Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

21140 miejsce

Feliksy Warszawskie wręczone. Wśród laureatów: Wiśniewski, Hycnar, Ogrodnik

Triumfatorem XV edycji Feliksów Warszawskich może czuć się Teatr Narodowy, którego spektakl "Królowa Margot" przyniósł nagrody: Grzegorzowi Wiśniewskiemu za reżyserię, Wiktorii Gorodeckiej za pierwszoplanową rolę kobiecą, a Marcinowi Hycnarowi za pierwszoplanową rolę męską.

Grzegorz Wiśniewski / Fot. Paweł Supernak PAPNagroda za najlepszą reżyserię przypadła Grzegorzowi Wiśniewskiemu, za spektakl „Królowa Margot” według Alexandra Dumas'a w Teatrze Narodowym.

Wiśniewski w doskonały sposób wykorzystał monumentalne dzieło Dumasa, by pokazać czym jest władza, jakie są jej źródła i do jakich konsekwencji prowadzi jej nadużywanie. Nie ma w tym spektaklu wielkiej historii, która porywa ludzi w swoje tryby, są za to ludzkie ułomności, urazy, ambicje, złe wybory, które prowadzą ostatecznie do upadku więzi rodzinnych. W konsekwencji śmierć tysięcy ludzi.

Teatr Wiśniewskiego zasadza się na człowieku i jego psychologizmie. Żmudne próby, wnikliwa obserwacja postaci, korzystanie z improwizacji, by wydobyć z aktora pokłady możliwości, często nieznanych jemu samemu, dają obfitują w doskonałe kreacje aktorskie.

Feliksem za pierwszoplanową rolę kobiecą w „Królowej Margot” uhonorowano Wiktorię Gorodecką za rolę Małgorzaty.

Za pierwszoplanową rolę męską w spektaklu Teatru Narodowego, Karola IX, nagrodzony został Marcin Hycnar.
Niedojrzały, rozkapryszony, uzależniony od matki władca w jego wykonaniu to przykład dojrzałego aktorstwa.

Ostatnie lata są dla Marcina Hycnara niezwykle bogate w nagrody, ale też trafiają do niego zasłużenie. M. in. na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" otrzymał Grand Prix za rolę w "Tangu".
Świetne kreacje w Teatrze Narodowym, uzupełnia teraz pracą reżyserską. Po mniejszych tytułach, od września br. na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie można oglądać "W mrocznym mrocznym domu" Neila LaBute'a w jego reżyserii.

 / Fot. Paweł Supernak PAPNagrodę za drugoplanową rolę kobiecą nagrodę przyznano Beacie Fudalej za rolę Maryny w spektaklu „Pożegnania” według Stanisława Dygata, w reżyserii Agnieszki Glińskiej, również w Teatrze Narodowym, natomiast za najlepszą drugoplanową rolę męską uznano Ariela, w którego wcielił się Bartłomiej Bobrowski w spektaklu „Burza” Williama Shakespeare'a w reżyserii Igora Gorzkowskiego, w Studio Teatralnym Koło / Teatrze Ochoty. / Fot. Paweł Supernak PAP

Nagrodę dla młodej aktorki/aktora/reżyserki/reżysera w tym roku wręczono Dawidowi Ogrodnikowi za rolę Łukasza w spektaklu „Nietoperz” na motywach „Zemsty nietoperza” Johanna Straussa w reżyserii Kornéla Mundruczó, w TR Warszawa.
Dawid Ogrodnik zaledwie kilka dni wcześniej odebrał filmową nagrodę Złote Szczeniaki, przyznawaną najlepszemu aktorowi pierwszoplanowemu na Festiwalu Aktorstwa Filmowego za kreację w "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy.

 / Fot. Paweł Supernak PAPSpecjalnego Feliksa Warszawskiego otrzymał reżyser i dyrektor Teatru Współczesnego - Maciej Englert, za "umiejętność wyjścia poza ramy teatru".

Twórcą Feliksów Warszawskich był w 1998 roku Feliks Łaski, miłośnik teatru. Członkowie jury obejrzeli w tym roku ponad 70 warszawskich spektakli.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.