Facebook Google+ Twitter

Ferie w mieście - propozycja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Choć bytomscy uczniowie są już na półmetku tegorocznych ferii, przed nimi jeszcze wiele atrakcji. Spośród instytucji miejskich, obok BCK-u, MOSiR-u i Miejskiej Biblioteki Publicznej z ciekawą inicjatywą wystąpiło Muzeum Górnośląskie.

Z historii Muzeum Górnośląskiego

Z inicjatywy miłośników Bytomia dokładnie sto lat temu zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsvereins). W oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat, Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum. W 1928 roku muzeum zostało przejęte przez miasto.

Ornitolog dr Jacek Betleja oprowadza po ekspozycji przyrodniczej / Fot. Piotr A.Jeleń
W latach 1929 -1930 według projektu A. Stütza i H. Hatlera zaczęto wznosić nowy budynek muzeum, jednakże światowy kryzys ekonomiczny pozwolił na realizację jedynie połowy planów - druga część gmachu nigdy nie została wzniesiona. Parter i piwnice skrzydła wystawowego zajęły Miejska Kasa Oszczędności i Biblioteka Miejska. Rozmieszczone w kilku miejscach zbiory przeniesiono w 1931 roku do nowej siedziby, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) nastąpiło 24 października 1932 roku.

W październiku 1939 roku całość zbiorów zlikwidowanego przez Niemców Muzeum Śląskiego w Katowicach została przewieziona do placówki bytomskiej i umieszczona w magazynach. W latach 1943-1944 najcenniejsze zbiory, także te katowickie, ewakuowano do zachodniej części Górnego Śląska. W toku prowadzonych walk frontowych, działalności zarządu radzieckiego komisarza wojennego i szabrowników budynek uległ uszkodzeniu, a część zbiorów zniszczeniu i rozproszeniu.

Dzięki grupie przedwojennych pracowników Muzeum Śląskiego udało się uratować części kolekcji katowickich i bytomskich. Dały one początek do reaktywowania w Bytomiu placówki muzealnej, mającej kontynuować tradycje i program przedwojennego Muzeum Śląskiego. 10 maja 1946 roku w Muzeum Śląskim w Bytomiu zorganizowano pierwszą wystawę poświęconą powstaniom śląskim.Ekspozycja "Z życia ludu śląskiego", kuchnia w bytomskim domu z lat dwudziestych XX wieku, oprowadza mgr Jolanta Zaczkowska / Fot. Piotr A.Jeleń

Od 1950 roku placówka została upaństwowiona i przyjęła nazwę "Muzeum Górnośląskie w Bytomiu". W muzeum funkcjonuje siedem działów tematycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Historii i Kultury Lwowa i Kresów Południowowschodnich, Przyrody i Sztuki oraz trzy działy pomocnicze: Dział Edukacyjno-Promocyjny, Wydawniczy i Administracyjny. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono 50.000 woluminów. Zbiory Muzeum to ponad 750 tysięcy eksponatów.

A, jakie atrakcje ma MGB na czas ferii?

Pierwszą z propozycji był Dzień Otwarty, jaki miał miejsce w niedzielę 23 stycznia. I tak w tym dniu kierownictwo bytomskiej placówki muzealnej w gmachu głównym udostępniło zwiedzającym trzy ekspozycje:"Przyroda Górnego Śląska", "Galeria Malarstwa Polskiego i Galeria Sztuki Współczesnej" oraz "Z życia ludu śląskiego".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Dziękuje bardzo a dla wszystkich dedykacja.
Z cyklu "Śląsk mojego dzieciństwa", fragment wiersza "Bytom" autorstwa Bohdana Urbankowskiego urodzonego w Warszawie, a do czasu matury mieszkającego w Bytomiu :

"Bytom twojego dzieciństwa. Miasto o szarych żaglach
rzucane z hałdy na hałdę, z dnia na dzień,
Bytom odpływający w stronę zachodzącego słońca -
czasem
dobiega cię jeszcze
krzyk mew. Pożegnalny. Ostrzegający.
Nie wiedziałeś
że w naszym życiu tak wiele
tak wiele ptaków, które przyleciały z dzieciństwa."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moja żona ciągle powtarza:" - Jak ten Piotrek kocha Bytom"- Ja osobiście podzielam jej opinię i również jestem pełen podziwu, do tego co robisz dla swojego miasta:) A tak na marginesie to moje korzenie wywodzą się właśnie z tego miasta. Pozdrawiam z daleka a z tak bliska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A już dzisiaj dla najmłodszych w ramach "Ferii w mieście", Opera Ślaska w Bytomiu zaprasza na "Dziadka do orzechów" Piotra Czajkowskiego o godz. 11.
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak podana wiedza z pewnościa bardziej zainteresuje i zostanie w pamięci, nie uleci.
Podobnie można rozwijać zainteresowania muzyczne prowadząc dzieciaki
na poranki do Opery Bytomskiej.
Ja taką szkołę przeszłam w Filharmonii Warszawskiej i do dziś wdzięczna jestem
moim nauczycielom. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dzisiaj dyrektoruje dr Dominik Abłamowicz. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muzeum Górnośląskie znam doskonale, w latach 60. XX wieku czerpałem z tamtejszych bogatych zbiorów bibliotecznych materiały historyczne do różnych tekstów prasowych. Jeśli pamięć mnie nie myli, dyrektorował wtedy śląski działacz Józef Ligęza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Isiu, Bytom nie Frankfurt, ale placówki kultury także potrafią zadbać o dzieci i młodzież i o dorosłych także.
Pozdrawiam i nie zważaj na "czerwonołapkowiczów" stroniących od komentarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała propozycja, to świetna idea warsztatów artystycznych. We Frankfurcie nad Menem każde muzeum ma taki program dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.