Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19789 miejsce

Felieton: Czy stajemy się społeczeństwem weekendowym?

Żyje się szybko. Praca, dom, szkoła. Od weekendu do weekendu. Piątek wieczór i wreszcie można wypocząć, zapomnieć.

Białystok o zmierzchu. Marzec 2013 / Fot. Mariusz BańkowskiNa co dzień ten sam scenariusz. Pobudka, prysznic, śniadanie - później wyjście do pracy czy też szkoły. Już na wejściu odliczanie: za 8 godzin będę w domu, wezmę kąpiel i... Tak przez kolejne 5 dni. Choć byśmy nie wiem jak bardzo uwielbiali swe zajęcia w ciągu tygodnia, przychodzi okres stagnacji i zwyczajnego 'zmęczenia materiału'. Potrzebujemy odpoczynku, dlatego często wizja błogiego weekendu pomaga nam przetrwać trudy dnia powszedniego.

Coś się zmieniło w wykorzystaniu czasu i w ogóle w jego postrzeganiu na przestrzeni dziesięcioleci. Niegdyś nasi dziadkowie żyli zgodnie z prawami natury. Dzień był przeznaczony do wykonywania obowiązków, a kończył się wraz z zachodem słońca.
Ostatnimi laty ten porządek coraz bardziej ulega degradacji. Pracujemy zmianowo, obowiązków przybywa, rośnie presja. Żyjemy nieregularnie, więc coraz częściej zadajemy sobie pytania: do czego to wszystko zmierza?

Przechodzę przez miasto we wtorkowe popołudnie. Samochody równomiernie przesuwają się w korkach o kilka metrów do przodu. Człowiek ma wrażenie, że rytm życia wyznacza tu sygnalizacja miejska. Ludzie idą przed siebie, ale jakby się nie zauważając. Każdy ma cel i określony plan do zrealizowania tego dnia. W sklepach nieznaczny ruch. Kto ma chwile czasu robi drobne zakupy przed pracą, bądź udało mu sie na chwilę "wyrwać". Nie widać jednak entuzjazmu. Nerwowe spoglądanie na zegarek zdradza pośpiech delikwenta sugerując, że na dziś to jeszcze nie wszystko.

Przychodzi upragniony piątek, nastaje wieczór. Miejsca dotychczas obumarłe w ciągu tygodnia, napełniają się ludźmi. Na twarzach entuzjazm, co raz słychać czyjś śmiech, sprośny żart. W oddali z lokalu wyprowadzają kogoś, kto z celebracją wieczoru przesadził.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.