Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11467 miejsce

Feel - recenzja subiektywna

Zdobywcy dwóch sopockich słowików, laureaci telekamer w kategorii muzyka, zdobywcy podwójnej platynowej płyty. Sukcesy, ogromne grono fanów w różnym wieku. To krótka charakterystyka tego zespołu. Jednak czy to wszystko? Nie.

Piotr Kupicha, lider zespołu Feel / Fot. AKPAPostanowiłem przyjrzeć się bliżej fenomenowi zespołu stworzonego przez Piotra Kupichę. Wybrałem się na sobotni koncert organizowany w Filharmonii Zielonogórskiej. Jako dziennikarz, zająłem stałe, należne mi jak psu buda, miejsce na schodach, między rzędami, podobnie jak grupa innych pismaków. Wiadomo, że takie miejsce ma swoje plusy i minusy, zwłaszcza podczas koncertu popowego, o czym przekonałem się po chwili. Po pierwsze twardo, bo schody i podłoga drewniane, następnym razem wezmę sobie poduszkę. Po drugie narażałem się na podeptanie, po trzecie miałem możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Gdy publiczność usłyszała pierwsze takty "Jest już ciemno" momentalnie poderwała się ze swoich miejsc i przeszła na jedyny wolny kawałek przestrzeni, czyli parkiet między rzędami foteli. Nie zmieniając pozycji, mogłem obserwować wokalistę między nogami tańczącej przede mną blondynki.

Feel to jeden z najbardziej znanych zespołów polskiej sceny muzyki rozrywkowej. Nazwę ma również medialną. Na samym początku nie było jednak różowo. Piotr Kupicha debiutował jako wokalista zespołu Sami, którego najbardziej znanym przebojem jest - a właściwie było - "Lato 2000". Czy ktoś potrafi to zanucić? Później były Q2 i Q3, a przedostatnia nazwa zespołu to... Kupicha Band. Z lekko wiejskich i dziś już niemodnych piosenek w stylu "Lata 2000", wraz ze zmianą nazwy grupa zmieniła nieco podejście do piosenki. Obecnie tworzą utwory dla szerokiej publiczności. Nie jest łatwe dotarcie do uszu ludzi w różnym wieku... Sukces przynoszą im właściwie trzy single. "Jest już ciemno", "Jak anioła głos" i "Pokaż na co cię stać"; nie mniejszą popularnością cieszy się utwór "Ale kiedy przy mnie śpisz".

Słuchając piosenki bierzemy pod uwagę właściwie dwa czynniki: głos i muzykę. Zapominamy często o trzecim. Trzeci element to tekst piosenki, jego treść, przesłanie. Właśnie z powodu tekstów powstała fala krytyki utworów Piotra Rubika. Krytyka tekstów grupy Feel prędzej czy później się pojawi. Pierwszy tekst "Pokaż na co cię stać" - wyższa szkoła jazdy filozoficznej. Niezbyt dokładnie rozumiem, co autor słów miał na myśli. Chyba jedynie to, aby realizować siebie, mimo wszystko. Aby biec, choć z góry wiemy, że nie dotrzemy do celu. Taka właśnie pokrętna logika nasunęła mi się po przeczytaniu tekstu znanej wszystkim piosenki. Dokładnym odzwierciedleniem będzie zacytowanie tutaj słów piosenki "piękne słowa mówią wszystko, lecz nie zmienią nic". Zgodnie z filozofią tych słów cokolwiek byśmy nie zrobili i tak niczego nie osiągniemy, ale mimo to zawsze "możesz mieć wszystko czego, czego tylko chcesz ". Najprawdopodobniej Piotra Kupichę inspirował w tej materii Freud i jego mechanizmy obronne, a szczególnie syndrom słodkiej cytryny. Czyli takiego mechanizmu, poprzez który ludzie pokazują, że są zadowoleni z sytuacji, która w rzeczywistości ich nie satysfakcjonuje.

Kolejna piosenka również podpada pod Freuda. Zacznijmy od słów "Chodź tu do mnie, poczuj się swobodnie,
przy mnie bądź, przy mnie bądź. A teraz chodź tu do mnie, poczuj się swobodnie, przy mnie bądź, aaa, przy mnie bądź." Z czym nam się kojarzy? I nie chodzi tutaj o to, że ja jestem zboczony. Przeprowadziłem ankietę na kilku losowo wybranych osobach w postaci moich znajomych, którym słowa tej piosenki jednoznacznie skojarzyły się z seksem. Nie, ja wcale nie zabraniam śpiewać o seksie. Czasami wychodzą z tego niezłe kawałki i ogólnie wiadomo, że seks w prawie każdej postaci dobrze się sprzedaje. Słowa tej piosenki usłyszałem kiedyś w wykonaniu dziesięcioletniej dziewczynki. Ku ogólnemu zachwytowi jej krewnych, że dziecko potrafi tak ładnie śpiewać, żaden z dorosłych nie zastanowił się nad wymową owej piosenki. Ciekawe czy gdyby słowa tej piosenki brzmiały bardziej dosadnie, dorośli byliby równie zachwyceni twórczością swojej krewnej, a tym bardziej twórczością autora tekstu. Do dziś zastanawia mnie, czy dziecko wiedziało o czym śpiewało.

Na czym polega sukces tego zespołu. Zapewne nie na logice słów. Przede wszystkim jego plusy to głos wokalisty, dobrze ułożona i zagrana muzyka, rytmiczne, wpadające w ucho teksty, które słychać w każdej stacji radiowej i nie tylko. Utwór komercyjny, przeznaczony dla szerokiego grona odbiorców, raczej tych niewybrednych. Muzyka popowa, czyli popularna, a więc dla wszystkich. Można jej słuchać podobnie jak niegdyś słuchano "Lata 2000". Pewnie kiedyś przestaniemy słuchać i zachwycać się tymi trzema utworami, ale ciekawe czy wtedy Feel będzie w stanie stworzyć coś nowego. Czy na zawsze pozostanie "gwiazdą" trzech piosenek?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

noizzy, chyba nie zrozumiałeś wymowy tekstu :-)

"Feel to jeden z najbardziej znanych zespołów polskiej sceny muzyki rozrywkowej."
To ciekawe, bo ja o istnieniu 'Feel'a' dowiedziałam się bodaj na początku tego roku ;-) Wiem, wiem. Zacofana jakaś jestem.

Tekst bardzo mi się podoba. Plus. Duży.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł bez ładu i składu. Jeden, wielki bełkot kogoś, kto przeczytał hasło "Freud" na Wikipedii. Miało wyjść śmiesznie, a wyszła żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń

to jest taka Mafia/pamiętacie Piaska??/ 10 lat później.
albo Wisniewski z początków kariery.
Strasznie wtórne, strasznie udające, silące się na bógwico.
nie cierpię takich wypocin.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Pokaż na co cię stać" - interpretacja słów może być naprawdę różna. Wydaje mi się, że tu chodzi o pokazanie siebie, czyli własne działanie i wysiłek, ale nie słowa, które czasem są puste i tak naprawdę nie prowadzą do niczego. Kwestia wyrwania tekstu z kontekstu całej zwrotki, bowiem piosenek się nie rozkłada na czynniki pierwsze :)

"A gdy jest już ciemno" - "czyste myśli" między innymi o tym śpiewa wokalista Feel, poczuj się swobodnie, czyli nie czuj skrępowania, chcę być przy tobie blisko itd. Panowie trochę romatyczności włóżcie w serce, porzućcie rządze i od razu interpretacja jest inna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

...i tylko dwóch...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No cóż, dla mnie to wciąż jest gwiazda dwóch piosenek..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chłopaki, bo Wy po prostu nie czujecie feela! ;-)
A co gorsza to chyba jestem zimna kobieta, bo też ich nie czuję.
Ale jak czuć muzykę która jest zagrana na jedno kopyto, teksty ma jakie ma czyli żadne, a zespół jest do bólu nijaki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałem już podobny tekst. Mamy wspólne zdanie co do tego zespołu. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.