Facebook Google+ Twitter

Femme fatale w wydaniu peruwiańskim

Czy istnieje kobieta, która potrafi przez trzydzieści lat sączyć jad w serce swojej ofiary? Tak, to femme fatale - bohaterka najnowszej powieści "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" Mario Vargasa Llosy.

Okładka książki / Fot. wyd. ZnakNiegrzeczna dziewczynka to kobieta o wielu twarzach - Chilijeczka Lily, partyzantka, madame Robert Arnoux, pani Richardson, a w końcu Kuriko. To modliszka, która wykorzystuje i porzuca mężczyzn. Kobieta, której się pożąda i wpada w jej sidła, aby niebawem pragnąć jak najszybciej uciec, którą się jednocześnie szaleńczo kocha i nienawidzi, i do której powraca wręcz z masochistyczną przyjemnością.

Ricardo Samocurcio - narrator powieści - poznaje niegrzeczną dziewczynkę jako nastolatek. Od tego dnia kocha ją szaleńczo nieodwzajemnioną miłością i próbuje zdobyć. Kiedy spotyka ją ponownie już w Paryżu, naiwnie wierzy, iż gdyby poślubił niegrzeczną dziewczynkę, stałby się najszczęśliwszym mężczyzną na świecie. Jednak jedyne, co jego wybranka naprawdę kocha, to pieniądze, które dają jej poczucie bezpieczeństwa i ułudę szczęścia. W związku z tym Ricardo - przeciętnie zarabiający tłumacz, dla którego szczytem ambicji było zamieszkanie w Paryżu - nie jest dla niej atrakcyjnym partnerem.

Nie przeszkadza jej to w pojawianiu się w życiu Ricarda od czasu do czasu, by ogrzać się w cieple jego uczucia. Za każdym razem mężczyzna jest przekonany, iż sielanka będzie trwała wiecznie. Niestety zazwyczaj po krótkim czasie kobieta niespodziewanie znika, pozostawiając go załamanego i rozbitego wewnętrznie. Jednak pomimo usilnych starań i pragnień nie potrafi o niej zapomnieć.

Peruwiański pisarz snuje opowieść w sposób fascynujący i przyciągający uwagę. Tłem dla miłosnej historii są przemiany społeczno-polityczne mające miejsce zarówno w miejscu urodzenia Ricarda - Peru, jak i w jego drugiej ojczyźnie Francji. Czytelnik ma możliwość delektować się plastycznymi opisami miejsc, które jako tłumacz zwiedza Ricardo - Lima, Paryż, Londyn, Tokio, Madryt.

Atutem powieści jest fakt, iż Ricardo i jego wybranka nie są postaciami papierowymi. Czytelnik odnosi wrażenie, iż dobrze zna głównych bohaterów i potrafi się do nich emocjonalnie ustosunkować. Ricardo budzi współczucie, a jednocześnie czasem irytuje swoim niewolniczym oddaniem. Postać niegrzecznej dziewczynki wywołuje sprzeczne emocje. Egoistka bez żadnych skrupułów to jedna z łagodniejszych charakterystyk. Z drugiej strony kobieta ta czuje się nieszczęśliwa i rozdarta między potrzebą miłością a luksusu. Siejąc spustoszenie w sercach mężczyzn, krzywdzi także samą siebie.

Odnoszę wrażenie, że gdyby wszystko ułożyłoby się po myśli Ricarda i miałby niegrzeczną dziewczynkę na stałe przy sobie, ogień miłości powoli wypalałby się, aż pozostałyby po nim tylko popioły. Zdobywanie i tracenie ukochanej kobiety nadaje sens jego życiu i czyni je niezwykłym, a jego uczucie może trwać w nieskończoność...

Polecam na długie zimowe wieczory!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Właśnie kończę czytać tę książkę. Siedząc w pracy, nie mogę doczekać się kiedy znów do niej zajrzę, aby dowiedzieć się jak się kończy, co stanie się z Ricardo... Co stanie się z "niegrzeczną dziewczynką"...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2007 15:26

Za Twoje wspolczujace serce dla Ricardo. Zarejestrowalem ogromny strumien..

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.12.2007 15:09

Czy ktos kto czytal "Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki" moze mi powiedziec, czy Ricardo pozadal "niegrzecznej dziewczynki" czy pragnal jej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

jak to kiedyś pisal Łysiak o jednym facecie "...pokochał jedną z najpiękniejszych kobiet swojej epoki, zapragnął jej i poślubił ją, potem mógł już tylko przeklinać zły los..."

świetna recenzja (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Dobra recenzja, namówiłaś mnie, bym przeczytał ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawa recenzja Lucy, ale raczej nie przeczytałabym tej ksiażki, za bardzo bym się denerwowała :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.