Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7916 miejsce

Fenomen seriali naukowych

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-27 13:17

Przez całe dekady nauka nie potrafiła doprosić się uwagi przeciętnego widza. Dzięki wplataniu wątków naukowych w fabułę seriali możemy śledzić najnowsze osiągnięcia.

Przez całe dekady nauka nie potrafiła zwrócić uwagi przeciętnego widza. Dzięki wplataniu wątków naukowych w fabułę seriali możemy śledzić najnowsze osiągnięcia w różnych dziedzinach. Seriale "Wzór", "Kości" czy "CSI" pokazują pracę detektywów XXIw., którzy nie wdają się w pościgi i strzelaniny lecz analizują mikroślady. Bijący rekordy popularności "Dr House" odsłania kulisy diagnozowania chorób a mowę ciała rozpracowuję Tim Roth w "Magii Kłamstwa"

Wszyscy używamy matematyki codziennie, do prognozowania pogody, do wyznaczania czasu, do obracania pieniędzmi. Matematyka to więcej niż formuły i równania; to logika, rozsądek, to używanie twojego umysłu do rozwiązywania największych znanych tajemnic. Ten slogan z czołówki serialu "Wzór" który został stworzony przez braci Ridley'a i Tonego Scottów zachęca nie tylko do poznania tajników królowej nauk jaką jest matematyka jak również poznania działań agentów FBI, którzy w swojej pracy wykorzystują geniusz matematyczny.

Również serial "Kości" nawiązuje -jak już wcześniej wspomniano- do pracy kryminalistyków, jest on oparty na książkach kryminolog-antropolog Kathy Reichs, będącej jednocześnie producentką serialu. Główną bohaterką jest Temperance Brennan jest ona utalentowanym antropologiem pracującym w Jeffersonian Institution, która w wolnych chwilach pisze powieści. Bardzo często współpracuje z agentem FBI Seeleyem Boothem, pomagając zidentyfikować zwłoki, kiedy standardowe metody są nieskuteczne. Akcja serialu CSI dzieję się w Nowym Jorku, Miami oraz Las Vegas. Zespół techników kryminalnych zajmuje się wszelkimi tajemniczymi zbrodniami. Do odkrycia prawdy, kryjącej się za najbardziej zawiłą zbrodnią wykorzystują najnowsze zdobycze techniki, które trafiają do laboratoriów kryminalistyki i medycyny sądowej.

Zyskujący ostatnio oszałamiającą popularnością, medyczny serial "Dr House" koncentruje się na osobie tytułowego bohatera, znanego z niekonwencjonalnych metod geniusza medycyny. W każdym odcinku doktor House, wraz ze swoim zespołem diagnostyków medycznych, próbuje zdiagnozować i wyleczyć pacjentów przejawiających rozmaite objawy, niewyjaśnione wcześniej przez innych lekarzy. Ponadto serial ukazuje prywatne życie House'a i członków jego zespołu.
Istnieje wiele cech łączących doktora House'a z Sherlockiem Holmesem; obu charakteryzuje genialność, zamiłowanie do muzyki, lekomania, powściągliwość i ogólna aspołeczność.

"Magia Kłamstwa" to serial pokazujący życie zawodowe Dr Cala Lightman'a i jego kolegów z "The Lightman Group". Mają za zadanie "rozszyfrowywać" uczucia ludzi, wyrażane mową ciała. Pomagają oni FBI, CIA, policji. Udzielają pomocy kancelariom prawniczym, korporacjom i osobom prywatnym. Pomaga im w tym umiejętność interpretowania mikroekspresji.

Wszystkie te seriale łączy jedno: powiązanie z nauką w sposób bardziej lub mniej konwencjonalny. Jednak nie wszystkie wymieniane zdarzenia, sytuacje, diagnozy, choroby są tymi prawdziwymi i mających miejsce w realnej rzeczywistości. Nie zmienia za to faktu, że pomimo tego coraz chętniej zasiadamy przed telewizorami towarzysząc bohaterom w ich poczynaniach próbując "wejść" w ich umysł i odgadnąć czym się kierują i skąd czerpią pomysły. Chcemy być tak bystrzy i rezolutni jak bohaterowie i nawet jeżeli w prawdziwym życiu wydaję się, że bycie taką postacią jest nierealne to możemy mieć chociażby minimalną namiastkę tej niezwykłości dzięki tym serialom.

Joanna Kwaśniewska
Tekst opublikowano pierwotnie: http://joanna-kwasniewska.blog.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.