Federer najlepszy w Bazylei

Rozgrywany na kortach szwajcarskiej Bazylei turniej z serii ATP Tour miał jednego zdecydowanego faworyta. Niespodzianki nie było, tytuł zdobył fenomenalny Roger Federer.

Roger Federer / Fot. PAPZapowiadany jako szlagier, mecz dwóch wielkich tenisistów Rogera Federera z Davidem Nalbandianem, okazał się jednostronnym widowiskiem. Od samego początku spotkania, grający przed własną publicznością, aktualnie nr 2 światowego rankingu, Roger Federer był dominującą postacią na korcie. W szóstym gemie 1. seta Federer zdołał przełamać podanie Argentyńczyka, po czym wystarczyło mu tylko "pilnować" własnego podania, by zakończyć z powodzeniem pierwszą partię meczu. Pierwszy set zakończył się wynikiem 6:3 na korzyść Szwajcara. Druga partia spotkania to niemal kopia wydarzeń z 1. seta.

Już w trzecim gemie Federer przełamuje podanie Nalbandiana, po czym "pilnuje" własnego podania, aż do samego końca spotkania. Mecz ostatecznie kończy się wynikiem 6:3, 6:4. Przez całe spotkanie Nalbandian nie był w stanie ani na chwilę zagrozić Szwajcarowi. Dość powiedzieć, że Argentyńczyk nie miał ani jednej szansy na przełamanie serwisu Rogera. Z kimś takim jak Federer trzeba grać inaczej, niż jak wczoraj to próbował robić Argentyńczyk. Tylko gra na 100 proc. swoich możliwości może dać sukces. Tego Nalbandian nie zrobił, a szkoda, bo już niejednokrotnie pokazywał, że jest w stanie z Federerem powalczyć. Przed oczami mam przede wszystkim spotkanie z finału Masters Cup z 2005, kiedy to Nalbandian odrobił stratę dwóch setów, by ostatecznie triumfować. Dzisiaj David tak nie grał i poniósł zasłużoną porażkę. Zwycięstwem tym Federer poprawił bilans spotkań przeciw Argentyńczykowi, na 11:9 dla siebie.

Nie tylko Szwajcar triumfatorem

Ciekawie było również w pozostałych niedzielnych spotkaniach finałowych.

Oto w Lyonie, drugie zwycięstwo w historii odniósł Szwed Robin Soderling. Triumfator tego turnieju z 2004 roku, również w tej edycji nie miał sobie równych. Po pokonaniu wielkiego faworyta gospodarzy Gillesa Simona w półfinale, tym razem w spotkaniu finałowym pokonał kolejnego reprezentanta gospodarzy Juliena Benneteau. Trzeba z całą świadomością powiedzieć, że ten triumf się Soderlingowi jak najbardziej należał. Szwed grał świetnie przez cały tydzień i na dobrą sprawę nie było większych szans, by ktokolwiek mu przeszkodził w odniesieniu turniejowego zwycięstwa. Szwed czekał na kolejny tytuł z serii ATP Tour od 2005. Czy zdobędzie kolejny?

W St.Petersburgu, zgodnie z oczekiwaniami, najlepszy okazał się będący w świetnej dyspozycji Brytyjczyk Andy Murray, który nie dał najmniejszych szans wielkiej rewelacji tego turnieju Kazachowi Andriejowi Gołubiewowi.

Pogromczyni Agnieszki Radwańskiej, Ana Ivanovic została triumfatorką turnieju w austriackim Linzu. W spotkaniu finałowym nie dała większych szans Rosjance Wierze Zwonariewej pewnie wygrywając 6:2, 6:1. Ivanovic od czasu zwycięskiego dla siebie Roland Garros wyraźnie odpuściła, przegrywając niemalże z każdą rywalką. Teraz potwierdziła, że ciągle jest w formie i w następnym sezonie znowu może być czołową postacią rozgrywek WTA.

Turniej w Luksemburgu natomiast wygrała Rosjanka Elena Dementiewa, która pokonała w decydującym o tytule spotkaniu Dunkę polskiego pochodzenia - Caroline Wozniacki. Spotkanie miało bardzo emocjonujący przebieg, a o końcowym triumfie zadecydował dopiero tiebreak trzeciego seta. Mistrzyni olimpijska z Pekinu potwierdza swoją świetną formę w tym sezonie i na pewno na finałowy turniej WTA w Katarskiej Dausze, pojedzie pełna nadziei na końcowy sukces.