Facebook Google+ Twitter

Feliksy Warszawskie 2013. Wśród nominowanych: Fronczewski, Olszówka, Małecki

Grzegorz Wiśniewski, Piotr Fronczewski, Edyta Olszówka,Grzegorz Małecki to tylko niektórzy z nominowanych do nagrody Feliksa Warszawskiego. Kto otrzyma statuetkę dowiemy się 28 października.

 / Fot. Katarzyna Chmura-Cegiełkowska, Teatr PowszechnyFeliksy Warszawskie to nagrody, które aktorom i reżyserom przyznają koledzy ze środowiska teatralnego. Pomysłodawcą tego wyróżnienia był Feliks Łaski, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który po wojnie osiadł w Anglii, który uzasadniał je słowami: "Spłacam dług wdzięczności teatrowi, który wzbogacił moje życie".

Wydarzenie organizowane od 1998 roku obejmuje tylko stołeczne teatry. Tegoroczne jury, w składzie: Barbara Osterloff, Karolina Ochab, Magdalena Zawadzka, Marcin Kwaśny, Wiesława Niemyska, Grażyna Barszczewska, Maciej Karpiński, Ewa Błaszczyk, Piotr Szwedes, Monika Kwiatkowska, Tomasz Grochoczyński, Ewa Kwiecień, obejrzało ponad 70 spektakli. Jak mówiła przewodnicząca komisji Barbara Osterloff, teatry warszawskie są bardzo różnorodne. Mimo sporów środowiska, młodzi twórcy, usiłujący zaprezentować stare dzieła w nowy, autorski sposób, dają teatrowi ogromną wartość. W zestawieniu znalazły się więc nazwiska doskonale znane oraz nazwiska, dopiero budujące swój dorobek.

Feliksy Warszawskie przyznawane są w sześciu kategoriach, w każdej z nich nominowano pięciu artystów. W tym roku największe triumfy święcą aktorzy i reżyserzy spektakli: "Klara", "Parady", "Królowa Margot", "Quo Vadis" oraz "Burza", choć nominacje powędrowały również do innych.

Reżyseria


W tej kategorii o statuetkę ubiegają się: Gabriel Gietzky za spektakl "Faza delta" Przemysława Paczochy z Teatru Powszechnego, Agnieszka Glińska z "Pożegnaniami" Stanisława Dygata z Teatru Narodowego, Igor Gorzkowski za "Burzę" Williama Shakespeare'a w Studio Teatralnym Koło / Teatrze Ochoty, a także Mikołaj Grabowski za "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albee'go z Teatru Imka i Grzegorz Wiśniewski za "Królową Margot" wg Alexandre'a Dumas z Teatru Narodowego.

Pierwszoplanowe role męskie


Jury orzekło, że najlepsze role należały w ubiegłym sezonie do: Piotra Fronczewskiego za postać Feuerbacha w spektaklu "Ja, Feuerbach" Tankreda Dorsta w reżyserii Piotra Fronczewskiego (Teatr Ateneum), Marcina Hycnara za rolę Karola IX w "Królowej Margot" wg Alexandre'a Dumasa w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr Narodowy), Szymona Kuśmidra za rolę Kasandra w spektaklu "Parady" Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka (Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana). Doceniono też Łukasza Lewandowskiego za rolę Koczkariewa w "Ożenku" Nikołaja Gogola w reżyserii Iwana Wyrypajewa w Teatrze Studio i Piotra Ligienzę za rolę Liszaja w "Fazie Delta" Radosława Paczochy w reżyserii Gabriela Gietzky'ego w Teatrze Powszechnym.

Pierwszoplanowe role kobiece


Wśród nominowanych w tej kategorii znalazły się: Iwona Bielska za rolę Marthy w "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albee'go w reżyserii Mikołaja Grabowskiego (Teatr Imka), Wiktoria Gorodeckaja za rolę Małgorzaty w spektaklu "Królowa Margot" wg A. Dumas w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego (Teatr Narodowy), Edyta Olszówka za rolę tytułową w "Klarze" Izy Kuny w reżyserii Aleksandry Popławskiej, w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera. Justynę Sieńczyłło nominowano za rolę tytułową w spektaklu "Wiera Gran" Anny Burzyńskiej w reżyserii Barbary Sass, w Teatrze Kamienica, zaś Annę Smołowik za rolę Katarzyny Earnshaw w "Wichrowych Wzgórzach" wg Emily Jane Brontë w reżyserii Kuby Kowalskiego w Teatrze Studio.

Drugoplanowe role męskie


W tej kategorii rywalizują: Bartłomiej Bobrowski z rolą Ariela w "Burzy" Williama Shakespeare'a w reżyserii Igora Gorzkowskiego (Studio Teatralnym Koło / Teatr Ochoty), Piotr Cyrwus z rolą Osła i Wiesław Komasa z rolą św. Piotra w "Quo Vadis" słowami Sienkiewicza" Eliota, Audena i innych w reżyserii Janusza Wiśniewskiego (Teatr Polski), Krzysztof Kowalewski z rolę Jonville'a w spektaklu "Najdroższy" Francisa Vebera w reżyserii Wojciecha Adamczyka (Teatr Współczesny) oraz Grzegorz Małecki z rolą Buffadero (Cyngi) w spektaklu "Bezimienne Dzieło" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Jana Englerta w Teatrze Narodowym.

Drugoplanowe role kobiece


W tej kategorii szansę na nagrodę mają: Beata Fudalej za rolę Maryny w "Pożegnaniach" wg Stanisława Dygata w reżyserii Agnieszki Glińskiej, w Teatrze Narodowym, Dorota Landowska za rolę Pani Hudetz w "Sądzie Ostatecznym" Ödöna von Horvátha w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Studio im. St. I. Witkiewicza, Halina Łabonarska za rolę Nerona w spektaklu "Quo Vadis" słowami Sienkiewicza, Eliota, Audena i innych w reżyserii Janusza Wiśniewskiego, w Teatrze Polskim, a także Danuta Stenka za rolę Katarzyny Medycejskiej w "Królowej Margot" wg Alexandre'a Dumas, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze Narodowym i Joanna Żółkowska za rolę Matki w "Klarze" Izy Kuny w reżyserii Aleksandry Popławskiej, w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera.

Nagroda dla młodego aktora, aktorki, reżysera:


W tej kategorii znaleźli się młodzi artyści, którzy działają maksymalnie trzeci sezon na scenie teatralnej. O wygraną powalczy: Joanna Halinowska za rolę Zerzabelli w spektaklu "Parady" Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana, Mateusz Król za rolę Andrieja w spektaklu "Zabójca" Aleksandra Mołczanowa w reżyserii Wojciecha Urbańskiego w Teatrze Współczesnym, Paweł Krucz za rolę Gila w spektaklu "Parady" Jana Potockiego w reżyserii Edwarda Wojtaszka w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana; Dawid Ogrodnik za rolę Łukasza w spektaklu "Nietoperz" na motywach „Zemsty nietoperza" Johanna Straussa w reżyserii Kornéla Mundruczó w TR Warszawa i Natalia Sikora za rolę Anieli w spektaklu "Kalino Malino Czerwona Jagodo" Igora Gorzkowskiego w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w Studio Teatralnym Koło / Teatrze Ochoty

Laureatów poznamy 28 października.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.