Federer w finale US Open

Szwajcarski tenisista Roger Federer został pierwszym finalistą wielkoszlemowego turnieju w Nowym Jorku. W półfinałowym spotkaniu pokonał Serba Novaka Djokovica 3:1 w setach.

Federer / Fot. PAP VASSIL DONEVPoczątek spotkania należał do Federera. To on już w czwartym gemie pierwszego seta przełamał podanie Djokovica. Serb popełnił w pierwszym secie sporo prostych błędów i Szwajcarowi wystarczyło „pilnować” własnego podania co też bez większych problemów Federer uczynił.

Początek drugiego seta to również przełamanie w czwartym gemie tej odsłony lecz tym razem na korzyść Djokovica. Do stanu 4:1 w drugiej partii Djokovic grał znakomicie, później jednak Szwajcar odrobił stratę podania i doprowadził do stanu 5:5. Przy stanie 6:5 dla siebie Djokovic grał fantastycznie i wykorzystał trzeci break point po niewymuszonym błędzie Federera który wyrzucił forhend poza kort. Drugi set skończył się zatem triumfem Djokovica 7:5.

Trzeci set to niemal kopia drugiej partii. Wyrównana walka toczyła się do stanu 5:5. Wtedy to Federer przełamał podanie Serba i ostatecznie skończył partię 7:5 na swoją korzyść. Czwarta partia to już zdecydowana dominacja Szwajcara, który dwukrotnie przełamał podanie Djokovica i skończył zwycięsko tego seta. Spotkanie ostatecznie skończyło się rezultatem 6:3, 5:7, 7:5, 6:2.

Roger Federer zatem ponownie lepszy w Nowym Jorku od Djokovica. W ubiegłym roku pokonał Serba w finale, teraz dokonał tej sztuki w meczu półfinałowym. Szwajcar grał lepiej w przekroju całego spotkania i z wyjątkiem końcówki drugiego seta, to on dominował na korcie. Decydujący o losach spotkania był 11. gem trzeciego seta kiedy to Djokovic nie zdołał utrzymać własnego podania. Od tego momentu Federer przejął inicjatywę, a także Serb zaczął popełniać więcej błędów co skwapliwie wykorzystał Szwajcar.

W finale Federer zmierzy się ze zwycięzcą drugiego półfinału, w którym Brytyjczyk Andy Murray spotka się z Hiszpanem Rafaelem Nadalem.