Facebook Google+ Twitter

Fentanyl - sprawca estońskiego boomu narkotykowego

Podobny do heroiny narkotyk produkowany jest głównie w nielegalnych rosyjskich laboratoriach. Estońskie dane są zastraszające, albowiem w wyniku przedawkowania ginie tam obecnie więcej osób, aniżeli w wypadkach drogowych.

fentanyl / Fot. Miserlou/Wikipedia/public domainEstoński narkorynek jest podległy rosyjskiemu "półświatkowi" fentanyl / Fot. Miserlou/Wikipedia/public domainprodukującemu, szmuglującemu i handlującemu zakazanymi substancjami o właściwościach odurzających i silnie uzależniających. Rosyjski fentanyl wypiera heroinę w błyskawicznym tempie, co stało się wyraźnie odczuwalne w krajach sąsiadujących z Federacją Rosyjską. Narkotyk jest przy tym bardziej niebezpieczny i zabójczy od heroiny.

Na narkotykowy problem zwraca uwagę Sam Wilson w swoim materiale opublikowanym przez BBC. Zarys zagadnienia opiera o swoje dociekania prowadzone w środowisku osób uzależnionych, których wypowiedzi budzą niepokój i wskazują na możliwość rozwoju zjawiska we wschodniej części Europy.

"Skala" porównawcza (przykład nie przedstawia fentanylu). / Fot. Shenky/stock.xchngJednym z rozmówców dziennikarza jest Marko, który rozpaczliwie usiłuje wydostać się z narkotykowego uzależnienia. Używa narkotyków drogą dożylną od siedmiu lat. "Byłem młody i głupi. Spróbowałem tego z moimi przyjaciółmi kiedy byłem pijany i zaczęło mi się to podobać, a wkrótce robiłem to każdego dnia" - mówi. Obecnie potrzebna jest mu codzienna dawka metadonu, który jako zastępcza forma narkotyku pozwala odnosić sukcesy w leczeniu odwykowym. Odgrywa przy tym dużą rolę w umacnianiu silnej woli, by przeciwstawić się pokusie sięgnięcia po zakazaną substancję. Jak zwierza się Marko dziennikarzowi BBC: "Opuściłem Estonię na półtora roku i nie brałem narkotyków. Jednak kiedy wróciłem, to już w pierwszej godzinie poczułem pokusę znowu - to jest gdzieś w mojej głowie i nie potrafię tego wyprzeć." Marko marzy o opuszczeniu swego kraju na zawsze: "Muszę wydostać się z Estonii. To jedyne rozwiązanie."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.