie wzruszające są sceny, w których pokazano związki Jana Pawła II z Fatimą. / Fot. Magdalena TobikLeżąc jeszcze w klinice Gemelli, papież zaczął kojarzyć wszystkie te fakty. Zapoznał się wówczas ze szczegółową dokumentacją na temat objawień fatimskich. – W ciągu tych trzech miesięcy, które przeżyłem pomiędzy życiem i śmiercią zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny i ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy – powiedział wówczas Ojciec Święty.
Nakazał też przewieźć kopię figury Matki Bożej Fatimskiej do Polski i umieścić w niewielkim kościółku w lesie na granicy ze Związkiem Radzieckim, w taki sposób, aby Maryja miała twarz zwróconą w kierunku Rosji. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajduje się ten kościołek.

Niedaleko Fatimy znajduje się wioska Aljustrel, w której mieszkała trójka pastuszków. Można do niej dojechać z Fatimy kolejką. Pielgrzymi zwiedzają domy, w których mieszkały dzieci. Wnętrza malutkich domków urządzono dokładnie jak za czasów, gdy mieszkali tam Franciszek, Łucja i Hiacynta. Po jednym z nich oprowadza żyjący jeszcze młodszy kuzyn pastuszków. / Fot. Magdalena TobikNasz papież pielgrzymował tu trzykrotnie, zawsze podkreślając znaczenie tego miejsca dla swojego pontyfikatu i dla ludzkości. W rok po zamachu przybył do Fatimy i powiedział: – Gdy odzyskałem świadomość, natychmiast skierowałem moje myśli ku temu sanktuarium, ażeby w Sercu Niebieskiej Matki złożyć podziękowanie za uratowanie mnie od niebezpieczeństwa. We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem, i stale to będę powtarzał - szczególną opiekę macierzyńską Matki Najświętszej.

Trzy lata po zamachu kazał ofiarować Matce Bożej kulę, która miała go śmiertelnie ranić. Okazało się, że ta idealnie pasuje do otworu w koronie. Na co dzień figura ma założoną inną koronę, ta z kulą jest wkładana na głowę Maryi 13 dnia każdego miesiąca.

Historia objawień

Wierni na kolanach przemierzają całą długość placu, aż do bazyliki. / Fot. Magdalena Tobik90 lat temu Fatima była niewielką wioską i nikomu się nie śniło, że miejsce to wkrótce zmieni się w tętniące życiem jedno z najsłynniejszych na świecie sanktuariów, z bazyliką, domami dla pielgrzymów, dziesiątkami hoteli, restauracji i sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami. Wbrew powszechnemu przekonaniu Matka Boska nie ukazała się w Fatimie, ale w pobliskiej wiosce Cova da Iria. Zapowiedziało ją pojawienie się rok wcześniej Anioła. Maryja po raz pierwszy objawiła się 13 maja 1917 r. trójce małych pastuszków, rodzeństwu Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. Łucja tak opisuję Maryję: "Pani ubrana na biało, bardziej błyszcząca niż słońce, promieniejąca światłem czystszym i intensywniejszym od kryształowego pucharu z wodą, prześwietlonego promieniami słonecznymi".

Wieść szybko rozeszła się po okolicy i dotarła do władz kościelnych. Te na początku podchodziły do tego ostrożnie, ale ludzie zaczęli tłumnie przychodzić w miejsce objawień. Maria ukazywała się dzieciom do października, zawsze trzynastego dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem sierpnia, kiedy objawiła się 19 dnia miesiąca, ponieważ dzieci zostały aresztowane. Wzywała świat do nawrócenia, pokuty i modlitwy, zwłaszcza różańcowej. Powierzyła Łucji trzy tajemnice. Była w nich mowa m.in. o rewolucji w Rosji i strasznej wojnie. Dziś uważa się, że chodziło o konflikt nuklearny. W 1962 r., w czasie kryzysu kubańskiego, papież Jan XXIII przekazał treść dwóch tajemnic Johnowi Kennedy'emu i Nikicie Chruszczowowi. Treść trzeciej tajemnicy ujawnił dopiero Jan Paweł II 26 czerwca 2000 r. Była w niej mowa o "białym kapłanie padającym od kuli z broni palnej". Powszechnie wiąże się to z zamachem na papieża.

Cud słońca

Ostatnie objawienie miało miejsce 13 października 1917 r. Na polach nieopodal Fatimy zebrał się ok. 40-tysięczny tłum. Matkę Boską widziały tylko dzieci. Podczas objawienia padał deszcz. Gdy Maryja znikła, chmury nagle rozstąpiły się i wyszło słońce. Świeciło dziwnym światłem, a właściwie wirowało i tańczyło na niebie jak gigantyczna kula ognia, rzucając czerwone języki ognia. Trwało to prawie 10 minut. Gdy słońce znów zaświeciło normalnie, zgromadzeni ze zdumieniem zobaczyli, że ich przemoknięte od ulewy ubrania, stały się nagle suche.

Przed bazyliką, po prawej stronie znajduje się Kaplica Objawień. Na środku ustawiono figurę Matki Bożej, która ukazała się pastuszkom. Codziennie wieczorem o godz. 21 w kaplicy Objawień odbywa się nabożeństwo różańcowe. Prowadzone jest w kilku językach, często po polsku. Wierni przynoszą na modlitwę zapalone świece. Po odmówieniu wszystkich cząstek różańca z kaplicy wyrusza procesja dookoła placu. / Fot. Magdalena TobikKościół katolicki uznał objawienia za cud w 1930 roku. Fatima stała się jednym ze światowych ośrodków kultu maryjnego. W latach 1928-1953 wzniesiono bazylikę Matki Bożej Różańcowej. Co roku pielgrzymuje tu ponad 5 milionów wiernych z całego świata, wśród nich dużą grupę stanowią Polacy. Kilka lat po ostatnim objawieniu rodzeństwo pastuszków zmarło. Jan Paweł II beatyfikował Hiacyntę i Franciszka 13 maja 2000 r. Łucja wstąpiła do klasztoru karmelitańskiego w Coimbrze, zmarła 13 lutego 2005 r. Po roku jej ciało przeniesiono do bazyliki w Fatimie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

/ + / Za ujmujący opis i fotki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magda z twarzy młodziutka przecież :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak dobrze widzieć "stare" twarze :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo, miło Cię czytać w W24! Co do Fatimy, to ja mam niezby dobre wrażenia stamtąd- biznes i przedsiębiorstwo. O skupieniu i zadumie można pomarzyć. A oferta sklepów z dewocjonaliami poraża i tchnie zabobonem :-) Niemal mnie wyrzucono ze sklepu, kiedy robiłam zdjęcia woskowym nerkom, piersiom, uszom, itp. składanym wraz z prośbą o cud.Może poza sezonem, gdy przetoczą się turyści jest lepiej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.