Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie w mieście - propozycja Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Redakcja
Ornitolog dr Jacek Betleja oprowadza po ekspozycji przyrodniczej
Ornitolog dr Jacek Betleja oprowadza po ekspozycji przyrodniczej Piotr A.Jeleń
Choć bytomscy uczniowie są już na półmetku tegorocznych ferii, przed nimi jeszcze wiele atrakcji. Spośród instytucji miejskich, obok BCK-u, MOSiR-u i Miejskiej Biblioteki Publicznej z ciekawą inicjatywą wystąpiło Muzeum Górnośląskie.

Z historii Muzeum Górnośląskiego

Z inicjatywy miłośników Bytomia dokładnie sto lat temu zostało założone Bytomskie Towarzystwo Historyczno-Muzealne (Beuthener Geschichts- und Museumsvereins). W oparciu o depozyty z prywatnych kolekcji kupca Simona Machy i nauczyciela Kurta Bimlera oraz zbiór pamiątek miejskich i cechowych, a także archiwaliów przekazanych przez bytomski magistrat, Towarzystwo utworzyło wówczas lokalne muzeum. W 1928 roku muzeum zostało przejęte przez miasto.

W latach 1929 -1930 według projektu A. Stütza i H. Hatlera zaczęto wznosić nowy budynek muzeum, jednakże światowy kryzys ekonomiczny pozwolił na realizację jedynie połowy planów - druga część gmachu nigdy nie została wzniesiona. Parter i piwnice skrzydła wystawowego zajęły Miejska Kasa Oszczędności i Biblioteka Miejska. Rozmieszczone w kilku miejscach zbiory przeniesiono w 1931 roku do nowej siedziby, a oficjalne otwarcie Górnośląskiego Muzeum Krajowego (Oberschlesisches Landesmuseum) nastąpiło 24 października 1932 roku.

W październiku 1939 roku całość zbiorów zlikwidowanego przez Niemców Muzeum Śląskiego w Katowicach została przewieziona do placówki bytomskiej i umieszczona w magazynach. W latach 1943-1944 najcenniejsze zbiory, także te katowickie, ewakuowano do zachodniej części Górnego Śląska. W toku prowadzonych walk frontowych, działalności zarządu radzieckiego komisarza wojennego i szabrowników budynek uległ uszkodzeniu, a część zbiorów zniszczeniu i rozproszeniu.

Dzięki grupie przedwojennych pracowników Muzeum Śląskiego udało się uratować części kolekcji katowickich i bytomskich. Dały one początek do reaktywowania w Bytomiu placówki muzealnej, mającej kontynuować tradycje i program przedwojennego Muzeum Śląskiego. 10 maja 1946 roku w Muzeum Śląskim w Bytomiu zorganizowano pierwszą wystawę poświęconą powstaniom śląskim.

Od 1950 roku placówka została upaństwowiona i przyjęła nazwę "Muzeum Górnośląskie w Bytomiu". W muzeum funkcjonuje siedem działów tematycznych: Archeologii, Etnografii, Historii, Historii i Kultury Lwowa i Kresów Południowowschodnich, Przyrody i Sztuki oraz trzy działy pomocnicze: Dział Edukacyjno-Promocyjny, Wydawniczy i Administracyjny. Muzeum posiada także specjalistyczną bibliotekę, w której zgromadzono 50.000 woluminów. Zbiory Muzeum to ponad 750 tysięcy eksponatów.

A, jakie atrakcje ma MGB na czas ferii?

Pierwszą z propozycji był Dzień Otwarty, jaki miał miejsce w niedzielę 23 stycznia. I tak w tym dniu kierownictwo bytomskiej placówki muzealnej w gmachu głównym udostępniło zwiedzającym trzy ekspozycje:"Przyroda Górnego Śląska", "Galeria Malarstwa Polskiego i Galeria Sztuki Współczesnej" oraz "Z życia ludu śląskiego".

Po wystawie "Przyroda Górnego Śląska" oprowadzał i opowiadał ornitolog działu przyrodniczego, dr Jacek Betleja.
Dział przyrodniczy ze świetnymi okazami flory i fauny przyciągał nie tylko wzrok, ale i słuch zwiedzających. Prawie idealnie odwzorowane odgłosy ptaków i ssaków sprawiają, że zwiedzając ekspozycję, czujemy bliskość otaczającej nas fauny. Już od samego wejścia wita zwiedzających diorama obrazująca cztery pory roku w przyrodzie. A, jak zapowiadają muzealnicy, to tylko przedsmak ciekawostek, jakie czekają na nas w najbliższym czasie, gdyż ekspozycja działu przyrodniczego jest ciągle udoskonalana.

Po jakże bogatych "Galerii Malarstwa Polskiego" i "Galerii Sztuki Współczesnej" oprowadzały uczestników Agnieszka Bartków i Jolanta Zaczkowska. "Galeria Malarstwa Polskiego" obejmuje obrazy od końca XVIII wieku i zawiera liczne dzieła, które swymi wartościami artystycznymi wpisały się na trwałe do historii sztuki polskiej. Wystawę zdobią prace prezentujące w zbiorze najwyższy poziom artystyczny i wyróżniające się szczególnymi walorami ekspozycyjnymi.

Ekspozycję "Z życia ludu śląskiego" przedstawiła Ewa Podolecka.
Wystawa prezentuje dziedziny życia społeczności zamieszkujących na wsiach i osiedlach Górnego Śląska. Obejmujące takie wydarzenia, jak wesela, narodziny, dorastanie dzieci, a także przeplatające się z nimi zgodne z biegiem pór roku zwyczaje doroczne oraz znaczące w kulturze ludu górnośląskiego zajęcia gospodarcze i zawodowe.
Na wystawę składa się ponad dwa tysiące eksponatów.

W dniu 26 stycznia o godzinie 11 dzieci będą mogły wziąć udział w zabawie podczas wystawy Święci - atrybuty i symbole. Dla najmłodszych przygotowano grę dydaktyczną, a bohaterem zabawy będzie jedna z postaci pokazywanych na wystawie.
Natomiast w sobotę 29 stycznia, o godzinie 11.30 odbędzie się Spotkanie z archeologią - pismo starożytnego Egiptu. Pod fachowym okiem Doroty Podymy dzieci poznają sposób zapisu stosowany w Dolinie Nilu i wykonają prace na papirusach.
Chętni do udziału w zajęciach w gmachu głównym, powinni wcześniej zapisać się pod numerem telefonu: 32 281 82 94 w. 127.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu
pl. Jana III Sobieskiego 2

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto