Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6313 miejsce

Fenomen Koncertu Niepodległości – to już VIII edycja „Młode Wilki

11 listopada 2016 roku, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, już po raz ósmy, będzie miało zaszczyt gościć muzyków zaangażowanych w projekt muzyczny o przesłaniu patriotycznym pod nazwą „Koncert Niepodległości”.

Czym jest „Koncert Niepodległości”? / Fot. Materiały prasowe
Jest to cykliczny projekt muzyczny, którego pomysłodawczynią, współautorką oraz współwykonawczynią jest Ola Turkiewicz, polsko – kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka. Pod koniec lat 80. artystka wyemigrowała do Kanady i tam,
z tęsknoty za krajem, zrodził się w jej głowie pomysł stworzenia programu, na który składały by się pieśni partyzanckie. Powstały po latach Koncert Niepodległości przerósł jej wcześniejsze plany.

Dlaczego „Koncert Niepodległości”?

 / Fot. Materiały prasoweTego, że Niepodległość jest dla każdego narodu bardzo ważna, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Polska przez wiele lat, nie istniała na mapie świata jako odrębne państwo. Mimo wszystko, istniała nadal w świadomości Polaków. My, ludzie współcześni, żyjący w czasach, kiedy kraj nie jest zaangażowany w konflikt zbrojny, nie zdajemy sobie sprawy z tego, przez co przechodzili ówcześni Polacy, żyjący w czasach zaborów, pod okupacją albo dominacją krajów ościennych.

Historia poszczególnych edycji koncertu

I edycja Koncertu Niepodległości „Premierowy”

Wszystko miało swój początek około dziewięciu lat temu, kiedy to artystka powróciła do ojczyzny. Wraz z Jackiem „Wiejskim” Górskim, producentem koncertu i autorem większości scenariuszy do poszczególnych edycji, uruchomili całą machinę pod kryptonimem „Koncert Niepodległości”. Powołali formację świetnych muzyków sesyjnych, którzy towarzyszyli wokalistom podczas wszystkich dotychczasowych edycji, również edycji specjalnych, tego słowno – muzycznego spektaklu. Na uwagę, zasługuje fakt, że nie odbyłaby się ani jedna edycja, gdyby nie włączenie się w organizację Stowarzyszenia Federacji Młodzieży Walczącej, którego twórca koncertu Jacek „Wiejski” Górski był wiceprezesem, a potem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej, specjalnie do tego celu przez niego powołanej. Bezcenny jest też wkład partnerów: Muzeum Powstania Warszawskiego, Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 Roku oraz Gazety – Dziennika Polonii w Kanadzie, które pomagały w realizacji poszczególnych edycji. Od samego początku założeniem organizatorów było to, że kolejne edycje spektaklu będą realizowane na podstawie odrębnych scenariuszy, ukazujących repertuar na tle różnych aspektów historii Polski i losów Polaków. Pierwszy koncert, zatytułowany był „Premierowy”. Odbył się on 11 listopada 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. W ciągu półtorej godziny publiczność przemierzyła dzieje Polski, które zostały zilustrowane utworami idealnie wpisującymi się w najważniejsze momenty historii kraju. Narracji podjął się świetny, nieżyjący już aktor Maciej Kozłowski. Natomiast swoimi głosami oczarowali publiczność wspominana już wcześniej wielokrotnie Ola Turkiewicz oraz Marek Bałata.  / Fot. Materiały prasowe

II edycja Koncertu Niepodległości „Gaude, Mater Polonia”

Kolejny koncert, który odbył się rok później, utwierdził muzyków w przekonaniu, że ten projekt ma rację bytu. Koncert od samego początku zachwyca nie tylko osoby starsze, którym lata ciągłych walk nie są obce, ale też bardzo młodych Polaków, którzy nie mieli w ogóle styczności z tamtymi czasami, a o historii kraju mogą dowiedzieć się nierzadko tylko od historyków w szkołach. Wśród utworów, które wybrzmiały należy wymienić, m.in. tytułowy „Gaude, Mater Polonia”, a także „Boże, coś Polskę” czy „Mury”. Narrację Koncertu poprowadził, także już nieżyjący aktor Andrzej Piszczatowki.

III edycja Koncertu Niepodległości „Listy do wnuczki”

Kolejna, trzecia edycja Koncertu Niepodległości (11.11.2011r.), okazała się być szczególną. Pracę wszystkich osób zaangażowanych w jej zorganizowanie, docenił ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, który objął spektakl Honorowym Patronatem oraz skierował do jego uczestników specjalny list. Podczas tej edycji została zastosowana nowatorska formuła połączenia koncertu z monodramem „Listy do wnuczki”. Tym razem dotychczasowych wokalistów wsparł również Jan Bogdaniuk. Można było usłyszeć takie utwory jak „Wojenka”, oraz „Zbroja”, która została przyjęta przez publiczność gromkim aplauzem. Po raz kolejny Muzeum Powstania Warszawskiego wypełniło się po brzegi. Jak co roku, wszyscy obecni na koniec odśpiewali hymn Polski.

IV edycja Koncertu Niepodległości „Za naszą i waszą wolność”

 / Fot. Materiały prasoweRok 2012. Koncert Niepodległości coraz prężniej się rozwija. W związku z tym, oraz z mottem przewodnim, które tym razem przyświecało organizatorom, czyli „Za naszą i waszą wolność” zaproszenie przyjęło wielu gości. Były to mniejszości narodowe oraz wyznaniowe. Muzeum Powstania Warszawskiego, oprócz stałej obsady koncertu i publiczności, miało zaszczyt powitać w swoich progach imama Polskich Tatarów Janusza Aleksandrowicza, polsko – ukraiński zespół wokalny „Dziczka”. Gośćmi specjalnymi koncertu byli również: Vasyl Popadiuk, wirtuoz skrzypiec ukraińskiego pochodzenia mieszkający w Toronto, a także grający na duduku i fletach kaukaskich - Ormianin Tigran Aleksanyan z Londynu. Szczególnym gościem był też Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, który użyczył swojego głosu w utworze Res Publica Serenissima. Ta niezwykłą kompozycja Oli Turkiewicz, ukazywała pięć największych religii pierwszej Rzeczypospolitej poprzez pryzmat pieśni religijnych Katolików, Protestantów, Prawosławnych, a także Polskich Żydów i Tatarów. W wykonaniu tego monumentalnego utworu, oprócz wyżej wymienionych Rabina Michaela Schudricha i Imama Janusza Aleksandrowicza, udział wzięli Ola Turkiewicz, Marek Bałata i polsko ukraiński zespół „Dziczka”. W tym koncercie, w krótkim filmie wspomnieniowym została przywołana postać, oraz głos Przemysława Gintrowskiego, barda pokolenia „Solidarności” w utworze „Gdy tak siedzimy…”, w związku z odejściem artysty kilka dni przed edycją Koncertu Niepodległości.

I Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

3 maja 2013 roku... Nie, to nie pomyłka. W tym roku, muzycy i wokaliści mieli dwa razy więcej pracy. Ponieważ, jak można przeczytać wyżej, po raz pierwszy w historii przedsięwzięcia, koncert zaistniał również w dniu Święta Konstytucji 3 maja. Oprócz tego, że zamiast Marka Bałaty wystąpił po raz pierwszy Grzegorz Wilk – wokalista, kompozytor, solista oratoriów Piotra Rubika, do zespołu dołączył także meksykański perkusjonista Tomas Celis Sanches oraz ponownie Ormianin Tigran Aleksanyan, grający na duduku. Nastąpiła również zmiana miejsca - Koncert Niepodległości wkroczył do reprezentacyjne wnętrz Zamku Królewskiego w Warszawie. Z tej okazji, specjalnej, współczesnej aranżacji doczekał się utwór pochodzący aż z 1791 roku, który został napisany z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja, która to była i jest nadal bardzo ważna dla Polski i Polaków. Była to ustawa ujednolicająca ustrój prawny Rzeczpospolitej. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Podczas tej edycji Koncertu Niepodległości muzycy spojrzeli na Konstytucję przez pryzmat najtragiczniejszych krajowych wydarzeń tamtego okresu. Opowiedzieli również o narodach, które współtworzyły dawną Rzeczpospolitą. Tym razem narrację w bardzo ciekawy sposób poprowadził aktor Wojciech Malajkat. I teraz też, tak jak i poprzednio oprócz wokalistów, wystąpili goście specjalni. Wielka Sala Balowa Zamku Królewskiego wypełniła się po brzegi! Tak jak i stałą edycję z okazji 11 listopada, tak i koncert z okazji 3 maja objął Honorowym Patronatem ówczesny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

V edycja Koncertu Niepodległości „Jubileuszowy”

W 2013 roku odbyła się również stała edycja Koncertu Niepodległości dla uczczenia 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Była to jubileuszowa piąta edycja. Do stałych wokalistów dołączył, tak jak w jednej z poprzednich edycji Jan Bogdaniuk. Jednak to nie wszyscy goście specjalni tej edycji. Pojawił się, znany z jednej z wcześniejszych edycji polsko – ukraiński zespół wokalny „Dziczka”, oraz – po raz pierwszy – 12 – letni Stanisław Belica, który rewelacyjnie wykonał utwór „Orlątko”, a także chór III Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej. Tradycyjnie już został odśpiewany na koniec hymn. Tym razem wybrzmiał z około 800 gardeł. Tym koncertem artyści chcieli oddać hołd zapomnianym bohaterom narodowym. Tą, szczególną edycję, poprowadził aktor Jacek Mikołajczak.

VI edycja Koncertu Niepodległości „Poland”

11 listopada 2014r. W VI edycji tematem przewodnim była walka Polaków pod obcymi sztandarami w szerokim znaczeniu tego słowa. Artyści oddali hołd wielu zasłużonym dla świata Polakom, jak m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Henryk Dąbrowski czy Józef Bem Tym razem swoim wokalem wokalistów wsparła Justyna Rodasik. Klimat, który chcieli oddać wokaliści idealnie oddają słowa pieśni „Marsz Polonii”. Podczas tej edycji miały swoją premierę specjalnie przygotowane na ten koncert utwory polskich kompozytorów współczesnych: Enigma (kompozycja: Ola Turkiewicz), Azymut „W” (kompozycja: Marcin Riege) i Nadir (kompozycja: Krzysztof Kowalewski). Narracją kolejny raz, jak zawsze profesjonalnie i ciekawie, zajął się aktor Jacek Mikołajczak.

 / Fot. Materiały prasoweVII edycja Koncertu Niepodległości „1980”

Inspiracją dla scenarzysty tej edycji były: 35 rocznica wydarzeń lipca i sierpnia 1980, które przyczyniły się do przełomu politycznego i gospodarczego w Europie Środkowo – Wschodniej. W tej edycji po raz pierwszy w historii Koncertu Niepodległości, pojawił się np. utwór Andrzeja Garczarka „Przyjaciół nikt nie będzie mi wybierał”, który w brawurowy sposób wykonał Grzegorz Wilk, czy Zbroja Jacka Kaczmarskiego w niezapomnianym wykonaniu Oli Turkiewicz. Tradycyjnie, oprócz kolejnych aranżacji pieśni historycznych dobranych do tematu przewodniego edycji tego spektaklu, zaprezentowano również specjalnie skomponowane na tę edycję Koncertu Niepodległości utwory: „La Bomba” autorstwa Marcina Riege oraz „Droga marzeń” skomponowany przez Krzysztofa Kowalewskiego. Narrację w ciekawy sposób poprowadził tym razem świetnie zapowiadający się aktor młodego pokolenia Antoni Pawlicki, którego można było zobaczyć np. w serii „Czas honoru” ukazującej czasy II wojny światowej. Koncert Niepodległości swoim honorowym patronatem objął również obecny prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Zainteresowanie Koncertem Niepodległości z roku na rok staje się coraz większe, a świadczy o tym fakt, że na długo przed tą edycją nie było już wejściówek. Łącznie zabrakło prawie 6000 miejsc.

II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja

Tym sposobem wkroczyliśmy w rok obecny – 2016. Śmiało mogę nazwać go przełomowym rokiem. W tym roku Koncert Niepodległości zawładnął nie tylko Polską. Pierwszy tegoroczny koncert odbył się 3 maja, powracając tym sposobem po dwóch latach nieobecności na Zamek Królewski w Warszawie. Ale jak się okazało w miarę upływu czasu, ten koncert to tylko preludium do tego, co dla miłośników przygotowali organizatorzy Koncertu Niepodległości. Celem muzyków było podkreślenie dziedzictwa Konstytucji i jej wpływu na budowanie tożsamości narodowej Polaków. Tym razem odbyła się premiera utworu „Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey”, czyli współczesnej aranżacji zapomnianego utworu z 1791 roku, którego autorem jest Franciszek Karpiński. Narracji podjął się aktor Arkadiusz Brykalski.

Edycja specjalna Koncertu Niepodległości „Westerplatte”

Kolejną okazją do usłyszenia Koncertu Niepodległości była specjalna jego edycja, która odbyła się 1 września w miejscu szczególnym, kilka metrów od miejsca, w którym padły pierwsze strzały podczas II wojny światowej – na Westerplatte. Publiczność zupełnie zasłużenie gromkim aplauzem nagrodziła współczesną kompozycję instrumentalną Oli Turkiewicz „Enigma”(2014) oraz zagrane i zaśpiewane z rockowym pazurem przez Grzegorza Wilka „Lwowskie Puchacze” - hymn wsławionego obroną angielskiego miasta Exeter 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego. Podczas tej edycji można było usłyszeć takie utwory jak: „Deszcz jesienny, „Hej chłopcy bagnet na broń”, „O mój rozmarynie”, „Od Kłajpedy do Szczecina”, czy „Serce w plecaku” i wiele innych. Koncert był współorganizowany przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz Muzeum Westerplatte. Zamierzeniem organizatorów jest, aby Koncert Niepodległości zagościł na Westerplatte na dłużej.

Edycja specjalna Koncertu Niepodległości „Poland” w Kanadzie (2016)

W tym roku w połowie września, Koncert Niepodległości, wyleciał (również po raz pierwszy) poza granice Polski. Zorganizowany został dla Polonii mieszkającej w aglomeracji Toronto w Kanadzie, w reprezentacyjnym Rose Theatre w Brampton w Kanadzie. Była to adaptowana dla widowni Kanadyjskiej specjalna edycja Koncertu Niepodległości „Poland” z 2014 roku. Specjalnie na tę okazję przygotowano wątek ukazujący braterstwo Polaków i Kanadyjczyków podczas pierwszej, jak i drugiej wojny światowej. Celem projektu kanadyjskiego oprócz integracji Polaków i Kanadyjczyków, było ukazanie wkładu Polaków w walkę o wolność innych narodów, co zaskakująco spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem angielskojęzycznych uczestników Koncertu Niepodległości w Brampton, Wszystko to stało się możliwe dzięki dwujęzycznej, polsko – angielskiej narracji historycznej. Ta szczególna edycja Koncertu Niepodległości była wyjątkowa nie tylko ze względu na umiędzynarodowienie narracji, ale także dlatego, że dotychczasowi polscy instrumentaliści zostali wsparci przez miejscowych muzyków. Organizatorzy Koncertu Niepodległości otrzymali również list gratulacyjny od kanadyjskiego parlamentarzysty Patricka Browna – lidera opozycji w Ontario. Koncertu na żywo wysłuchał również czołowy kanadyjski pianista jazzowy Ron Davies. Tradycją każdego spektaklu jest to, że wszyscy muzycy wraz z publicznością śpiewają hymn Polski. Tak było oczywiście i tym razem, z tą tylko różnicą, że wybrzmiał również kanadyjski hymn „O Canada!”. Już po pierwszej zagranicznej edycji można zauważyć, że Koncert Niepodległości stał się ambasadorem kultury polskiej za granicą. Tym razem partnerem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej w organizacji Koncertu Niepodległości, była Gazeta – Dziennik Polonii w Kanadzie. Serdeczne gratulacje dla wszystkich twórców, za odniesienie sukcesu już podczas pierwszej edycji zagranicznej.
Jak możemy się dowiedzieć od twórców Koncertu Niepodległości są plany, aby to nie była jedyna, międzynarodowa edycja tego przedsięwzięcia. Organizatorzy chcą „wypłynąć” na szersze wody z tym projektem. Pragną, żeby nie tylko Kanada usłyszała o zagmatwanych dziejach Polski i Polaków.

Premiera płyty! / Fot. Materiały prasowe

Po dziewięciu latach pracy, między przygotowaniami do poszczególnych edycji muzycy znaleźli jeszcze czas i przede wszystkim chęci, aby nagrać płytę z tym materiałem, który niewątpliwie zasługuje na to, żeby go przypomnieć, bo pieśni patriotyczne, to taki rodzaj muzyki, którego się na co dzień nie wykonuje, a są one bardzo piękne i godne, żeby nie zaniknąć w czeluściach ludzkiej pamięci oraz, żeby zaznajomić z tym repertuarem najmłodsze pokolenia. Nie każdy może dotrzeć na koncert, dlatego płyta jest doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które w zaciszu domowym zechcą posłuchać cudownych utworów patriotycznych. Można na niej znaleźć wybór 13 utworów z przebogatego repertuaru Koncertu Niepodległości, na który składają się 93 aranżacje i kompozycje współczesne twórców Koncertu Niepodległości

Koncert Niepodległości w Radiu Łódź

Rok 2016 jest dla wszystkich osób zaangażowanych w pracę przy Koncercie Niepodległości bardzo intensywny. Ekipa zaznajomiła już ze swoim projektem centrum Polski, północ kraju, a nawet zagranicę. Ale tam, gdzie zawitali muzycy 25 października, tam ich nigdy wcześniej (przynajmniej z tym przedsięwzięciem) nie było. Pieśń patriotyczna wybrzmiała
w radiu! Jeśli ktoś nie mógł posłuchać na żywo, to będzie miał okazję wysłuchać retransmisji na antenie Radia Łódź 11 listopada bieżącego roku o godzinie, a koncert dostępny będzie także on – line w Internecie.

VIII edycja Koncertu Niepodległości „Młode Wilki”

Tym sposobem dotarliśmy do najświeższej edycji Koncertu Niepodległości. Będzie to już edycja VIII, zorganizowana w celu uczczenia Święta Niepodległości. Odbędzie się, jak co roku, 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak wynika z powyższego zestawienia, będzie to już łącznie 13 edycja Koncertu Niepodległości. Inspiracją dla organizatorów były słowa utworu „Obława” Jacka Kaczmarskiego. Tym razem motywem przewodnim będzie młodzież i jej czyn niepodległościowy. Przypomniane zostaną, m. in. Związki Filomatów i Filaretów, młodzi uczestnicy powstań i konfederacji, Przedburzowcy, Orlęta Lwowskie, Szare Szeregi a także niepodległościowe organizacje młodzieżowe w PRL w tym „młodzi wyklęci”, czyli zapomniana opozycja młodzieżowa lat 1944-1953. Kolejny raz organizatorzy wprowadzają urozmaicenia. Jednym z nich na pewno będzie obecność muzyków sceny alternatywnej: An On Bast - królowej polskiego tech-house’u oraz charyzmatycznego „Witka – muzyka ulicy”. Ponownie do zespołu dołączy chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej. Tym razem narracją zajmie się aktor Krzysztof Franieczek.

Działania przewidziane na rok 2017

Mimo, że organizatorzy nie chcą jeszcze zbyt wiele zdradzać na temat tego, co przygotowali dla swoich słuchaczy na przyszły rok, to już dzisiaj wiadomą rzeczą jest, że w 2017 roku planowane są: III Koncert Niepodległości Trzeciego Maja, który zagości, jak co roku na Zamku Królewskim w Warszawie, II Koncert Niepodległości na Westerplatte, a także tradycyjnie już Koncert Niepodległości dla uczczenia 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Mogę też już zdradzić, że ta edycja będzie zatytułowana „Niepokorne”, a jej motywem przewodnim będzie udział kobiet w działaniach niepodległościowych.

W ciągu tych lat pracy poświęconym udoskonalaniu projektu twórcy wypracowali swój własny styl muzyczny. Zgodnym chórem wszyscy określają go mianem muzyki hybrydowej. Jak tłumaczą, jest to połączenie oryginalnych brzmień dawnych hymnów oraz pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy: muzyki klasycznej, elektronicznej, poezji śpiewanej, ostrzejszych brzmień muzyki rockowej, a także jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu, techno, house, poprzez nagrania archiwalne aż po odgłosy natury.

Podkreślić jeszcze należy fakt, że w obecnych czasach, w których króluje globalizacja i mieszanie kultur, taki koncert, uwydatniający bardzo mocno historię naszego kraju, wpływający na kształtowanie tożsamości narodowej, jest czymś zaskakującym a jednocześnie bardzo budującym. Jeśli młode pokolenia będą chciały słuchać takich koncertów i uczestniczyć w tego rodzaju spektaklach, to nie musimy bać się, że zatracimy polskość, o którą tak zaciekle walczyli nasi przodkowie.

(Opracowała:Alicja Szoplik)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.