Facebook Google+ Twitter

Felix Baumgartner: "Chcę być inspiracją dla innych"

Felix Baumgartner wzniósł się na wysokość 39 km. Wyskakując ze specjalnej kapsuły, pobił trzy rekordy: prędkości podczas spadku swobodnego, najwyższego załogowego lotu balonem i i skoku ze spadochronem z największej wysokości.

"Jaka mała jest ta Ziemia." - powiedział tuż przed oddaniem skoku. / Fot. Print screen http://www.youtube.com/watch?v=eUpUxoO-i9Q&feature=player_embedded Cała operacja zaczęła się o 17.30 polskiego czasu w Roswell w amerykańskim stanie Nowy Meksyk. 43-letni Austriak w powietrze wzbił się w specjalnie przygotowanej kapsule, która wyniesiona została w przestworza przez balon napełniany helem.

Proces wznoszenia trwał ponad dwie godziny. Baumgartner znalazł się na wysokości 39 km, czyli o 3 km więcej niż planowano. Po sprawdzeniu listy kontrolnej i rozhermetyzowaniu kabiny wyszedł na próg kapsuły i wyskoczył. "Jaka mała jest ta Ziemia." - powiedział tuż przed oddaniem skoku.

Prędkość spadania wyniosła 1342,8 km/h. Skoczek swobodnie nurkował ku Ziemi przez 4 minuty i 20 sekund. Następnie otworzył spadochron i szczęśliwie wylądował. Tym samym ustanowił rekord najwyższego załogowego lotu balonem. O około 8 km pobił też rekord skoku ze spadochronem z największej wysokości.Na konferencji prasowej Felix przyznał, że gdy stał na progu kapsuły nie myślał o rekordach. Wiedział, że cały świat na niego patrzy i chciał po prostu wrócić do domu. "Czasem musisz wznieść się naprawdę wysoko, by zdać sobie sprawę, jak niewielki jesteś." - komentował. Jak sam przyznaje nie wiedział kiedy przekroczył prędkość dźwięku. Jak podaje TVN24.pl, nie miał punktów odniesienia, aby móc ocenić z jaką prędkością spada.

Austriak stwierdził, że najbardziej niezwykłym momentem była chwila, gdy stał na progu kapsuły. "Chcę być inspiracją dla przyszłych pokoleń. Chcę być kiedyś w centrum kontroli, gdy ktoś młodszy ode mnie pobije mój rekord" - powiedział.

Baumgartner jest byłym pilotem śmigłowców i spadochroniarzem. Ma za sobą rekordowe skoki ze sławnych budynków. Do dzisiejszego wyczynu przygotowywał się przez pięć lat.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Facet ma jaja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

szacun :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.