Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11933 miejsce

Feliksa Wysocka z Nowogardu skończyła 95 lat

20 listopada 2009 roku Feliksa Wysocka obchodziła 95. rocznicę urodzin. Jej życie może posłużyć za wzór dla przyszłych pokoleń.

Feliksa Wysocka z mężem. Zdjęcie wykonane po przysiędze wojskowej w Wejherowie, 1938 rok ( kopia zdjęcia ). Jest mieszkańcem Nowogardu od 1945 roku. / Fot. Piotr WierzbickiŻycie Feliksy Wysockiej nie było usłane różami. Wywodziła się z wielodzietnej rodziny. Rodziny, w której przestrzegane były (z pokolenia na pokolenie) zasady polskości. Członkom tej familii nie były obce takie hasła, jak: Bóg, honor, ojczyzna. Bohaterka tego tekstu idealnie wpisuje się też w wizerunek "Matki Polki", tak ważny w naszym kraju. Dziś, w wieku 95 lat, kobietę nadal wyróżnia niesamowity hart ducha, wola życia oraz miłość do Boga i Polski.

Feliksa Wysocka (z domu Majewska) urodziła się 20 listopada 1914 roku we wsi Rutkowskie koło Wizny i Jedwabnego, w odległości ok. 20 km od Łomży. Mieszkała tam z rodziną do 4. roku życia. W roku 1918 rodzina przeniosła się do Rygałówki koło Grodna (wieś należała do kościoła). Feliksa miała wtedy 4 lata. Była świadkiem przemarszu wojsk rosyjskich "na Warszawu" i po kilku dniach przemarszu w drugą stronę. Od szesnastego roku życia mieszkała w Łomży. Wyszła za mąż w wieku 20 lat, tj. w 1934 roku. Ślub kościelny odbył się w Łomży. Mąż został powołany do wojska w styczniu 1938 roku. Przysięgę wojskową złożył w czerwcu 1938 roku w Wejherowie.Ponowienie ślubowania w 50-tą rocznicę małżeństwa przez Feliksę Wysocką i Władysława Wysockiego w kościele NMP w Nowogardzie. Ślubu udziela ks.dz. Pisarek. Wydarzenie miało miejsce w 1984 roku. ( kopia zdjęcia ) / Fot. Piotr Wierzbicki

Jej ojciec był budowniczym promów i domów, zajmował się stolarstwem i ciesielstwem.
Jako muzyk grał na klarnecie, np. na różnych imprezach, na weselach czy chrzcinach. Matka Feliksy Wysockiej - Aniela Skłodowska (po mężu Majewska), pochowana jest na cmentarzu w Nowogardzie. Babcia Feliksy Wysockiej, Skłodowska żyła 95 lat.

Przed śmiercią matka Feliksy Wysockiej, Aniela Majewska z domu Skłodowska wyznała córce, że jest powiązana pokrewieństwem z Marią Curie-Skłodowską, ze strony ojca Władysława Skłodowskiego. Pierwsza żona dość wcześnie zmarła w 1878 roku. Do tego skromnego materiału załączam materiał fonograficzny i filmowy. Jeżeli będzie to Państwa interesować, będę zbierał następne materiały żeby je Państwu przedstawić. To może być bardzo ciekawa historia.


http://www.youtube.com/watch?v=3pF1nJcUvXM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Ukończyła 97 lat w dniu 20 Listopada 2011.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Grażynko, masz w stu procentach rację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe mogą być wnioski interpretacyjne do mojego, wcześniejszego komentarza: "Dla mnie smutne, patrząc z boku? Dla takiej osoby i w tak ważną rocznicę Burmistrz Nowogardu Kazimierz Zięba powinien ogłosić jakieś święto uszanowania takiej osoby. Okazuje się że jest "niskiego lotu". ".
Oczywiście w odniesieniu do 12 zielonych łapek i 10 czerwonych. W pracach socjologicznych moze być to bardzo przydatne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na "W24" film jest w małym formacie, więc daję:
<a href="http://www.youtube.com/my_videos_annotate?v=97rhBqSkjr8">link</a>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie smutne, patrząc z boku? Dla takiej osoby i w tak ważną rocznicę Burmistrz Nowogardu Kazimierz Zięba powinien ogłosić jakieś święto uszanowania takiej osoby. Okazuje się że jest "niskiego lotu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przedewszystkim, wielu lat w zdrowiu i dobrej kondycji! Co zaś do wspomnień, takich ludzi powinno się wysłuchać i ich wspomnienia zachowac.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem ile materiału uda się mi na ten temat zgromadzić? Feliksa Wysocka nie jest w najlepszej kondycji, ale mam nadzieję że osiągnie wiek stu 100 lat.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.06.2010 17:43

Wspaniała historia ciekawej osoby, gratuluję cudownego wieku....życzę dużo zdrowia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje i najserdeczniejsze życzenia urodzinowe dla Jubilatki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie o takich ludziach powinno się pisać częściej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.