Facebook Google+ Twitter

Feministki i Kościół bliżej siebie? Ważna konferencja o gender

Po jednej stronie zwolennicy płci kulturowej. Po drugiej teolodzy i uczeni dostrzegający współdziałanie biologii i kultury. Za którymi z nich pójdą ustawodawcy? Na konferencji w siedzibie episkopatu dochodzono prawdy o gender.

Sonda

Moim zdaniem gender to

 / Fot. sreenshotGender wszedł do Polski jak huragan. Choć jednym z jego sztandarowych haseł jest równość płci na egalitaryzmie się nie kończyło. Kiedyś za zło świata obarczano kobiety, później imperialistów, dziś mężczyzn. Zaczepny i ideologiczny gender wzbudził niepokój. Środowisko naukowe podzieliło się w ocenie nowego zjawiska, ale rządzący twardo wcielali w życie dyrektywy oparte na konstrukcjonizmie społecznym. Zgrzytów było coraz więcej. Miarka się przebrała, gdy w ramach projektu "równościowe przedszkole" chłopców przebrano w sukienki.

W zorganizowanej przez KAI debacie uczestniczyli wybitni eksperci różnych dziedzin nauki oraz publicyści. Mieli oddzielić mity od prawd genderowych. Czy im się udało?

Czytaj więcej: Naukowcy krytycznie o genderprogramie

Najbardziej oczekiwane było chyba wystąpienie prof. Małgorzaty Fuszary, inicjatorki pierwszych gender studies w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, która miała możliwie najprecyzyjniej zdefiniować gender.

W sumie socjolożka podała trzy definicje gender: płeć kulturowa, męskość i kobiecość, elementy (kulturowe) męskości i kobiecości. Tylko z ostatnią z tych definicji mogli zgodzić się pozostali uczeni: genetycy, seksuolodzy i etycy.

- "(…) gender ma się do płci tak, jak kobiecość do kobiety, a męskość do mężczyzny" – twierdziła socjolożka. - Gender to stworzony społecznie konstrukt, który oznacza m.in. zestaw ról, oczekiwań, stereotypów, definiowanych, jako męskie lub kobiece, niejako budowanych wokół cech biologicznych – wyjaśniała. - Podstawowe wnioski nauki o społecznej tożsamości płci gender są tak powszechne, że nawet brzmią nawet banalnie: kobiecość i męskość określane są nie tylko przez biologię, ale także przez społeczny i kulturowy kontekst, w którym żyjemy.

Czy profesor zignorowała ewolucyjne i społeczne znaczenie specjalizacji? - "Wprawdzie tylko kobieta może urodzić dziecko, ale nie tylko kobieta może je przewijać i nim się opiekować" – przekonywała.

Tożsamość seksualna to niejednolity konstrukt – tłumaczył prof. Z.L. Starowicz. - Kobiety są bardziej zmienne i płynne pod tym względem. Panie np. mają więcej ośrodków w mózgu sterujących seksualnością. Czas dogrywa swoją rolę. Im dłużej transseksualiści odkładają decyzję o zmianie płci, tym bardziej skłaniają się do pozostania przy płci biologicznej.

Prof. dr hab. Alina Midro, kierownik Zakładu Genetyki Klinicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku tłumaczyła, że "nie można wybrać sobie płci, która jest określona na poziomie "oprogramowania" genomu. To "oprogramowanie" jest różne dla mężczyzn i kobiet".

Nie zabrakło też odniesień do słynnych przebieranek. "Dzieci identyfikują się z cechami płci w ich tradycyjnym ujęciu, a wiele zjawisk - sny, fantazje, ubiór czy zachowania - jest "zaprogramowanych" biologicznie" - mówił prof. Starowicz.

Celem konferencji była racjonalizacja dyktowanej przez gender polityki społecznej. Rządzący podchodzą do niej bezkrytycznie. Bp Wojciech Polak zacytował prymasa: "przyjęta przez perspektywę gender droga interpretacji fenomenu płci nie może a priori rościć sobie pretensji do bycia jedyną, i w dodatku jedynie słuszną teorią, aby formułowane przez nią tezy stawały się w sposób bezkrytyczny podstawą tworzenia prawa państwowego czy międzynarodowego".

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (91):

Sortuj komentarze:

Gratuluję powrotu z "niebytu"- Serdecznie gratuluję Droga Pani Mario! W każdym wypadku jest rzeczą przykrą, gdy usuwają kogoś z naszych znajomych, ale nie to jest najważniejsze. Ten serwis utraciłby równowagę w kilku dość ważnych sprawach, gdyby zabrakło konserwatywnego głosu dokonującego ich oceny. Osobiście nie poważyłbym się próbować go zastąpić. Zbyt mierne i nikłe są moje wiadomości z dziedziny psychologii i socjologii. Na dodatek wybrałem sobie tropienie innego smętka.

Zatem życzę jeszcze wielu artykułów wywołujących ożywione dyskusje, ale również podwyższenia poziomu kultury w wymianie poglądów na poruszane przez Panią ważkie tematy. Fakt, że mocno się różnimy w ocenach pewnych spraw nie powinien jeszcze oznaczać. że musimy iść jedni przeciw drugim na noże. Chyba, że komuś imponuje przykład Robespierre'a czy też, z innej beczki, Torquemady.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maria wróci do nas za killka dni :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I jaka odpowiedź Panie Bartku? Bo widzę, że jeszcze i Pan i Pański komentarz widnieje

Komentarz został ukrytyrozwiń

W cywilizowanych krajach ludzie dostają upomnienia i ostrzeżenia, mogą się bronić, bo wiedzą, o co są oskarżani. W totalitarnych systemach po prostu znikają i słuch o nich zaginie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wysłałem wiadomość do redakcji z pytaniem czym tak zawiniła, że aż dostała bana, podczas gdy A. Chorążewicz notorycznie obraża innych użytkowników i dodatkowo łamie prawo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maria Czerw - gość dnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pan Noach w końcu zaczął pisać logicznie. Tak trzymać! A czy ktokolwiek oprócz mnie dopytywał się co się stało z Marią Cz.? Nie radzę...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak giną ludzie w reżimach. Jak w Korei w pólnocnej, wuj Kima. Autorka z poważnym dorobkiem wywleczona z portalu jako "brud" (koreańska prasa pisała o Dzang Song Thaek). Nie wiadomo kiedy, za co i dokąd. Sygnał jasny: każdy z was może skończyć podobnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marcin Stanowiec

Można jeszcze dopowiedzieć wprost coś, o co często chodzi. Dobrze mieć definicję pod ręką, aby stwierdzić, czy ktoś powołując się na nią czegoś nie dodaje od siebie albo przeciwnie, ktoś inny nie wciska w usta definiującego czegoś, czego ten nie powiedział.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i o tym właśnie pisałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.