Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16658 miejsce

Fenomen Indios Bravos

Zespół, którego nie ma w mediach, nie korzysta z nachalnej reklamy ale przemawia do słuchaczy za pomocą wartościowych tekstów i muzyki, zgromadził na koncercie w Warszawie tłum młodzieży. Skąd bierze się taka popularność muzyki reggae?

Indios Bravos na scenie. / Fot. Bogdan MarcinkiewiczW tę niedzielę w Ogrodach Frascati odbył się ostatni koncert z cyklu Rock w Parku. Wystąpiła szczecińska grupa Indios Bravos. Jak bardzo oczekiwany był to koncert świadczy tłum młodych wielbicieli muzyki reggae, który szczelnie wypełnił widownię. Fani, wspólnie z zespołem, śpiewali znane przeboje, tańczyli przed sceną oklaskując muzyków. Dla wszystkich była to świetna zabawa.

„Dzielni Indianie” – tak tłumaczy się z hiszpańskiego nazwa zespołu. Symbolizuje ona sposób działania, myślenia twórcy i spiritus movens grupy Piotra Banacha. Podobnie jak Indianie z plemienia Goajira, którzy najdłużej bronili się przed najeźdźcami z Europy, kryjąc się w niedostępnych górach, udaje mu się skutecznie unikać wyzysku ze strony wielkich koncernów.

Pomimo że zespół konsekwentnie odmawia podporządkowania się komercyjnym Koncert zespołu zgromadził w Parku Frascati tłum młodych fanów reggae. / Fot. Bogdan Marcinkiewiczwytwórniom płytowym, przygotowując nagrania w domowym studio i wydając krążki w małych firmach na korzystnych dla siebie warunkach, jest od lat bardzo popularny w kręgach zwolenników reggae. Jest ceniony za przekazywaną dawkę pozytywnej energii, mentalną rewolucję głoszoną podczas koncertów, reggae’owo-raggowy flow, naturalność sceniczną i fenomenalny kontakt z publicznością. Również ten koncert zgromadził publiczność, która ledwo pomieściła się na krzesłach i trawie dookoła sceny. Czy oznacza to, że moda na muzykę reggae powraca?

Skąd bierze się fenomen popularności zespołu, którego nie ma w mediach?


Piotr "Gutek" Gutkowski - wokalista zespołu. / Fot. Bogdan MarcinkiewiczW jednym z wywiadów Gutek wyjaśnia, że „jest to związane z możliwością identyfikacji. Takie elementy trudno odnaleźć w muzyce stricte rozrywkowej, popowej, którą jesteśmy teraz ze wszystkich stron zalewani. To nieraz są naprawdę pięknie zaśpiewane piosenki, ale zupełnie nie wiadomo o czym one opowiadają. W reggae sam sposób śpiewania już niesie emocje, a w dzisiejszej muzyce pop ja tego nie odnajduję. Gdy słucham starych bluesów, to wiem, że te historie o czymś opowiadają. Dzisiaj tego nie ma. Nie wiem, czy to dlatego, że ludzie nie mają nic do powiedzenia, czy dlatego, że nie chcą słuchać. Chociaż ja bym się pokusił o stwierdzenie, że właśnie chcą słuchać. Dowodem tego jest to, że przychodzą na koncerty Indiosów i mówią o tym, jak ważne są dla nich nasze teksty. O tym, co one im dają i jak pomagają w codziennym życiu. Nie wiem też, czy to jest przypisane tylko muzyce reggae, Piotr Banach - twórca zespołu Indios Bravos, kompozytor i gitarzysta. / Fot. Bogdan Marcinkiewiczbo tak naprawdę gdy się chce, w każdej muzyce można przekazać jakieś treści. My o tym staramy się pamiętać.” wywiad z Gutkiem

Duża frekwencja na koncertach Indios Bravos wynika nie tylko z faktu, że zespół gra muzykę reggae, ale że wzbogaca ją rockowymi solówkami i rockową ekspresją. Reggae jest dla nich inspiracją lecz nie wartością samą w sobie, starają się grać muzykę czerpiąc z własnych, słowiańskich korzeni kulturowych.

Niezbędnym dopełnieniem twórczości Indios Bravos są teksty piosenek autorstwa Piotra Banacha inspirowane filozofią Dalekiego Wschodu. Dotyczą rewolucji w rozumieniu rzeczywistości, rezygnacji z iluzji, żądz i oczekiwań w stosunku do świata. Traktują o sposobach osiągnięcia szczęścia, pomagają przezwyciężać wady własnej osobowości.

To bardzo budujące, że tak pozytywna filozofia znajduje wielu wyznawców, szczególnie wśród ludzi młodych. Pozwala to z nadzieją spoglądać w przyszłość.

Galeria

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Fajnie, że wpadli do was. Świetna kapela, ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.