Facebook Google+ Twitter

"Federico Fellini. Księga filmów" Tullio Kezich

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-10-27 11:23

Pięćdziesiąt lat temu odbyła się premiera Słodkiego życia, filmu, który początkowo wywołał skandal, a obecnie uchodzi za manifest epoki, punkt zwrotny w historii kina, niekwestionowane arcydzieło, którego wymowa pozostaje zadziwiająco aktualna.

 / Fot. RebisFederico Fellini (1920-1993), reżyser "Słodkiego życia", "Ośmiu i pół", "Amarcordu" i wielu innych mistrzowskich obrazów, należy do największych filmowców wszech czasów. Jego bogata twórczość - 25 filmów zrealizowanych w ciągu 43 lat - zainspirowała wszystkie kolejne pokolenia twórców kina, od Ingmara Bergmana po braci Coen.

Wydana pod egidą Fondazione Federico Fellini monografia Tullia Kezicha, wybitnego krytyka filmowego i wieloletniego przyjaciela reżysera, została pomyślana jako całościowa i wyczerpująca panorama przeniesionego na taśmę filmową świata wyobraźni Felliniego. Tekstom o życiu, filmach i projektach towarzyszą liczne ilustracje - fotosy i zdjęcia z planu, rysunki Maestra, fotografie ze zbiorów prywatnych - z których wiele nie było wcześniej publikowanych. Ta wyjątkowa książka, dynamiczne połączenie barwnej kroniki, celnej analizy krytycznej i obiektywnego dokumentu, jest niezbędną lekturą dla każdego konesera sztuki filmowej.

Tullio Kezich był bliskim przyjacielem Felliniego od czasów realizacji jego pierwszego filmu, powiernikiem, doradcą i uważnym komentatorem wszystkich jego kolejnych dzieł. Był krytykiem filmowym „Corriere della Sera”, autorem licznych książek na temat kina, w tym biografii Federico Fellini, la vitae i film, powszechnie uważanej za najlepsze dzieło po święcone reżyserowi, a także dramatopisarzem, prozaikiem i scenarzystą.

Fondazione Federico Fellini została powołana do życia w 1995 roku przez gminę Rimini i siostrę Federica, Maddalenę. Celem fundacji jest pozyskiwanie, przechowywanie i rozpowszechnianie pamiątek związanych z wielkim reżyserem. Dostępne dla szerokiej publiczności archiwum fundacji gromadzi dokumenty, filmy, rysunki, zapiski i fotografie Mistrza.

Premiera: 3 listopada
"Federico Fellini. Księga filmów"
Tullio Kezich
Dom Wydawniczy Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.