Facebook Google+ Twitter

Fenomen portali społecznościowych

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-04 12:39

Pierwszą rzeczą, którą robi statystyczny Polak po włączeniu komputera jest wejście na swoje konto w portalu społecznościowym, zamieszczenie zdjęć z wycieczki czy imprezy. Dlaczego? Co sprawia, że te serwisy cieszą się tak dużą popularnością?

Kiedy w internecie pojawił się serwis grono.net zmieniło się oblicze portali społecznościowych. Stworzył on zamkniętą społeczność, do której można było dołączyć jedynie poprzez zaproszenie osoby mającej gronowe konto. Aktualnie jest to jeden z największych portal społecznościowych w Polsce. Dlaczego odniósł on sukces? Z pewnością przyczyniło się do tego kilka czynników.

Po pierwsze, dał użytkownikom możliwość pokazania się innym poprzez załączanie zdjęć, opisywanie swojej osobowości i zainteresowań. Portal ten zrzesza głównie młodzież, bo może się ona pokazać się z innej strony, stworzyć wizerunek zupełnie inny niż w rzeczywistości.

Dzięki temu młodzi ludzie zyskują akceptację rówieśników poprzez przynależność do grupy osób do tego serwisu. Młodzi ludzie poszukują również na stronach grono.net nowych znajomości, przyjaźni, a nawet sympatii. Mogą podzielić się swoimi zainteresowaniami na gronach tematycznych, a także znaleźć rozrywkę poprzez użytkowanie coraz to nowych aplikacji. Wielu użytkowników dostrzega także psychologiczny aspekt przynależności do tego portalu, tak jak "Z." na portalu grono.net "grono jest takim drugim światkiem, oderwaniem od rzeczywistości. Ucieczką gdzieś gdzie człowiek powinien czuć się bezpiecznie" Możliwe, że właśnie dlatego portal ten cieszy się tak dużą popularnością.

Portale społecznościowe wyrastają jak grzyby po deszczu, gdyż są one po prostu odpowiedzią na potrzeby internautów. Dlatego właśnie serwisy prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych funkcji, aby na jednej stronie móc zaspokoić jak największą ilość z nich. Jedni chcą zdobyć jak największą ilość odbiorców poprzez wzbudzenie sentymentów do dawnych, szkolnych lat, inni nastawieni są na dostarczenie rozrywki. Są one pewnego rodzaju iluzją, z czego bardzo często nie zdajemy sobie sprawy. Dają nam również możliwość pokazania się innym, wykreowania swojej postaci w dowolny sposób. Przede wszystkim jednak pozwalają utrzymywać kontakt ludziom, którzy w tym szybkim i zwariowanym świecie nie mają czasu na zwykłe spotkanie i spokojną rozmowę w miłym towarzystwie. Myślę, że każdy z nas dał złapać się na chociaż jeden z takich portali i dosyć często do niego zagląda. To nic złego, ale trzeba uważać, żeby iluzja wytworzona na stronach danego serwisu w znacznym stopniu nie zaprzątnęła naszej uwagi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

.
  • .
  • 13.11.2011 12:58

Przewidziałeś przyszłość.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I stad tez wysyp takowych portali. Moim zdaniem takie historie jak grono czy w przyszlosci nasza-klasa (przy lepszym profilowaniu) wchlonie facebook. pozostana takie silnie polaczone z roznymi elementami zycia - np. populacja.pl, jak masz komorke w orange itp. reszta to facebook.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.