FC Salzburg - Lech Poznań. Wynik: 0:1!

W zakończonym przed chwilą meczu Ligi Europy Lech Poznań wygrał na wyjeździe z FC Salzburg 1:0. To nie wystarczyło jednak do zajęcia pierwszego miejsca w grupie A, albowiem w Turynie Juventus zremisował z Manchesterem City 1:1.

Dziś
odbyła się ostatnia seria zmagań w grupie A Ligi Europy. Polskich kibiców najbardziej interesował mecz w Salzburgu, gdzie na Red Bull Arena, miejscowi zmierzyli się z poznańskim Lechem. Równolegle w Turynie odbywał się inny pojedynek w tej grupie, Juventus zagrał z Manchesterem City. Wyniki obu spotkań, mogły mieć wpływ na końcowy kształt tabeli grupy A, o czym informowaliśmy wczoraj w tekście FC Salzburg-Lech Poznań. Lechici wygrają grupę śmierci? Ostatecznie kolejność w grupie nie zmieniła się.

Bądź na bieżąco z drużuną Lecha!

Spotkanie w Salzburgu transmitowała stacja TV 4. Tych z Państwa, którzy nie mieli możliwości oglądania meczu w telewizji zaprosiliśmy do śledzenia relacji w naszym serwisie, która ukazywała się pod tym tekstem. Na bieżąco informowaliśmy także o wyniku konfrontacji Starej Damy, z The Citizens. Oto relacja z meczu FC Salzburg-Lech Poznań oraz krótkie raporty z Turynu :

Składy w jakich rozpoczęły mecz obie drużyny:

FC Salzburg: Walke-Schiemer, Sekagya, Afolabi, Zárate, Hinteregger, Mendes da Silva, Cziommer, Jantscher, Offenbacher, Boghossian
Lech Poznań: Kotorowski- Kikut, Arboleda, Luis Henriquez, Bosacki, Djurdjevic,
Injać, Peszko, Stilić, Kriwiec, Rudnevs

0' Nieco ponad kwadrans do meczu. Na stadionie widoczna spora grupa kibiców Lecha. Niewielu jest za to kibiców gospodarzy.
0' O godzinie 19. pan Maksim Lajuszkin, z Rosji rozpocznie spotkanie na Red Bull Arena.
0' Murawa zdradza porę roku (obecnie w Salzburgu jest -6 stopni), ale nadaje się do gry.
1' Rozpoczęli gracze Salzburga
2' Faulowany Stilić 35 metrów od bramki gospodarzy
3' Niezbyt udane rozegranie rzutu wolnego, po którym poznaniacy stracili piłkę
4' Tradycyjnie z trybun słychać głośny doping kibiców Lecha
5' Peszko idealnie wychodził sam na sam, lecz sędzia niesłusznie odgwizdał spalonego
6' Pewny chwyt Kotorowskiego, po próbie dośrodkowania przez Zarate
Tymczasem w Turynie również na razie bez bramek
9' Zdecydowana interwencja Kikuta w obronie, który zażegnał niebezpieczeństwo
11' Pierwsze dziesięć minut meczu, to okres kiedy żadnej ze stron nie udało się wypracować wyraźnej przewagi. Sporo gry w środku pola.
13' Fauluje Arboleda, będzie rzut wolny dla gospodarzy z prawej strony boiska na wysokości pola karnego
14' Lechici zdołali wyjść z opresji, a piłka po rykoszecie wyszła na rzut rożny
15' Strzał Cziommera wysoko ponad bramką Kotorowskiego
17' Mecz nabiera tempa, lecz to salzburczycy powoli zdają się grać minimalnie lepiej
Po pierwszym kwadransie Juventus nadal remisuje 0-0 z Manchesterem City
18' Peszko doznał drobnego urazu po starciu z jednym z rywali, ale już sztab medyczny zaopiekował się skrzydłowym mistrza Polski
20' Żółta kartka dla Henriqueza za... wrzucenie drugiej piłki na boisko i rzut wolny dla gospodarzy, po którym znów wywalczyli korner
21' Akcja Lecha, jednak Peszko tym razem rzeczywiście na spalonym
24' Sporo niedokładności w grze jednych i drugich, oba zespoły często notują straty w środkowej strefie boiska
27' Peszko próbował środkiem boiska przedrzeć się przez obronę gospodarzy, lecz przed polem karnym został powstrzymany
28' Próba rozegrania piłki Peszki z Rudnevsem, jednak Łotysz w końcowej fazie akcji zanotował stratę
30' Goool dla Lecha !!! Semir Stilić ! Peszko zagrał do reprezentanta Bośni i Hercegowiny a ten po rykoszecie umieszcza piłkę w siatce gospodarzy
32' Żółtą kartką ukarany Zarate za ... łańcuszek na szyi
34' Gol dla gospodarzy nie uznany przez sędziego. Ogromne szczęście poznaniaków. Po rzucie rożnym najpierw strzał zza pola karnego obronił Kotorowski, a chwile później przy dobitce sędzia odgwizdał offside. Był to jednak błąd arbitrów.
36' Zmiana w barwach Lecha. Jakub Wilk zmienia Henriqueza.
W równolegle toczącym się pojedynku Juventusu z Manchesterem nadal bez bramek.
39' Ładna, pewna interwencja Kotorowskiego, po strzale Cziommera z dystansu
44' Dośrodkowanie w pole karne Lecha, jednak piłkę wybija Bosacki. Rzut rożny dla Salzburga
44' Udana interwencja Injaca.
Juventus prowadzi z Manchesterem City 1-0. Taki układ oznacza pierwsze miejsce Lecha w grupie A.
45'+2 Kolejny korner dla gospodarzy. Piłka po strzale mija jednak bramkę Kotorowskiego.

Koniec pierwszej połowy. Lech prowadzi 1-0, ale trzeba pamiętać że sędziowie nie uznali prawidłowo zdobytej bramki dla gospodarzy. Mecz nie jest może porywającym widowiskiem, jednak w drugiej połowie szykują się spore emocje. Zwłaszcza, że w drugim spotkaniu grupy A Juve prowadzi z Manchesterem City 1-0 i jeśli takimi wynikami zakończyłyby się oba spotkania, to Kolejorz wygrałby grupę śmierci.

46' Przed nami druga połowa. Tym razem rozpoczynają Lechici. Zmiana w ekipie Lecha. Grzegorz Wojtkowiak zastępuje Ivana Djurdjevica
46' Rzut rożny dla Kolejorza po akcji Stilicia, jednak gospodarze wybijają piłkę z własnego pola karnego
48' Na spalonym Simon Cziommer
50' Gospodarze próbują ataku pozycyjnego, jednak wysoki pressing Lecha znacznie utrudnia im to zadanie
W Turynie również bez zmian. Nadal Stara Dama wygrywa z The Citizens 1-0
53' Ładna akcja gości zakończona strzałem Wilka, jednak piłka została zablokowana przez obrońców Salzburga
54' Kontratak gospodarzy, ale po strzale piłkę pewnie łapie Kotorowski
56' Obficie zaczął padać śnieg, kibice jednak bardziej liczą na to, że padać będą kolejne bramki
58' Pierwsza zmiana dokonana przez Huuba Stevensa. Napastnik Alan wchodzi za Offenbachera
60' Dośrodkowanie Peszki w pole karne, jednak wprost pod nogi obrońcy mistrza Austrii

Nieco ponad godzina gry za nami. Wszystko w Grupie A układa się "pod" Lecha. Kolejorz nadal prowadzi w Salzburgu, a Juventus jest wciąż o bramkę lepszy od Manchesteru City.

64' Zza pola karnego strzelał Alan, jednak znów pewny chwyt Kotorowskiego
68' Zmiana w ekipie gospodarzy Hierlander w miejsce Jantschera
70' Znów oglądamy sporo gry w środku pola, a żadna z drużyn nie stwarza zagrożenia pod bramką rywala
71' Kapitalna interwencja Kotorowskiego ! Obronił strzał Boghossiana, którego nie pilnował żaden z Lechitów we własnym polu karnym. Poważny błąd defensorów Kolejorza naprawiony przez Kotorowskiego.
74' Zmiana w ekipie Salzburga. Wallner pojawia się na boisku, do szatni schodzi Boghossian
77' Zmiana w Lechu. Boisko opuszcza strzelec bramki, Stilić za niego wchodzi Tomasz Bandrowski, który ostatnie kilka tygodni zmagał się z kontuzją i dla którego jest to pierwszy wstęp w tegorocznej edycji Ligi Europejskiej

Manchester City wyrównał w Turynie. W tej chili Anglicy wracają na pierwsze miejsce w tabeli grupy A

80' Peszko !!! O centymetry piłka minęła bramkę gospodarzy, po strzale pomocnika Lecha. Salzburg-Lech, wciąż 0-1.
83' Na boisku leży Manuel Arboleda po starciu z jednym z rywali. Kolumbijczykiem zajmuje się sztab medyczny. Teraz "Maniek" zszedł za linę boczą, ale po chwili znów zobaczymy go w akcji, gdyż uraz nie jest groźny.
86' Kikut zagrywał do Rudnevsa, jednak w ostatniej chwili piłkę przejęli obrońcy gospodarzy.
88' Ostre spięcie Alana z Wilkiem, po którym sędzia obu ukarał żółtymi kartkami
90' Brzydki faul Cziommera, który dostaje żółtą kartkę
90' Decyzją arbitra mecz potrwa jeszcze trzy minuty

W Turynie mecz zakończył się wynikiem1-1.

90'+4 Rozpaczliwe ataki gospodarzy, jednak piłkarze Lecha dzielnie i skutecznie się bronią
Koniec meczu.

Nie był to piękny spektakl, ale wynik tego meczu za takowy można uznać. Lech odnosi kolejne zwycięstwo w Lidze Europy, zarazem pierwsze odniesione na wyjeździe. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Semir Stilić, a obok niego w drużynie znad Warty na wyróżnienie zasłużyli Peszko, Arboleda i przede wszystkim Kotorowski. Zupełnie niewidoczny dla odmiany był Siergiej Kriwiec. Kolejorz ostatecznie zajmuje drugie miejsce w grupie A, albowiem w równolegle toczącym się meczu Juventus Turyn zremisował z Manchesterem City 1-1 i to Anglicy zakończyli fazę grupową na pierwszym miejscu.