Facebook Google+ Twitter

Ferie w Warszawie? Zobacz pierwszy polski papierowy banknot!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-02-17 11:27

Dowiedz się kiedy i dlaczego wywieziono z Polski ponad 70 ton złota? Od kiedy dolary są zielone? Zobacz jak wyglądał bilet skarbowy z okresu Powstania Kościuszkowskiego czy jeden talar z czasów Księstwa Warszawskiego.

Dowiedz się kiedy i dlaczego wywieziono z Polski ponad 70 ton złota? Od kiedy dolary są zielone? Zobacz jak wyglądał bilet skarbowy z okresu Powstania Kościuszkowskiego czy jeden talar z czasów Księstwa Warszawskiego.


Narodowy Bank Polski zaprasza do odwiedzenia wystawy „Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA”. W Warszawie ekspozycję można oglądać od poniedziałku do piątku, między 8:00 a 19:00 w holu wejściowym do Oddziału Okręgowego przy Placu Powstańców Warszawy 4. Wstęp wolny.

Wystawa pokazuje 185 lat historii polskiej bankowości w podziale na trzy kluczowe etapy: Bank Polski (1828 – 1886), Bank Polski SA (1924-1951), Narodowy Bank Polski (od PRL do współczesności). Bank centralny – trzy funkcje, trzy tradycje to dział wystawy dotyczący całej historii polskiej bankowości centralnej. Z kolei okres związany z powstaniem i funkcjonowaniem Systemu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (Fed) podzielono na dwa główne etapy. Pierwszy koncentruje się na pokazaniu procesów związanych z tworzeniem idei banku centralne-go w USA, drugi - na znaczeniu tej instytucji w światowej gospodarce. Zwiedzający będą mogli obejrzeć monety, banknoty i dokumenty bankowe, ryciny oraz archiwalne zdjęcia.

- Co wiemy o roli bankowości centralnej, jakie znaczenie ma ta instytucja dla codziennego życia obywateli? Tworząc naszą wystawę chcieliśmy pokazać Polakom na czym polegają zadania NBP. 185-lat historii bankowości centralnej nierozerwalnie łączy się z wydarzeniami przełomowymi dla naszego kraju i świata – mówią organizatorzy wystawy z NBP.

„Dzieje bankowości centralnej – Polska i USA” będzie otwarta da zwiedzających do kwietnia 2014 roku.


(Katarzyna Dawidowska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.